Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
The H se opět zabývá problémem ohledně vadného ovladače, který způsobil znefunkčnění některých notebooků od Samsungu. Ve čtvrtek ráno měl Linus přidat do hlavní vývojové větve jádra dvě změny, které mají použití tohoto vadného ovladače zabránit. Greg Kroah-Hartman, který se na vývoji ovladače podílel, se k problému vyjádřil na Google+ a podle všeho se zdá, že za chybu mohou špatné informace od vývojářů Samsungu.
Tiskni
Sdílej:
Samsung , co dodat ...
Můžu Samsung ujistit, že si jeho notebooky nikdy nekoupím a nikdy je ani nikomu nedoporučím. Né proto, že mají chybu, ale proto, že je to Samsungu jedno a nic s tím nedělá.Myslim ze samsungu je to uplne jedno. Situace ze se na samsung nastvou uplne vsichni a samsungu to nejak vazne uskodi, je nekonecne nepravdepodobna. Ale jinak s vami souhlasim. Ja bych si to taky nekoupil pote co jsem se dozvedel ze to lze takhle zliklidovat.
Doufám, že na tohle existuje nějaká "compatibility hacks" sekce abychom mohli kromě tradičních grafů rozšířenosti GNU/Linuxu na desktopech vídat i graf ukazující množství hacků v kernelu nutných kvůli nedodržování specifikací
velka firma rozbije , linus opraviV tomto případě spíše velká firma rozbije, (druhá) velká firma opraví.
tiez mi pride ze do linuxu sa pridavaju nove "featury" ktore pozaduju ci potrebuju velky hraci, ale nie co potrebuje desktopDesktop má momentálně daleko větší problémy mimo kernel. Ostatní komponenty jaksi nevyužívají ani to, co kernel doposud nabízí. Nehledě na to, že se v kernelu děje dost věcí i pro desktopy, laptopy a mobilní zařízení.
takze v podstate cely linux je len jeden velky hack na x86 architecturu ? :DNe. Tim mam na mysli veci jako treba zde ... Tech mist je ale vice.
tiez mi pride ze do linuxu sa pridavaju nove "featury" ktore pozaduju ci potrebuju velky hraci,Oni take ti velci hraci ten vyvoj linuxu z podstatne casti plati.