Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Technologie kódování videa pomocí grafického procesoru (GPU) byla v USA patentována. Vlastníkem patentu je firma Microsoft, která žádost o patent podala v roce 2004. Je samozřejmě otázkou, jak patent týkající se akcelerace práce s grafickým materiálem na grafickém akcelerátoru obstojí v případném soudním sporu.
Tiskni
Sdílej:
2003-26013 - Importing and exporting hierarchically structured dataZnamená to snad, že nemohu (například) ve své aplikaci importovat a exportovat xml (respektive jakékoliv) soubory? Je to tedy velmi výživné, opravdu mi připadá, že si někdo zažádá o patent, například "psaní ručně na papír" a patentové úřady mu ho vesele schválí. Chápu, že si asi mohu dát patentovat nějaký "převratný" algoritmus, ale takovéhle základní věci? To mi hlava nebere
Znamená to snad, že nemohu (například) ve své aplikaci importovat a exportovat xml (respektive jakékoliv) soubory?To nemám páru. Je potřeba se do toho patentu podívat a přečíst si nároky. Osobně tipuju, že zas pujde o patent, který se týká (resp. vznikl společně s…) nějaké jejich inovativní aplikace, ale obecnost těch claimů z toho nijak nevyřazuje všechny ostatní, které fungují pomocí stejné metody.
Holt má na ty úřady asi nějaké speciální páky.Jestli jsem americký patentový systém pochopil, patentovat si může kdo chce téměř co chce. O tom, jestli na to má právo, rozhoduje až soud v případě napadení takového patentů. Což dává trollingu naprosto luxusní prostor
S těmahle bodama myslím není problém. Problém je v tom, že patentový úřad nezkoumá, zda se nepatentuje prkotina, kterou používaj už děti školou povinné.Ono se to zdá jednoduché, ale vůbec to být jednoduché nemusí. Nám to přijde docela jednoduché, protože svému oboru rozumíme a víme, že si patentují prkotinu s honosným názvem, ale doporučuju třeba podívat se na jakékoliv/některé patenty týkající se pájení. To už těžko (aspoň z mého pohledu) říct, jestli jsou některé z těch patentů oprávněné nebo ne (i když by všechny mohly být v podstatě obdoba běžného pájení s pájkou). Nebo některé patenty LG jako je třeba Způsob výroby amino-chráněných derivátů 4-aminomethylenpyrolidin-3-onu a/nebo 4-aminomethylen-pyrolidin-3-alkoxyimino derivátů a/nebo gemifloxacinu nebo jejich solí nebo Methansulfonát.nH2O kyseliny 7-(3-aminomethyl-4-methoxyiminopyrrolidin-1-yl)-1-cyklopropyl-6-fluor-4-oxo-1,4-dihydro-1,8-nafthydrin-3-karboxylové, způsob jeho přípravy, farmaceutický prostředek s jeho obsahem a jeho použití. To už nedávám vůbec. A dost pochybuju, že někdo zde tomu rozumí jako čítance. A to ještě zdejší osazenstvo považuju za chytřejší polovinu populace. Jak o něčem takovém potom může rozhodnou úředníček, který má přiškrcený přísun okysličené krve do mozku kravatou a ještě mu do něj skrze temenní kosti prosakuje gel na vlasy?
2003-26013 - Importing and exporting hierarchically structured dataTady je to na EPO a je tam i naskenovaný originál, tak se můžete mrknout. Já tomu rozumím jako koza petrželi, takže těžko můžu posoudit.
In one embodiment, the electronic document is an XML document composed of tags, attributes, and nodes (subtrees) associated with various items of content. For purposes of example only and not for limitation of the invention described herein, the following is an illustrative XML file upon which the API 30 may be practiced:jde o to, že jakémusi API podvrhnou nějaký (v tomto případě pro zjednodušení XML) dokument a to API ho nějak zparsuje a vrací z něj data, ale rychleji než SAX. Alespoň tak jsem to pochopil. Ovšem název patentu je tedy poměrně dost matoucí a nevím, zdali by nebyl třeba vymahatelný v případě OpenOffice a asi i v hromadě dalšího SW (ať už OSS nebo proprietárním).
Ono ho není vůbec těžké dostat do chybového stavu. Ba naopak. Občas je docela pech z něj dostat něco jiného než nějakou chybu.ORA-01403: nenalezena žádná data ORA-06512: na "PORTLETS.PTA", line 762 ORA-06512: na "PORTLETS.PTA", line 3010
Je samozřejmě otázkou, jak patent týkající se akcelerace práce s grafickým materiálem na grafickém akcelerátoru obstojí v případném soudním sporu.To je většinou bohužel nedůležité.