Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byla vydána nová verze 0.1.3 svobodného multiplatformního softwarového nástroje pro návrh desek plošných spojů (PCB) s názvem LibrePCB. Přehled vlastností a náhledy v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3. Urban Bruhin, hlavní vývojář LibrePCB, poskytl nedávno rozhovor pro server SourceSort.
Tiskni
Sdílej:
Vývojář je zároveň i uživatelem – platí pro něj tedy stejné výhody. Přestav si aplikaci, kterou používáš a líbí se ti nějaké její funkce, chtěl by ses podívat, jak je to naprogramované, abys mohl totéž použít jinde, nebo to přímo okopírovat, nebo by sis chtěl aplikaci upravit… pokud ta aplikace používá GPL knihovny a je tudíž i sama pod GPL, tak to pro tebe – jakožto vývojáře – přináší tyhle svobody, můžeš program studovat, používat za libovolným účelem, upravovat a šířit.
Nikdo tě nenutí ten software používat a nemáš na něj žádný nárok – autor ho vůbec nemusel vytvořit nebo si ho mohl nechat jen pro sebe. Nebo ho mohl vydat pod proprietární licencí a nedovolit ti ho šířit, upravovat, studovat, používat komerčně nebo používat k jiným než autorem vyjmenovaným účelům. GNU GPL ti oproti tomu tu svobodu zaručuje – můžeš software používat k libovolnému účelu, můžeš ho studovat, upravovat, šířit…
Mám Playstation 4, nestál vôbec "spoustu peněz"
To je dost nesouvisející efekt resp. cenová politika, která je založená na tom, že jeden výrobek je levný (někdy i pod výrobními náklady) a k němu komplementární produkt (v tomto případě hry) naopak drahý a dohromady na tom výrobce vydělá. Ze stejného důvodu lze někdy koupit třeba tiskárnu, která je jen o něco málo dražší než tonery/inkousty do ní atd.
Jenže ty to bereš tak jakoby to "pronajímání" bylo něco špatného.
Tohle vlákno začalo otázkami ohledně svobody softwarových licencí. Pokud si uživatel jen pronajímá nějakou černou skříňku, do které nevidí, natož aby měl šanci ovlivnit, co se uvnitř děje, tak to nemá se svobodným softwarem vůbec nic společného – je to pravý opak té svobody, kterou GPL zaručuje všem uživatelům (včetně programátorů).
Viz diskuse pod vedlejší zprávičkou. Jinak bude lepší, když se na tohle zeptáš v poradně – tam ti to spíš vysvětlí a může to pomoci i ostatním, kteří v tom nemají jasno, zatímco tady pod zprávičkami to zapadne a podle titulku to nikdo nedohledá.
GPL není svobodná licenceGPL samozřejmě svobodná je.