sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Uživatelé MacOS možná znají Ommwriter. Pro Linux vzniká něco podobného. Marave je textový editor, který se snaží svou jednoduchostí neodvádět pozornost od samotného psaní. Grafické rozhraní je možno dle libosti nastavit nebo si pustit hudbu na pozadí. Kompletní seznam funkcí je na webu projektu nebo na blogu autora.
Tiskni
Sdílej:
Pustiť hudbu na pozadí? To je v dnešnej dobe základná funkcionalita, ktorá neodvádza pozornosť od editovania textu?
Celkovo jak pozerám na tie vlastnosti, tak s GUI a audio tá aplikácia vie robiť pomerne dosť. Možno časom pridajú aj nejakú podporu editácie textu
Nie je v tom prípade ešte lepšie nepúšťať X server vôbec?
Máš zvláštne chute. Mňa by z nejakých umelých zvukov pri frekvencii niekoľko úderov za sekundu asi trafil šľak
syn ondo ~/.vimrc.
vim-full
Hlavně že v tom máš jasno :)