OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Společnost 101touch spustila na Kickstarteru kampaň na podporu své klávesnice. Jaké má spínače? Žádné. Jedná se o "tablet" s Androidem.
Tiskni
Sdílej:
to se mi vic libila ta klavesnice, kde kazde tlacitko je maly display. je tam hmatova odezva a zaroven se muze zmenit podle toho co klavesa znamena.
Maximus Optimus, či jak se to jmenovalo, měl normální Cherry ML. To si můžeš za několik stovek vyzkoušet na Cherry G84-4100. Žádné velké vítězství – většina osazenstva by preferovala nějaký obyčejný scissor switch.
To je ale otázka, proč si kvůli tomu kupovat nové zařízení – jako přídavný ovladač dá použít třeba starší odložený tablet nebo mobil + vhodný software.
Pro KDE a Android existuje KDEConnect. Mimo jine to umi (omezene) klavesnici, tenhle prispevek na tom pisu, ze zvedavosti. :) V kombinaci s perem a handwriting recognition by to mozna mohlo mit smysl.To je ale otázka, proč si kvůli tomu kupovat nové zařízení – jako přídavný ovladač dá použít třeba starší odložený tablet nebo mobil + vhodný software.
map(lambda x: |, data)
).
Myslím, že väčší zmysel má vytvoriť si 2-3 klávesové snippety na takéto často používané konštrukcie než presúvať ruku na iné zariadenie. Tým jednoducho čas neušetrím. Inak v pythone ani moc snippety nepoužívam, píšem síce najviac kódu v pythone, ale oproti javascriptu je to znesiteľné. V takom javascripte si za bežných okolností ani nespomeniem ako štandardne u mňa vyzerá začiatok a koniec súboru s jQuery:
(function ($) { $(function() { | }); }(jQuery));
Myslím, že väčší zmysel má vytvoriť si 2-3 klávesové snippety na takéto často používané konštrukcie než presúvať ruku na iné zariadenie.No, tak to samozřejmě mám (tohle je win+m, pak mám ještě na filter win+f). Jen prostě s něčím takovým by to mohlo být intuitivnější, protože vidíš tu ikonku.
Ja mám starý thinkpad a minimálne hlasitosť používam. Vlastne iné multimediálne klávesy nemám ani nechcem ale ovládanie hlasitosti je skvelé vďaka hardvérovému mute obvodu. Toto by mali montovať do každého notebooku povinne nech sa dá zvuk vypnúť ešte počas bootu a nie že na konferencii počujem každú chvíľu zvučku windows.
Cim dele se snazim psat na onscreen klavesnici Androidu, tim vic me to ujistuje, jaka je touch screen vlastne blbost.
Softwarová klávesnice fungující jako před 140 lety je skutečně blbost, ale což takhle něco na způsob MessagEase?
ErgoDoxMasterRace
Mně hlavně nedochází, k čemu vůbec to oblbování (přestože ta technologie je zajímavá, navíc prý jde prsty oblbnout ultrazvukem).
V telefonech bývá zvuková odezva při stisku tlačítek.První věc, co vypínám, aby neobtěžovala mně a okolí. Zvuková odezva je jedna z těch věcí, které patří do starého světa, kdy člověk chodil ke stroji a nenosil si ho všude s sebou. Výrobci mobilů na to přišli velice brzy, když zavedli vibrační vyzvánění, které sice slyšet je, ale v běžném prostředí už se to ztratí, pokud člověk nepoloží mobil na nějakou desku.
problém dotykových displejů je úplně jiný, a sice že na stisk klávesy skutečně stačí dotek
drtivá většina uživatelů po displeji šmatlá jen aby si zabrouzdala po www a popřípadě poslala nějakou tu sms...Však já po většinu času taky, i když jen v nejnutnějších případech, kdy není možné použít alespoň notebook. Přeci jen probudit počítač, přihlásit se na web T-mobilu a poslat SMS odtam, je pro mě většinou mnohem rychlejší než se snažit text napatlat prstem. Proto taky teď pokukuji po BlackBerry Q5 nebo Q10, ale mám strach, že to bude jen další kompromis, tedy vyhozené peníze.
