Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Vývojáři linuxové distribuce Linux Mint oficiálně oznámili, že Linux Mint 18.3 bude poslední verzí vydanou také s prostředím KDE. Další verze budou vydávány pouze s prostředími Cinnamon, MATE a Xfce.
Tiskni
Sdílej:
Chápu, že se Mint se snaží tvářit jako nějaký ucelený "produkt" a nechce (snadno) zpřístupnit grafická prostředí, která napřed nějak neupravil a pečlivě nevyzkoušel… Jenže prohlášení tohoto typu jsou pro svobodný desktop v podstatě medvědí služba. Spojování distribuce s jedním grafickým prostředím je zavádějící, zejména pro nováčky v oblasti svobodného desktopu.
Distribuce nemá být "s něčím vydaná". Prostě má nějaké implicitní prostředí, které používají třeba (také) live obrazy a instalátory (což může být totéž). Uživatel si ovšem může podle libosti nainstalovat klidně 10 dalších grafických prostředí a vybrat si při přihlášení libovolné z nich. V multi-seat a Spice/VNC konfiguracích není nejmenší problém, aby 10 současně přihlášených uživatelů používalo 10 různých grafických prostředí.
Těm z nás, kdo používáme Linux víc než desetiletí, připadá tohle^^^ naprosto zřejmé. Spousta nových uživatelů má ale bohužel mylnou představu, že si musí vybrat grafické prostředí předem spolu s distribucí a že kvůli pouhé změně grafického prostředí musí nainstalovat jinou distribuci. To je představa hodně vzdálená realitě, ve které stačí odhlásit se, zvolit jiné prostředí a znova se přihlásit. A některé distribuce tuhle mylnou představu doslova živí.
Chápu, že se Mint se snaží tvářit jako nějaký ucelený "produkt" a nechce (snadno) zpřístupnit grafická prostředí, která napřed nějak neupravil a pečlivě nevyzkoušel… Jenže prohlášení tohoto typu jsou pro svobodný desktop v podstatě medvědí služba. Spojování distribuce s jedním grafickým prostředím je zavádějící, zejména pro nováčky v oblasti svobodného desktopu. Distribuce nemá být "s něčím vydaná".Ja v tom zase nevidim problem. Radsej lepsie odladene 3 prosredia ako menej odladene 4. Nevidim problem aby distribucia bola zviazana s jednym grafickym prostredim a je to aj pravo tvorcu urobit si to ako chce - open source :) . Cital si to oznamenie? jasne a zrozumitelne tam popisali preco to urobili a ja im to schvalujem. Ked sa ti to nepaci, tak mas viacero moznosti znovu vdaka open source (zafinacuj to, spravuj to, naprogramuj to, vyber si inu distribuciu, nepouzivaj linux,...)
Samozřejmě, že jsem to oznámení četl. Jinak bych se k němu nevyjadřoval. A to oznámení je zkrátka zavádějící (pro nové uživatele, kteří nevědí, jak to u svobodného desktopu chodí).
Celá moje pointa byla, že Mint nehodlá a ani nemůže nějak zakázat nebo znemožnit instalaci KDE v budoucnu. KDE bude k dispozici i dál, jako v každém jiném distru — prostě pár (desítek) balíčků. Kdo bude chtít, ten si z repository doinstaluje KDE a klidně i SDDM. Žádný převrat se nekoná. Jenom bude to KDE (hrůza pomyslet!!!) ve vanilla provedení bez loga Mintu nacpaného všude. No a? Sice nepoužívám Mint, ale kdyby jo, tak zrovna bez loga nacpaného všude bych se klidně obešel.
V současné distribuci nelze zcela odstranit KDE nebo někomu zabránit nainstalovat KDE (nebo jakékoliv prostředí). Buď bude dál ve standardních repository, nebo někdo spustí časem vlastní repository s potřebnými balíčky. Žádná křeč. Bohužel to oznámení vyznívá stylem "v Mintu už nebude KDE", což je fakt nesmysl.
Když pečlivě zvolím Fedoru nebo Arch, KDE mi tam funguje bez problémů. Spousta lidí na tom má Gnome a taky jsem neslyšel, že by si někdo stěžoval na něco ohledně distribuce. Nějakých 10 dalších prostředí by se rovněž v obou případech našlo.
Samozřejmě v Archu není Pacman a Yaourt integrovaný do KDE tak pěkně jako třeba DNF a spol. ve Fedoře (s grafickými upozorněními, že je třeba se odhlásit a znova přihlásit, protože se právě aktualizovala knihovna XYZ, případně že se doporučuje restart do nového kernelu). Ale to už je spíš celkovým všeobecným zaměřením té distribuce. Ani v jednom případě to není tak, že by třeba Arch byl na nějaké prostředí lepší než Fedora nebo naopak.
