Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Nadace pro svobodný software (FSF) udělila certifikát RYF (Respects Your Freedom, Respektuje vaši svobodu) notebooku Libreboot T400, což je repasovaný Lenovo ThinkPad T400. Stejně jako u předchozího notebooku Libreboot X200 (zprávička) byl proprietární BIOS byl nahrazen Librebootem (zprávička) a byla odstraněna podpora Intel AMT (Intel Active Management Technology). Certifikace RYF byla představena v říjnu 2012 (zprávička).
Tiskni
Sdílej:
mimochodem, v cem ze to je ten libreboot lepsi, nebo bezpecnejsi, nez jakykoliv jiny, repasovany nb t400 s nainstalovym *buntu?Nejsou tam bezpečnostní díry AMT (schválně píšu díry a ne backdoory, protože ty tam jsou furt).
Podle manualu k memu pocitaci to AMT jde vypnout, coz doporucuji pri pozadavku behu _realtime_ aplikaci. Jinak mi to neprijde jako spatna vlastnost. Predstavte si, ze mate spravovat pocitace stadu hnupu, ktery ho kazdej mesic rozbijou. Pri vzdalenem pristupu nezavislem na OS to zvladnete bez zasahu na miste.mimochodem, v cem ze to je ten libreboot lepsi, nebo bezpecnejsi, nez jakykoliv jiny, repasovany nb t400 s nainstalovym *buntu?Nejsou tam bezpečnostní díry AMT (schválně píšu díry a ne backdoory, protože ty tam jsou furt).
Podle manualu k memu pocitaci to AMT jde vypnout, coz doporucuji pri pozadavku behu _realtime_ aplikaci.A funguje to i když ho třeba přepíšeš nulama? Na některých deskách bylo vypnutí jenom jakoby vypnutí a ve skutečnosti to po nějaké době freezlo celý systém (neumím to teď najít).
Jinak mi to neprijde jako spatna vlastnost. Predstavte si, ze mate spravovat pocitace stadu hnupu, ktery ho kazdej mesic rozbijou.Mně to přijde jako nemoudrý nápad vzhledem k uzavřenosti, auditovatelnosti a updatovací politice.
Mně to přijde jako nemoudrý nápad vzhledem k uzavřenosti, auditovatelnosti a updatovací politice.+1 Otevřenej a dokumentovanej AMT by byl OK. Uzavřenej blob je naprd.
Todle se da rict temer o jakymkoliv uzavrenym firmwaru. Pokud nepouzivate IOMMU na omezeni pristupu zarizeni do RAM, tak Vam pocitac muze ovladnout treba FW ze sitovky...Jinak mi to neprijde jako spatna vlastnost. Predstavte si, ze mate spravovat pocitace stadu hnupu, ktery ho kazdej mesic rozbijou.Mně to přijde jako nemoudrý nápad vzhledem k uzavřenosti, auditovatelnosti a updatovací politice.
byla odstraněna podpora Intel AMTOpravdu? Co jsem tak různě četl, tak tahle hrůza je napevno zadrátovaná do procesoru/chipsetu a bez ní ten CPU vůbec nenaběhne.
Protože přes vhodné malice PCI můžeš i flashnout BIOS. Nemám moc času (a motivace ), ale mohl bych na to napsat blogpost.Teda samozřejmě asi jen na některých čipsetech a přes reset cyklus. ... Mi to nedalo a kouknul jsem se na svůj C2D a vypadá to, že si může výrobce zadrátovat zdroj reset vektoru (ICH7 "GCS—General Control and Status Register"). Zato můj jiný čipset (prehistorický pro P3) to má hezky natvrdo, že bootuje z PCI (pokud některé chce).
Teďka když jsem nad tím, přemýšlel, tak bys možná i mohl tu DDR3 paměť vytáhnout za chodu a rychle přečíst.
To se běžně dělá tak, že modul zmrazíš a pak obsah přečteš v jiném PC.
Přes ExpressCard to jde taky a ani nemusíš vyndavat moduly – komerčně to nabízí třeba tady: http://www.windowsscope.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=29&category_id=3&option=com_virtuemart
(4000 USD).
Lepsi? Jak dopadnou ony procesory ve srovnani s i7?
Všechno není jen o výkonu – jde i o kvalitu zpracování, design, odolnost… Když jsem na cestách, tak mi na výkonu až tak nezáleží – na výkon mám pracovní stanici doma + servery. A ono i staré C2D je pořád použitelné i na nějakou tu méně náročnou práci (i když na stole jako hlavní počítač bych to už mít nechtěl).
