Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Článek na stránkách Opensource.com představuje svobodnou webovou aplikaci pro návrh elektronických zařízení a desek plošných spojů (EDA) s názvem MeowCAD. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí AGPLv3 na GitHubu.
Tiskni
Sdílej:
Má vůbec nějaký elektro-CAD nešílené GUI?
Zatím mi přijde, že tak leda Fritzing, který je trochu pro lamy (ale na jednoduché obvody stačí).
Má vůbec nějaký elektro-CAD nešílené GUI?gEDA. Na druhou stranu její pcb návrhář má úplně dementní filozofii tahání propojů.
pcb
mě strašně štve že nejde tahat sběrnice a že když položím cestu a pak s ní nebo se součástkou potřebuju pohnout, tak je nejrychlejší smazat celé okolí a udělat ho znova, místo aby to mělo nějaký „chytrý“ posouvač jehož výsledek by pak stačilo jen lehce opravit.
A to, že můžete sledovat a přispívat do cizích projektů (pravděpodobně půjdou i sdílet knihovny), bych jako výhodu nebral. Sám si všechny cizí knihovny kontroluju a často opravuju, protože málokterá jde použít tak jak je (malé plošky na pájení, chybné rozměry, chyby v číslování vývodů apod).Nemohlo/nemělo by z toho MeowCADu nebo něčeho podobného nakonec vyrůst něco jako GitHub pro plošné spoje? Takový repozitář svobodného harware se sociálními prvky? Asi by ale měli oddělit nástroje pro samotnou tvorbu a ten repozitář.
MeowCAD je svobodný software (Affero GPL), takže závislosti na provozovateli se lze snadno vyhnout – lze si provozovat vlastní server v rámci firmy, klubu, rodiny… Ale přiznám se, že taky nejsem příznivcem cpaní všeho na web – spíš bych to dělal jako normální desktopovou aplikaci, která se dá snadno instalovat (je v distribucích), a ta může volitelně umožňovat spolupráci po síti (stahování knihoven, nahrávání výkresů atd.).
4+ vrstvého? Mně přišla dost pomalá i ta jednoduchá dema, co tam mají.
Altium Designer, protože je z těch větších a schopnějších systémů nejlevnější. Pro malé desky do nějakých 4 vrstev a pár stovek (až jednotek tisíc) spojů je to ale asi jedno. Ještě někdy před pětadvaceti lety jsem navrhoval plošné spoje tužkou na milimetrový papír.