Možná u toho SUSE je trochu větší důraz na KDE než na jiná prostředí (ale zrovna do SUSE jsem nikdy jiné prostředí než KDE neinstaloval, takže si to netroufám srovnávat).
Kromě toho, KDE 5 oproti 4.X je prostě pořád strašný.Rozhodně není. KDE 5 funguje skvěle a jsem s ním navýsost spokojen. Anebo vašimi slovy: "Tohle je ale jen jeden z mnoha možných pohledů."
I do understand the motivation behind a strong focus on user experience, which comes with a narrower scope of supported (and customized) graphical environments and widget toolkits.
However, statements like "KDE is utter crap" are a typical example of what many of my fellow KDE users and I often call the inversion of control fallacy. In a nutshell, the term refers to a scenario where a desktop environment controls the users' style of work, rather than vice versa. Indeed, limiting the users in terms of configuration options and workflow patterns leads to fewer bugs and therefore fewer crashes. However, I don't see how such a developer-centric (as opposed to user-centric) GUI development philosophy could benefit the users or the free desktop in general.
There is a famous proverb that illustrates the situation: "He who makes no mistakes makes nothing." (Czech sticks with the converse implication, yet the point is almost identical: "Kdo nic nedělá, nic nezkazí.")
In a highly customizable desktop environment, controllable to a great extent by the user — such as KDE —, bugs and crashes are (presumably) much more likely than in certain other desktop suites that often lack basic functionality, such as — to name a few items — customizable status bar and menu bar positioning, assignment of windows to desktops based on window type, powerful keyboard shortcuts, customizable and removable window decorations and sidebars (which is increasingly important now that most displays have succumbed to the power of 2 (i.e., the aspect ratio changed from 4:3 to 42:32)).
If other environments were on par with KDE feature-wise, yet far more stable, then a strong criticism towards KDE would be justified. However, KDE has no competitors when it comes to advanced features and flexibility in workflow management — neither in the free desktop, nor in the closed-source realm.
That said, when someone says "KDE is crap", I have to ask: What is your reference point for comparison? Which enviroment with an equivalent feature set could serve as a good example here? All in all, calling KDE "complete crap" sounds utterly unfair.
I encountered numerous issues with visual effects in KDE 4 in 2008–2010. That's when KDE was on the sharp bleeding edge of the accelerated desktop and lots of problems needed to be addressed in X11, drivers and libraries. However, those days are long gone and I haven't seen any GPU-related issues recently. There were regressions last year (which only affected old NVidias and caused issues in all accelerated desktops alike), related to the introduction of the glvnd libraries, but other than that I'm somewhat surprised by the number of anecdotes about "complete crashes". I haven't seen them happen for a very very long time. Even a combination of glvnd with an old NVidia ~1 year ago would resort to a tiling window management fallback in KDE instead of crashing.
When it comes to perceived slowness, that's something that strikes me each time I start a Gtk-based window — Qt just feels way "faster". But I haven't seen any measurements comparing e.g. widget rendering speed, so it's quite likely all just personal impression. For example, in KDE I can't spot any real performance difference between my desktop (a 16 GB Nvidia with a dual 5120x2880 setup) and an on-chip Intel GPU on a small 4K laptop. Some of the "reports"/anecdotes may well stem from the Nouveau driver (oh horror (with all due respect to Nouveau's brave developers)) or from misconfigured AMD GPUs. IMHO, it's hard to draw conclusions from such reports without a precisely defined test of "GUI responsiveness" / "slowness".
As for anecdotes, let me add one of my own: Gnome. About once in 6 months I wipe out Gnome settings in my home directory and select a Gnome session at login — just out of curiosity, to see what it looks like and what has changed. And guess what — my last two attempts ended up with a total crash, either I got a black screen with an "X" pointer or a frozen half-rendered menu of some sort. In both cases I just restarted the login manager and got back to my working KDE desktop, thinking "OK, maybe next time". So much for anecdotes. (This is just to illustrate that opinions will always vary based on personal preference and one's willingness to debug an issue of that kind.)
I don't share the belief that other environments do more "proper testing" (however that's defined) than KDE. I agree that the complexity of KDE is somewhat concerning, but the feature set that I'm using works perfectly fine for me. I don't spend much time exploring corner cases, although I definitely agree that the developers should explore them more (or avoid introducing them in the first place).
"If it doesn't work, it doesn't concern me" — that would be a great summary of my attitude towards Gnome, for example. (Even when it starts on my system, it lacks basic features that I require on my desktop (and that used to be present in Gnome 2.x).) As for your statement, I think that KDE does work and serves its users very well, so the very premise doesn't hold in general.
v súčasnosti najlepšieho desktopového prostredia
[citation needed]
Ačkoli jsem Mint v posledních letech moc nemusel, v poslední době z něj mám dobrý pocit. Vize jim rozhodně nechybí a ta perfektní podpora Flatpaku mne dost potěšila.
