Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Linus Torvalds se v oznámení o vydání 4. rc verze Linuxu 4.19 omlouvá za své chování. Posledním commitem před zvýšením rc3 na rc4 bylo odstranění souboru s Code of Conflict a přidání souboru s Contributor Covenant Code of Conduct vycházejícího z Contributor Covenant. Vývoj Linuxu 4.19 dokončí Greg Kroah-Hartman. Linus Torvalds si bere volno a bude pracovat na svém chování. Pravděpodobně vylepší svého poštovního klienta, aby mu nedovolil odesílat emaily obsahující nadávky.
Tiskni
Sdílej:
Of course, I'd also suggest that whoever was the genius who thought it was a good idea to read things ONE F✦CKING BYTE AT A TIME with system calls for each byte should be retroactively aborted. Who the f*ck does idiotic things like that? How did they noty die as babies, considering that they were likely too stupid to find a tit to suck on?"
Není tohle z cibule z prvního dubna?
PS: A jsem teda ten povesty "privileged white male" a zazil jsem si na vlastni kuzi v praci mnohem vic sikany nez tohle pomateny stvoreni.Nedivím se.
Jo jo, potom se nelze divit těm politickým tlakům, když existují takové komentářeJistě. Protože o nějakou pravdu nejde. Dokonce ani o možnost diskutovat o tom, kde je pravda. Jde o to, aby se někdo necítil uraženě, že ostatní mají na něco, co se ho úzce týká, jiný názor.
I am going to take time off and get some assistance on how to understand people’s emotions and respond appropriately.
Z CoC zejmena stoji za povsimnuti, ze je tam najednou kapitola Enforcement. A zejmena jeji druhy odstavec, ktery zacina rozdrobovat Linusovu autoritu. Tohle vubec neni dobra zmena, protoze technicke rozhodovani nahrazuje politickym.To jako, že když se nebude někomu líbit, že mu pomlouvají jeho patch a nechtějí ho začlenit, napíše na Technical Advisory Board <tab@lists.linux-foundation.org> a oni toho ošklivého maintainera potrestají a nějak zařídí, že mu ten patch beze všeho vezmou? Neřekl bych, že se to tak dá hned interpretovat. Je tam vysloveně napsáno, že se to má vztahovat jen na abusive, harassing, or otherwise unacceptable behavior a že hrozí face temporary or permanent repercussions as determined by other members of the project’s leadership. Imho se na současném způsobu vedení nic nemění a nějaká změna hrozí jen pokud si to sami správci nechají líbit. Důležitý detail taky je, že linuxfoundation.org vývoj jádra přímo neřídí a hierarchie správců jádra na ní není závyslá. Podobně členové toho Technical Advisory Board jsou volení (all members shall be elected by a vote amongst all invitees of the Linux Kernel Summit). Na druhé straně je ale fakt, že Linus je zaměstnaný linuxfoundation.org a že ten Technical Advisory Board je přes linuxfoundation.org organizovaný. Ale přímý vliv na technické rozhodnutí linuxfoundation.org imho nemá.
To jako, že když se nebude někomu líbit, že mu pomlouvají jeho patch a nechtějí ho začlenit, napíše na Technical Advisory Board <tab@lists.linux-foundation.org> a oni toho ošklivého maintainera potrestají a nějak zařídí, že mu ten patch beze všeho vezmou?Ja myslim, ze se to takto interpretovat da. Kdyz nejakej maintainer slapne nekoumu na bebicko, ten se vybreci u TAB, a maintainer uz dal treba nebude maintainerem. Pravda je, ze se to tak asi neda hned interpetovat ale povazuji to za krok timto smerem. Soustredil bych se spis na ten posun, nez na to jaky je soucasny stav. Na vedeni se meni zasadnim zpusobem to, ze krome hlavni technicke vetve, vznikla (nebo byla posilena) ciste politicka vetev vedeni. Primy vliv nema, jak velky muze byt jeji neprimy vliv zalezi, jak pises, na soucasnych spravcich.