OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Knihovna libadwaita 1.0 byla vydána. Jedná se o novou implementaci konvencí uživatelského rozhraní aplikací (nad rámec GTK) v desktopovém prostředí GNOME. Stará se o mj. motivy vzhledu, což vyvolalo kontroverzi kvůli použití aplikací GNOME v jiném desktopovém prostředí (viz např. Joshua Strobl o plánu přepsat prostředí Budgie).
Tiskni
Sdílej:
Windows rozhodne nie je konzistentný. Inak vzhľad GTK aplikácií mi vôbec nevadí, ale čo mi vadilo kým som mal na notebooku 1600x900 bolo, že sa mi tam nezmestilo ani jedno blbé okno editoru. Jednoducho medzery medzi prvkami sú neskutočne veľké. Teraz keď mám na notebooku 4k je to také ... že síce prvky majú ok veľkosť, ale väčšinu vypĺňajú medzery, takže absolutne neviem rozoznať ikony. Ale už sa mi na monitor zmestí aspoň inkscape s bočným panelom.
Změněny mechanismy pro navázání barev na prvky a změny barev během provozu aplikace (problémy souvisí s tím, že libadwaita přešla na SCSS, to vyžaduje znovu sestavení pro nahrazení barvy). Ke změně barev prvků, například vyžadováno na webu GNOME pro označení přechodu do režimu inkognito, se použije metoda navržená v základním OS a je založena na zadání pevného seznamu pojmenovaných barev pomocí „@define-color". Zároveň se barvy mnoha prvků rozhraní nyní počítají vzhledem k základní barvě textu a automaticky se změní, což aplikacím neumožňuje plně ovládat barevné schéma (vývojáři pracují na odstranění tohoto omezení).