Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Vývojář KWinu Martin Gräßlin píše na svém blogu o současných problémech KWinu především s ovladači grafických karet Intel. Zdá se, že hlavní příčinou problémů jsou grafické ovladače. Ovladače tvrdí, že některé funkce podporují, a proto KWin povolí efekty, které tyto funkce vyžadují, ale ve skutečnosti ovladače tyto funkce vůbec neumí, nebo pro ně použijí pomalou softwarovou emulaci, což pak vede ke spoustě ošklivých problémů, naštvaných uživatelů a obviňování KDE. Martin si zároveň povzdechl, že se některé chyby projevují na značně specifických kombinacích HW i SW, a že pro otestování některých ani nemá patřičný hardware.
Tiskni
Sdílej:
To by mě zajímalo, kdo je tak povařoval. Asi zas nějakej vůl a celej svět se ho chytl...
Pokud si někdo stěžuje, že má v Ubuntu rozbité ovladače, měl by si uvědomit, kdo rozhoduje, jaké ovladače budou v systému. Je to jednoznačně Canonical a nikoli Intel.Pokud vyvojari ovladacu/x.org delaji stabilni releasy, ktere obsahuji vyznamne vykonstni regrese, a pres proklamovanou kompatibilitu a stabilni rozhrani mezi ovladacem a xserverem funguji nektere kombinace spatne, je to chyba primarne vyvojaru. Od takovych veci jsou vyvojove vetve, ne stabilni releasy.
Ja mam taky 88GT s poslednim driverem a nic nepozoruju, jak se to ma chovat?
Ja vcera udelal cistou instalaci systemu kernel26 2.6.35.4-1, nvidia 256.53-1, kde 4.5.1a nic takoveho prave nepozoruju, tak se ptam co to ma delat :).
To musi byt nejaka blba shoda nahod nebo ja mam stesti, protoze me to jede uz dva dny v kuse tak je to krasne svizne.
Ale mozu potvrdit toto chovani na intel grafice... to je uplne utrpeni :(.