Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Článek na stránkách Opensource.com představuje svobodnou webovou aplikaci pro návrh elektronických zařízení a desek plošných spojů (EDA) s názvem MeowCAD. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí AGPLv3 na GitHubu.
Tiskni
Sdílej:
Má vůbec nějaký elektro-CAD nešílené GUI?
Zatím mi přijde, že tak leda Fritzing, který je trochu pro lamy (ale na jednoduché obvody stačí).
Má vůbec nějaký elektro-CAD nešílené GUI?gEDA. Na druhou stranu její pcb návrhář má úplně dementní filozofii tahání propojů.
pcb
mě strašně štve že nejde tahat sběrnice a že když položím cestu a pak s ní nebo se součástkou potřebuju pohnout, tak je nejrychlejší smazat celé okolí a udělat ho znova, místo aby to mělo nějaký „chytrý“ posouvač jehož výsledek by pak stačilo jen lehce opravit.
A to, že můžete sledovat a přispívat do cizích projektů (pravděpodobně půjdou i sdílet knihovny), bych jako výhodu nebral. Sám si všechny cizí knihovny kontroluju a často opravuju, protože málokterá jde použít tak jak je (malé plošky na pájení, chybné rozměry, chyby v číslování vývodů apod).Nemohlo/nemělo by z toho MeowCADu nebo něčeho podobného nakonec vyrůst něco jako GitHub pro plošné spoje? Takový repozitář svobodného harware se sociálními prvky? Asi by ale měli oddělit nástroje pro samotnou tvorbu a ten repozitář.
MeowCAD je svobodný software (Affero GPL), takže závislosti na provozovateli se lze snadno vyhnout – lze si provozovat vlastní server v rámci firmy, klubu, rodiny… Ale přiznám se, že taky nejsem příznivcem cpaní všeho na web – spíš bych to dělal jako normální desktopovou aplikaci, která se dá snadno instalovat (je v distribucích), a ta může volitelně umožňovat spolupráci po síti (stahování knihoven, nahrávání výkresů atd.).
4+ vrstvého? Mně přišla dost pomalá i ta jednoduchá dema, co tam mají.
Altium Designer, protože je z těch větších a schopnějších systémů nejlevnější. Pro malé desky do nějakých 4 vrstev a pár stovek (až jednotek tisíc) spojů je to ale asi jedno. Ještě někdy před pětadvaceti lety jsem navrhoval plošné spoje tužkou na milimetrový papír.