Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Vyhodíte (EU Parlament) ACTA dveřmi a vrátí se vám (EU Komise) jako CETA oknem. CETA je smlouva s Kanadou, která obsahuje vše to, co bylo tolik kritizováno v ACTA a jako trojský kůň hrozí ACTA na druhý pokus zlegalizovat.
Tiskni
Sdílej:
To je teda pekna blbost. Pas mit nemusi, prukaz totoznosti ano.ach ano, místo pasu za 100 můžeš nechat dítěti vystavit občanku za 50 ... tohle slovíčkaření má opravdu velký vliv na pointu sdělení, a to že je nám nějaký Schengenský prostor docela k hovnu, když v něm pro pohyb osob neplatí stejná pravidla jako pro pohyb v rámci jednoho státu v tom prostoru
To docela chapu.hm, máš děti?
No, pokud ti nevadí každého půl roku běhat pro nové doklady, tak ani nic.no, tak nějak ... fakt miluju tyhlenty řiťolezky, co když je někdo fackuje, tak místo aby se ohradili tak slušně poděkujou, a ještě vysvětlujou ostatním, jak maj bejt z toho fackování taky nadšený a happy a nemají si na co stěžovat ... :-/
btw. všichni poslanci za ODS se v europarlamentu pokrytecky zdrželi hlasování, nikdo z nich nehlasoval proti ACTABTW, to neni specifikum ODS. Celkove ze vsech politickych uskupeni v europarlamentu byla ECR (uskupeni pravicovich europesimistu zahrnujici europoslance ODS) ta nejpratelstejsi vuci ACTA (jen ctvrtina proti).
Na půdě národních parlamentů ... je lobby mnohem mocnější než na půdě europarlamentu.Osobne bych hadal ze to je kvuli obvykle silne vazbe legislativy na exekutivu v narodnich parlamentech v dusledku polarizace koalice/opozice. Lobiste nemusi lobovat v parlamentech, staci to prolobovat na vlade a skoro vsichni poslanci koalice budou pro (a poslanci opozice proti) bez ohledu na obsah. V europarlamentu je ta vazba na exekutivu daleko volnejsi.