Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Konečně se podařilo vytvořit ovladač pro zvukové karty Creative X-Fi, který lze zařadit do ALSA. Mohl by se objevit už v Linuxu 2.6.31. X-Fi je na světě už čtyři roky, ale s Creative to nebylo jednoduché, a tak to neměli jednoduché ani majitelé těchto karet na Linuxu. Více na Phoronixu.
Tiskni
Sdílej:
V distribucích budou jádra 2.6.31 nejdřív tak za půl roku odhadem. Co jsem četl (bez vlastní zkušenosti), tak x-fi je celkem mizerná ale drahá karta.
Ja mám X-Fi XtremeMusic a v Ubuntu 8.10 (8.04 nejde, 9.04 som ešte neskúšal tak nemôžem zaručiť, ale nemal by byť problém) a v Archu mi fungovala s ovládačom z oficiálnej stránky tak dokonale, že zmienka o prvom použiteľnom ovládači ma dosť prekvapila. Samozrejme však treba zabudnúť na všetky kolotočáriny z obslužného sw pre win. Takisto tento driver nepodporuje všetky karty označené X-Fi, tak si to pred kúpou prever.
Mně se tu válí externí USB Creative X-Fi. Zvučí, ale to je tak všechno co dělá. HW regulace hlasitosti nefunguje, malé možnosti nastavení a její rozchození taky chtělo nějaké harakiri s Alsou, už nevím konkrétně co. Takže za lepší podporu bych byl moc rád.
Tak snad mi ta notebooková karta neleží v šuplíku zbytečně. Kupoval jsem si ji kvůli 5.1 zvuku a kvůli tomu, abych měl dvě zvukovky (na poslouchání dvou písniček zároveň).
tak to uz je moc ...
jednu do repráků a druhou do sluchátek – abys mohl vybírat další písničku, když ta předchozí ještě hraje
Dá sa. V prílohe je časť stránky asoundconf.
Aleluja, funguje aj priestorový zvuk! btw. neviete prečo keď spustím aplay -l pod userom mi hodí error 215 a keď pod rootom tak normálne vypíše zoznam zvukoviek? To robí s týmto najnovším ovládačom. S tým starým od Creative to fungovalo normálne.
To je interní nebo externí..? asi interní co
Máš na zařízeních v /dev/snd/ právo čtení a zápisu pro skupinu audio?