Mint som vždy vnímal ako distribúciu bez vízie a takpovediac dočasnú, kým si uvedomia,že toto je slepá uličkaTo mas velmi pokrivene vnimani ;) Mint (kterej sice nepouzivam, ale respektuju) vzniknul na podporu Mate, coz je pokracovatelem Gnome2 a stojej za tim vyvojari Mintu, takze vize byla JASNA, udrzet pri zivote "Gnome2", pripravit pro to distribuci pro kterou to bude primarni prostredi...
rovnako ako náprotivok "trinity"(kde3)Trinity je pokracovatelem KDE3.5, tedy podobne jako Mate, slo o to ze skupina vyvojaru vyuzila vhodne opensource, presne tak jak se pouzivat ma, to ze se z toho nestal mainstream nikoho nezajima, stale je Trinity prostredi co pouzivaji lide kterym vyhovovalo KDE3.5 a je to naprosto v poradku...
Zbavia sa v súčasnosti najlepšieho desktopového prostrediatohle je tve vlhke prani, KDE5 je mozna v soucasnosti nejmodernejsi prostredi s nejvice moznostmi konfigurace, nejvice vlastnimi nastroji a programy, ale to NEZNAMENA ze by bylo nejlepsi, naopak diky tomu jakej je to moloch ma nejvice problemu, jeho fan's mu to vse odpousteji at jiz z jakehokoliv duvodu, to ale stale nic neznamena ;)
a podporujú GTK mačko-psov ako xfce alebo mate.Xfce mackopes? nevim co za ujetou uvahu te k tomu dovedlo, ale Xfce je jasne GTK DE, prechod z GTK2 na GTK3 zvlada levou zadni (nerikam ze to maji jednoduche v tom malem poctu vyvojaru, ale ze NEdelaji zadne prasarny ani nasilnosti jako Gnome3 a KDE4)
Nuž chápem, neznášajú gnome3 a robiť inú "debianiu" KDE distribúciu než neon, už dnes takmer nemá zmysel.Nesud podle sebe ostatni, Mint je proste zamerenej od pocatku na GTK, takze KDE byla prave ta slepa (pridavna) ulicka a je rozumne ze ji (u sebe) zavreli, nejde o to ze by nesnaseli Gnome3, proste jim nevyhovuje, coz je logicke kdyz jim vyhovuje Gnome2 ktere ve vyvoji v Mate pokracuji, pro narocnejsi je tu GTK3 Cinnamon ktery vznikl puvodne forkem Gnome3, ale zachovava si klasicke desktop rozhrani... cele je to asi o tvem nepochopeni toho o cem je opensource, kdokoliv muze prijit a podporovat, nebo forknout to co uzna sam za vhodne, co je mu sympaticke, co by rad posunul dale nebo (v pripade forku) jinam, stale nechapu ze se najdou lidi co (v podstate) se snazi temto vyvojarum/uzivatelum neceho jineho nez sami pouzivaji, vnutit nazor ze maji delat PRO NEJ a ne PRO SEBE ;)
Mint vzniknul na podporu Mate
vs
Initial release 27 August 2006; 11 years ago
Tak asi ne.
BTW Mint 1.0 byl založený na Kubuntu. ;-]
Trinity je pokracovatelem KDE3.5, tedy podobne jako Mate, slo o to ze skupina vyvojaru vyuzila vhodne opensource, presne tak jak se pouzivat ma, to ze se z toho nestal mainstream nikoho nezajima, stale je Trinity prostredi co pouzivaji lide kterym vyhovovalo KDE3.5 a je to naprosto v poradku...
Vydržování prehistorické verze Qt včetně síťového stacku rozhodně není v pořádku, když nemají lidi na řešení bezpečnosti.
Žádné nicméně. Smyslem Mintu byla distribuce nesvobodného softwaru, hlavně kodeků, a posléze zpomalování a třídění aktualizací. To také mělo své problémy... bezpečnostní. Tady je taková kultura, že nikdo za nic nenese odpovědnost (zatím), ale právě proto je důležité mluvit o bezpečnostní politice projektů.Cital ty si v zivote nejaku licencnu zmluvu k hocijekemu closed-sorce programu alebo napriklad k windowsu? Standardne nikto za nic nenesie zodpovednost. Bezpecnost a zodpovednost mozu ale nemusia mat suvis.
KDE 4 začíná v roce 08 -- ty z kade si doletel, z Nefertiti planéty? v roce nula osem si o Nefertiti planéte nemal ani šajnu
alfa. 3.0 v březnu 11 -- inak než v binárnej sústave nevieš počítať?
aha teraz ti dám syntax error: kolko je 99 + 1 ?D