Zmáčknutí displeje prstem navíc ubere na přesnostiPrávě proto mi také chybí rezistivní displeje, které šlo ovládat venku ostrým stylusem, v kanceláři tužkou, při obědě vidličkou... Vím, že pro kapacitní se dají taky stylusy koupit, ale jsou takové tlusté (takže pro přesné ovládání to také moc není), navíc jsem neviděl mobil, do kterého by takový stylus šel schovat.
Právě proto mi také chybí rezistivní displeje, které šlo ovládat venku ostrým stylusem, v kanceláři tužkou, při obědě vidličkou...
Začíná se experimentovat s náramky, které snímají svalovou aktivitu, takže půjdou použít na psaní i ve vzduchu (a zase, netřeba se vázat na historickou QWERTY).Reference: Myo - Gesture control armband by Thalmic Labs
rozjezd výroby
Kdo to zaplatí? Vybavení pro sériovou výrobu není vůbec levné.
tuhých, robustních
Ještě furt se dělají.
se správnými rozměry kláves
To je co?
hladkým chodem
Ještě pořád se dělají.
jaké se běžně dělaly v 90. letech
V 90. letech se hlavně začalo masivně šetřit a dělat se zvěrstva jako tohle.
Kdo to zaplatí? Vybavení pro sériovou výrobu není vůbec levné.Zájemci, kteří na to přispějí ve crowdfundingové kampani (podobně jako na ten 101touch)
Ještě furt se dělají.Bohužel už jsem na takovou řadu let nenatrefil. Tedy aspoň tam, kde jsem si mohl nějaké klávesnice vyzkoušet. Podle fotek v e-shopech to nepoznám.
To je co?To je například velký Enter nebo standardní (nezmenšené) rozměry funkčních kláves.
Ještě pořád se dělají.Dtto jako výše.
V 90. letech se hlavně začalo masivně šetřit a dělat se zvěrstva jako tohle.To nejbrutálnější šetření přišlo až v novém tisíciletí. Když například porovnám, co dával Compaq kdysi jako standardní klávesnici ke svým PC a co dává teď HP/Compaq, tak je to docela podstatný rozdíl (k horšímu). V posledních letech mi to připadá jako soutěž o co nejzhovadilejší klávesnici. Desktopové klávesnice konvergují k těm notebookovým (čím dál plošší klávesy, menší tvarování, malý zdvih...), je snaha zmenšovat funkční klávesy, přicpávat tam všelijaké další klávesy a tlačítka (zlatou medaili dávám za trojici tlačítek nad šipkovým blokem, z nichž jedno je "Power off" - opravdu luxusní záležitost
Bohužel už jsem na takovou řadu let nenatrefil. Tedy aspoň tam, kde jsem si mohl nějaké klávesnice vyzkoušet. Podle fotek v e-shopech to nepoznám.
Unicomp, Topre (Realforce), Filco MJ2,…
Spíš by byl relevantní (leč pravděpodobně spíš neúspěšný) business plan importovat to.
Zájemci, kteří na to přispějí ve crowdfundingové kampani (podobně jako na ten 101touch)
To naopak relevantní business plan není prakticky vůbec. Pro představu: MOQ Cherry Corp. na lehkou modifikaci spínačů („ergo clear“) je IIRC 750 tisíc kusů. S klávesami je u spousty OEM podobné. Unicomp má problém obnovit výrobu SSK. Jo, teďka vzniká Uniqey, ale za tím stojí monstrum GMK. Potenciálně zajímavý startup je leda při úzké spolupráci s Čínou (jako to dělá třeba Matias), ale to není sranda.
se správnými rozměry klávesTo je například velký Enter nebo standardní (nezmenšené) rozměry funkčních kláves.
[citation needed]
V posledních letech mi to připadá jako soutěž o co nejzhovadilejší klávesnici.
Rozdíly jsou minimální oproti tomu, co bylo před IBM Model M.
To nejbrutálnější šetření přišlo až v novém tisíciletí.
