OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Vyšla verze 0.5 knihovny pro přístup k Informačnímu systému datových schránek libisds. Mezi novinky patří podpora specifikace z 5. 2. 2011 (zjišťování jména odesílatele, nové události na doručence, nové MIME typy dokumentů) nebo možnost přeložit knihovnu bez podpory síťových operací.
Tiskni
Sdílej:
Tak ono není na tom co zlepšit nebo změnit, protože prostě musí držet kompatibilitu.
Nahlášené chyby opravili, XML schémata občas zpřehlední, vnitro konečně novelizovalo seznam přípustných formátů dokumentů, takže už provoz systému není v rozporu s legislativou.
Nicméně se zrušením testovacích účtů si u mě pohoršili: Podmínky testovacích účtů zakazují sdílet přihlašovací údaje, zakazují informovat veřejnost o chybách, přestali vydávat specifikaci v předstihu.
A z hlediska interoperability to pořád stojí za starou bačkoru. Systém lpí na příponách názvů dokumentů, XML schémata místo výčtových typů používají volné řetězce, zkratky států specifikovali několikastránkovým seznamem místo odkazu na ISO 3166, povolili přenos ošklivých binárních formátů, jako je původní formát Word. Interaktivní web stále nabízí funkce, které přes SOAP rozhraní dostupné nejsou (nastavení upozornění, registrace certifikátů, zřízení přístupu dalším lidem).
Věř mi, že všude, kde to šlo, jsem tam učinil. Pokud to nešlo (takové typy vrací nižší vrstva, nutnost předávat čísla mezi různými typy), tak jsem tam zatím hodil poznámku, že se musí kontrolovat rozsah.
Pokud mi něco uteklo, tak bych uvítal, kdyby si mi ukázal konkrétní místo. Nebo ještě lépe poslal patch.
Ok, oceňuji a chválím. Já jen kouknul do cencode.h a viděl tam int length_in
, tak jsem si řekl, že na tom bude podobně i zbytek kódu, ale moje chyba, že jsem to víc nezkoumal.
Já si nedávno chtěl zkusit naprogramovat nějakou 3d kravinku, ale skončil jsem u nenalezení knihovny pro 3d zvuk, OpenAL je šmejd, prasácky napsanej*, má kýbl dementních zbytečných typedefů, neumí přehrávat zvuková data, co jsou uloženy v paměti, bez různých ořezů, kvůli použití "signed 32bit intu s nezápornými hodnotami" pro určování velikostí, takže mě to docela nakrklo, stejně, jako mě nakrklo v minulosti že epoll_wait požaduje int a já nemohu použít operátor sizeof(), musím přetypovávat a kontrolovat rozsahy, přetečení, ... Já fakt nevím, proč se všichni snaží degradovat své jinak dobré knihovny (zmíním např. i libavcodec & spol.) použitím dementního intu (popř. longu), který k tomu není určen.
* myslíte, že bych nas.al vývojáře proprietární FMOD Ex knihovny (a opravil použití unsigned intu místo size_t), kdybych implementoval jejich API a vydal ho zadáčo?
Zajímavé, jak všechny přitahuje ten převodník Base64, který jsem já nepsal :) Ale máš pravdu, že je takový ošklivý. Včera jsem se do něj víc díval a našel jsem tam of-by-one chybu. Sice se projevuje jen na neplatném vstupu a jak se říká garbage in, garbage out. Až zjistím, jak je Base64 specifikováno (jestli nad znaky nebo nebo nad oktety), tak převodník přepíšu.
Vím, ptal jsi se tu na to. On problém se size_t/off_t je ten, že závisí na programovacím prostředí. Když pak jednu knihovnu přeložíte s definovaným __USE_FILE_OFFSET64 a druhou bez, tak dostanete nekompatibilní knihovny. Proto asi dávají přednost základnímu typu, který taky má neznámou ale v rámci překladače pořád stejnou velikost.
On problém se size_t/off_t je ten, že závisí na programovacím prostředí. Když pak jednu knihovnu přeložíte s definovaným __USE_FILE_OFFSET64 a druhou bez, tak dostanete nekompatibilní knihovny. Proto asi dávají přednost základnímu typu, který taky má neznámou ale v rámci překladače pořád stejnou velikost.Cože? Tady si asi někdo plete size_t s něčím jiným ... standard říká, že operátor sizeof vrací hodnotu typu size_t, že je to číselný typ, neznaménkový a že tento typ je schopen "pojmout" velikost největšího alokovatelného objektu. S off_t vůbec nesouvisí a nějaký int nikde stejnou velikost taky nemá garantovánu a může být menší, roven, nebo větší, než size_t. V případě, kdy je int menší daná knihovna omezuje uživatele ve velikosti maximálního objektu (třeba pole) a musí ho funkci předávat Xkrát (vždy posunout ukazatel), aby ho byla schopna zpracovat, možnost záporných hodnot pro int může navozovat pocit, že knihovna umí čarovat se zápornými hodnotami (pro což by se však ale hodil ptrdiff_t). V případě shodné velikosti je problém jen se znaménkem (a standardem negarantované chování přetečení znaménkového typu (výjimka vs. modulo), v případě větší velikosti intu zase jakoby uměla čarovat a pracovat s objektem větším, než je možno alokovat. off_t jsem viděl akorát na POSIX systémech a systémech snažící se o POSIX kompatiblitu (např. linux
int size = sizeof(MojeStruktura)
. Proto kvůli tomu taky hrotím všude možně, aby si to uvědomilo co nejvíce lidí. Bohužel někde jsou natvrdlí a po nahlášení bugu pro Valu ho zavřeli jako WONTFIX se spoustou debilních výmluv.