Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
The Register informuje o kontraktu podepsaném americkým námořnictvem se společností Raytheon. Řídící systém letky bezpilotních letounů (UAV) se svislým vzletem a přistáním (VTOL) bude běžet na Linuxu. Dle Registru běží na Linuxu už i současný řídící systém, poněvadž systém postavený nad Microsoft Windows měl bezpečnostní problém. Článek zmiňuje také webovou stránku amerického ministerstva obrany věnovanou často kladeným dotazům ohledně svobodného software (DoD Open Source Software (OSS) FAQ).
Tiskni
Sdílej:
By mě zajímalo, co na to říká Linus. Nejspíš si nepředstavoval před cca 20 lety, když začal kodit jádro, že jeho práci použijí k zabíjení dětí a jejich rodin.
Linus by možná byl moc rád, kdyby sehnal flek u MS, nebo Apple ;)Mám podezření, že by moc rád nebyl ani tak :). To s RMS se nesnažím zpochybňovat, jen se nic nesmí přehánět. Dnes už na GNU věcech pracuje hromada lidí, kteří mají pohled od RMS třeba i trochu odlišný a navíc se stáje ještě nedá říct, že by Linux a GLIBC byly úplně nenahraditelné. A GCC naopak nenahraditelným být přestává. Open source není monoteismus. Ani free software.
Pan filozof by si měl doplnit vzdělání.Tak mu to běž říct, určitě si tě rád vyslechne ;).
Jasně, ale rozhodně Linuxu minimálně - do začátku - hodně pomohli.To nepopírám, právě naopak.
Navíc čemu se divit? GCCGCC je projekt svou historií zcela unikátní. Ale že začíná být nahraditelné je podle mě jedině dobře. Alespoň máme alternativy.
GLIBC a EMACSMám takové podezření, že bez těchto dvou projektů už bych se nějakou dobu obešel. Tedy bez toho prvního, druhý jsem nepoužíval nikdy.
Mimochodem, i když je situace dneska trochu jiná, neusínal bych na růžích. Jsem přesvědčen, že Linux má pořád hodně nepřátel - obzvláště v komerční sféře. Myslím si, že takového "hlídacího buldoka" jako je RMS budem ještě potřebovat...Však už máme jiné hlídací psy, kteří mají trošičku jiné pozice. Ale já nejsem expert na předpovídání budoucnosti, abych psal takové výplody jako že by byl Linus ještě rád za job v MS nebo Applu.
Ale já nejsem expert na předpovídání budoucnosti, abych psal takové výplody jako že by byl Linus ještě rád za job v MS nebo Applu.To byla nadsázka, ne předpověď. Doufal jsem, že myšlenka z toho příměru je jasná... Příště zkusím na nadsázku, ironii, či dokonce sarkasmus nějak upozornit.
Ať se to komukoliv líbí nebo ne - nebýt RMS, tak se tu dneska o žádném Linuxu nebavíme vůbec a Linus by možná byl moc rád, kdyby sehnal flek u MS, nebo Apple
Tak to je hodně odvážná teorie.
nebýt RMS, tak se tu dneska o žádném Linuxu nebavíme vůbec ...Nebýt RMS, přišel by s ideof FS (nebo OSS) někdo jiný. Viz kolik dalších objevů a vynálezů nastalo prostě proto, že pro ně nastala doba. Tedy, RMS svoje (velké) zásluhy má, ale nebýt jeho, svobodný software by tu byl dnes také. Někteří by mohli spekulovat, že by byl bez jeho fanatismu lepší, jiní zas že bez jeho fanatismu na začátku by nebyl tam, kde je dnes. Nicméně by existoval.
Tedy, RMS svoje (velké) zásluhy má, ale nebýt jeho, svobodný software by tu byl dnes také. Někteří by mohli spekulovat, že by byl bez jeho fanatismu lepší, jiní zas že bez jeho fanatismu na začátku by nebyl tam, kde je dnes. Nicméně by existoval.Přesně o to mi jde. Nějaké "KDYBY-COBY" RMS (u)dělal jinak, nemá smysl vůbec řešit, je to jen hloupé plácání do vody a spekulace o ničem. Tohle nikdo nikdy nezvratně nedokáže. Faktem je, že RMS si něco prožil, co ovlivnilo hodně jeho život a pohled na věc. A na rozdíl od mnohých ostatních, kteří třeba sdílely jeho názor byl ochotný pro svou myšlenku nejen hnout prdelí, ale také za ni bojovat a prosadit ji. A protivníky měl/má opravdu velmi silné... (jen tak mimochodem - pro ty, kteří tak rádi RMS kritizují - kdo byl faktickým vítězem Unixových válek? No... áno, do té doby téměř bezvýznamná firmička Micro-Soft. A co nám to přineslo? To asi netřeba moc komentovat...
From: 4603 Dobijte si do 10.6. alespon 300 Kc a dostanete zadni kolecko z kolobezky, deku a tri vankuscata zcela zdarma! Vice na t-mobile.cz/akceBUM!
Linus Torvalds: For example, the GPLv2 in no way limits your use of the software. If you're a mad scientist, you can use GPLv2'd software for your evil plans to take over the world ("Sharks with lasers on their heads!!"), and the GPLv2 just says that you have to give source code back. And that's OK by me. I like sharks with lasers. I just want the mad scientists of the world to pay me back in kind. I made source code available to them, they have to make their changes to it available to me. After that, they can fry me with their shark-mounted lasers all they want.
tak to si teď někteří zdejší nechaj píchnout schizofrenii, aby dokázali zkousnout to, že linux se šíří dál a dál a svobodnej systém a tak podobně, ale zároveň že se s ním humanitárně bombarduje
Svoboda spustit program za jakýmkoliv účelem (svoboda 0).Omezovat, k čemu se software ještě může používat a k čemu už ne, to je cesta do pekel.