To je jenom do důsledku dotažený nástup asijských klonů provázející masivní rozšíření PC. IBM Model M stál v 80. letech cca 250 tehdejších USD, a to prakticky jenom díky velkovýrobě pod IBM (připomínám, že nějak se muselo pokrýt R&D) – kdo by to v době SoHo PC platil?
Unicomp, Topre (Realforce), Filco MJ2,…Je to možné. Ale pokud se s nimi nesetkám v reálu, nemám je možnost vyzkoušet a tedy mohu těžko soudit, zda by mým kritériím vyhověly.
To naopak relevantní business plan není prakticky vůbec.O business planu tu řeč nebylo. Zprávička je o crowdfundingu na jakousi "inovativní" klávesnici, tak jsem na počátku kontroval tím, že bych uvítal crowdfunding spíše na něco jiného.
[citation needed]Na co? Chci to pro sebe (podle svých pravidel), tak nemám důvod kohokoli citovat.
Rozdíly jsou minimální oproti tomu, co bylo před IBM Model M.Ale to neznamená, že bychom se měli vracet do té "horší" doby. Mimochodem IBM Model M ještě mám někde ve skříni (zakoupenou kdysi s IBM PS/2 Model 90), sice s pár klávesami nefungujícími, ale třeba by se dala opravit a zase používat
kdo by to v době SoHo PC platil?Třeba ten, kdo to používá jako pracovní nástroj
Ještě furt se dělají. … Ještě pořád se dělají.
Dělá se kde co, ale klávesnici za pár tisíc si člověk koupí spíš výjimečně. Jako druhou klávesnici jsem nedávno kupoval Dell KB212-B za tři stovky – taky se to dá používat, i když s tou dasKeyboard to nejde srovnávat.
Většina lidí prostě potřebuje klávesnici za pár stokorun, nechce za to dávat tisíce. A dobrých klávesnic v této kategorii moc není.
Ad Luk:
Raději bych spustil kampaň na rozjezd výroby pořádných klávesnic, tuhých, robustních
Mohla by být rozdělená na dvě části jako ErgoDox.
se správnými rozměry kláves
Za mě velký backspace a velké shifty.
bez hromady všelijakých zbytečných kláves navíc
Takové ty klávesy, které jsou nacpané mezi šipkami a blokem nad nimi, jsou na zabití, zvlášť když tu klávesu omylem stiskneš a ona ti vypne/uspí počítač. Totéž nad číselným blokem.
Ale naopak druhá řada funkčních kláves (F13-F24) by byla fajn. Nebo levý blok dodatečných kláves jako na sunovských klávesnicích.
P.S. a taky by na té klávesnici neměla být nevyžádaná reklama na MS Windows.
Mohla by být rozdělená na dvě části jako ErgoDox.To si nejsem jistý, zda bych to ocenil. Beze změny psacích návyků spíše ne.
Za mě velký backspace a velké shifty.Velký backspace určitě. Co se týká levého shiftu, tak jsem tak půl napůl nerozhodnutý, jestli raději velký nebo jestli tam mít to zpětné lomítko navíc, protože to je taky docela příjemná věc.
Takové ty klávesy, které jsou nacpané mezi šipkami a blokem nad nimi, jsou na zabití, zvlášť když tu klávesu omylem stiskneš a ona ti vypne/uspí počítač.Právě proto jsem zmínil ten vypínač. Když jsem zmíněnou klávesnici používal, samozřejmě se mi párkrát povedlo si to zmáčknout (ono to určitě jde nějak vyřadit, ale neměl jsem sílu po tom pátrat).
Jen byly odlozene a zaslapane kvuli tomu, ze dneska 9/10 uzivatelu preferuje design pred uzitnou hodnotou.
Pokud se budeme bavit o klávesnicích, tak byly odložené kvůli odepisování hardwaru v institucích/podnicích, hygieně nebo kompatibilitě – nebo kvůli neochotě připlatit si za kvalitu nebo opravy.
Vyrobci pak nabyvaji pocitu, ze se to vsem libi.Tak výrobcům je to hlavně jedno. Když se to prodává, tak je to všechno ok.