A to ani nemluvim o pocitu, ze onen stroj jiz nekdo pouzival.
To je samozřejmě nepříjemné, ale někdy to prostě jinak nejde. Když se ti líbí stará auta, tak taky dneska neseženeš kus, který před tebou nikdo nepoužíval. A pokud se to při repasování důkladně vyčistí a ideálně i rozebere a sestaví znova, tak rozdíl oproti novému prakticky není (ono i na ten nový výrobek v továrně a cestou sahal někdo cizí).
Mezi repasovanými najdeš i stroje ve velmi dobrém stavu – např. moje X230 nebyla k rozeznání od nové (asi byla jen někde vystavená nebo ji předchozí majitel jen párkrát zapnul).
Jak dopadnou ony procesory ve srovnani s i7?Líp pokud z nějakého důvodu nechceš AMT?
to slo rychle do haje (a dnes jsou to zcela prumerne az podprumerne mrdky
Což je přesně ten důvod, proč mnozí dnes raději kupují repasované starší stroje nebo oprašují a střeží ty svoje, i když by už normálně byl čas na obměnu.
dokyna je imho nesmysl (zadny notebook nemuze nahradit dektop)
Dokovací stanice má smysl, právě když to používáš jako notebook – není jen na jednom místě a někdy ho i přenášíš. Kdybys měl notebook pořád na stole místo desktopu, tak žádnou dokovací stanici nepotřebuješ – budeš mít všechny ty kabely zapíchané do notebooku a nebude ti to vůbec vadit, protože s tím nebudeš nikdy hýbat.
BTW: notebook (a podobné přístroje) v posteli je nezdravá věc (jak fyzicky, tak psychicky).
Pracovat ve vlaku je nouzovka, ale budiž. Posluchárnu samozřejmě beru.
Notebook na pláži? Slunce, voda, písek… a to nejdůležitější – nedává to smysl – na pláž chodím dělat jiné věci než koukat do počítače (to už je lepší zůstat v hotelu).
V čajovně/kavárně je to podobný případ – tam taky půjdu spíš si od těch počítačů odpočinout.
Co třeba pořádně velký monitor? Nechci přenášet nic velkého, 13" je až až, ale doma nebo v práci mám rád velkou obrazovku. Notebooky jsou prostě o kompromisech a obvykle jsou špatné po více stránkách.
Klávesnice? I ta nejlepší notebooková klávesnice je oproti slušné externí klávesnici naprosto ubohá. Další věc je myš. Potom rychlá síť.
Jenom tenhle základ je pět kabelů.
(myš a klávesnice by mohly být bezdrátové, ale pak musíš měnit baterky, což je nepohodlné a když nemáš po ruce nabitou sadu, máš smůlu)
kdybych mel dost penez, koupim si jednoznacne apple
Jednoznačně? Jistou kvalitu zpracování jim nelze upřít, ale jinak je to dost mizérie. Co se týče výbavy – koukl jsem teď na MacBook Pro a nikde tam nevidím ethernet, ani ExpressCard, ani díru na zámek… k tomu jen dva USB porty. Prostě přístroj vhodný tak pro buzíky, kteří se s ním chtějí předvádět v kavárnách
Jednoznačně? Jistou kvalitu zpracování jim nelze upřít, ale jinak je to dost mizérie. Co se týče výbavy – koukl jsem teď na MacBook Pro a nikde tam nevidím ethernet, ani ExpressCard, ani díru na zámek… k tomu jen dva USB porty.https://www.youtube.com/watch?v=KHZ8ek-6ccc
Relativně dobře je na tom Toshiba Portégé Z30 – tři USB porty, ethernet, zámek. Ale pořád chybí ExpressCard. A designově je to pěkné. Ale od notebooku za skoro padesát tisíc bych čekal, že bude perfektní, dokonalý – nikoli s odřenýma ušima přijatelný. Kromě toho mi ho nechtěli prodat bez poplatku Microsoftu, takže další mínus.
vubec nejlepsi je, kdyz se do debaty o noteboocich zapojuje nekdo, kdo je evidentne vlastne ani nepouziva :)to mas byt ty? ja pouzivam notebook tak 80-90% casu straveneho u pocitace, pokud nepovazuji mobil za pocitac. nebo si mam nosit na lod ci do lesa pracovni stanici?
vyrabi neco na praci. Ne, zase jen dalsi uzivatel, co preferuje pred uzitnou hodnotou a ergonomii to, jaky to ma cool displejimho je displej ta nejdulezitejsi soucastka z hlediska ergonomie, tesne nasledovana klavesnici - v obou parametrech apple vyrazne vynika pred lenovem