Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Po 10 týdnech vývoje od vydání Linuxu 4.9 (zprávička) oznámil Linus Torvalds, mj. již 20 let žijící v USA, vydání Linuxu 4.10 (LKML). Přehled nových vlastností a vylepšení například na Kernel Newbies a v Jaderných novinách (1, 2 a 3). Kódové jméno Linuxu 4.10 je Fearless Coyote.
Tiskni
Sdílej:
DM = device mapper (LVM, dm-crypt apod.)
MD = multiple devices (a.k.a. software RAID)
V tomto případě jde o experimentální podporu writeback cache pro RAID5. Viz jeden z odkazů ve zprávičce:
This release implements a raid5 writeback cache in the MD subsystem (Multiple Devices). Its goal is to aggregate writes to make full stripe write and reduce read-modify-write. It's helpful for workload which does sequential write and follows fsync for example.
Tyhle věci se začaly objevovat v době, kdy ani třeba Windows NT 4 Workstation nenabízely podporu RAID1 (na to byla potřeba (dražší) verze Server), natož nějaké Win98. Nevím, jak jsou na tom Windows dnes, a odhaduju, že když už se stalo zvykem tuhle funkci na desce mít, neměl nikdo odvahu s tím najednou přestat.
nemožnost dát pole dohromady bez správného řadiče
Obávám se, že tohle je featura primárně cílená na svět, kde je počítač vnímán jako atomický objekt (nejlépe včetně OS - viz kampaň proti "nahatým PC").
14E mesačne. To sú za mesiac náklady vo výške jedného obedu v reštaurácii … A to rátam východoeurópske ceny.
A to jsem si myslel, že je v Karlíně draho…
A nájdeš v Karlíne reštauráciu bez polotovarov kde je to lacnejšie?
Samozřejmě. Nemám zapotřebí dát za oběd 380 Kč jen pro ten pocit, že si to můžu dovolit.
To si docela pospíšili, vezmu-li v úvahu, že v době napsání vašeho příspěvku uplynulo méně než 22.5 hodiny od vytvoření tagu v4.10
v gitu…
Smysl podobných "kdo vejš" výkřiků mi poněkud uniká.
na odkazu pod ~24 je videt amd64 2017-02-19 23:41
A určitě ten server ukazuje informace v naší časové zóně?
takze ano, pospisili kdyz to meli 14minut po zatagovani
Je mi líto, ale pokud to tak je, tak spíš než "to jsou ale borci" mne napadá "jestlipak to zkusili aspoň nabootovat, než to vyvrhli ven".
0006-configs-based-on-Ubuntu-4.10.0-6.8.patch 2017-02-19 23:32ma v hlavicce:
Date: Sun, 19 Feb 2017 18:32:03 -0500"to jsou ale borci" sem nepsal, ty si psal (vyznivajic)ironicky "To si docela pospíšili" ja na to jen reagoval ;)
nejspis ti unika take to ze nasobne vice vykriku bejva "ubuntu ma stare jadro", "kdyz bys pouzil Arch misto *buntu tam nemas historicke jadro" apod ;)To ctu poprve, asi se dostatecne nepohybuju v Ubuntu komunite.