Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 4.5 (zprávička) oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 4.6 (LKML). Přehled nových vlastností a vylepšení například na Kernel Newbies. Zdůraznit lze podporu USB 3.1 SuperSpeedPlus (10 Gbps), nový distribuovaný souborový systém OrangeFS nebo vylepšený OOM (Out Of Memory) killer.
Tiskni
Sdílej:
posix_spawn_file_actions_t *file_actions
, ale v tu chvíli se už interně efektivní přístup přes vfork+execve nepoužije (záleží na implementaci v libc, testováno na Debianu) a při vypnutém overcommitu a "málo" paměti to selže. Přitom ruční volání vfork+dup2+close+execve použít lze.
Manuálová stránka k vfork()
to IMHO říká dost jednoznačně:
the behavior is undefined if the process created byvfork()
either modifies any data other than a variable of type pid_t used to store the return value from vfork(), or returns from the function in which vfork() was called, or calls any other function before successfully calling_exit(2)
or one of theexec(3)
family of functions
Navíc celkově ta manuálová stránka dost jasně dává najevo, že vfork()
jako takový je spíš historická slepá ulička, které je dnes lépe se vyhnout.
jak vytvořit nový proces a připojit se na jeho stdin/stdout, pokud není k dispozici alespoň dvojnásobek paměti než kolik potřebuje hlavní program (bez zapnutí memory overcommit v kernelu)?
Za prvé: termínem "zapnutí" ve skutečnosti asi myslíte "nevypnutí". Za druhé: ta otázka mi přijde asi tak smysluplná, jako byste se ptal, jak co nejrychleji a nejpohodlněji běžet, pokud si svážete nohy v kolenou. Pokud byste to potřeboval jako teoretické cvičení nebo pro nějaký specifický corner case, možná by toho šlo docílit vhodnou kombinací flagů pro clone()
.
Pokud se jedná o Linux only řešení nebo může být přidaná alternativní cesta pro Linux, tak lze použít volání clone(), v něm lze například nastavit, že se má použít nový "prostor" otevřených I/O deskriptorů, pokud se nenastaví CLONE_IO tak nebudou deskriptory sdílené.
Pokud bude nastavené CLONE_VM a CLONE_VFORK a nebude nastavené CLONE_IO, tak by mělo jít požadované řešení pro spuštění child procesu s minimem vyplýtvaných prostředků vyřešit. Problém je, že clone() je nízkoúrovňové volání a je potřeba ověřit, co všechno dalšího je potřeba udělat, aby byl výsledek z pohledu libc, zavírání deskriptorů a dalších pravidel, na která můžete spoléhat v pořádku.
Před časem jsem si dost podrobně GLIBC posix_spawn prohlížel a zdálo se mi celkem dobře implementované. Zdrojový kód je zde
https://sourceware.org/git/?p=glibc.git;a=blob;f=sysdeps/unix/sysv/linux/spawni.c
P5itom posix_spawn_file_actions_t *file_actions vybadají i když se na to dívám teď, plně vyřešené v __spawnix a není důvod, aby se při jejich použití přešlo na fork(). Alespoň v současné implementaci.
Ale jak se dívám do logu, tak podstatnému přepsání došlo v lednu tohoto roku (2016), takže je možné, že předchozí implementace na fork() přecházela.