Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Microsoft zahájil útok proti Google Android, a to žalobou proti firmě Motorola. Předmětem žaloby je souborový systém FAT (respektive převod mezi krátkým a dlouhým názvem souboru), různé u smartphonů běžné funkce (používání a synchronizace kontaktů, kalendáře, mailů apod.) nebo upozorňování aplikací na signál či stav baterie. Motorola na své systémy dřív dávala hlavně Windows Mobile, ale nyní se přesouvá k Androidu. Microsoft jako obvykle obhajuje žalobu tím, že investovali do tvorby inovativních produktů hodně peněz.
Tiskni
Sdílej:
FAT32 je pomerne odolna vuci rebootum asi nejlepsi volba na fotky+mp3+nejaky ty filmy.Ovšem když pak chcípne LFN, tak je mňamka mít všechno v 8.3 pojmenování.
FAT32 je pomerne odolna vuci rebootumTo má být vtip?
+1
ext3 [zničí kartu] žurnálem.Jak jako zničí kartu žurnálem? Krom toho, velikost žurnálu se dá nastavit...
Jak je možný, že je dovoleno firmě trollovat s filesystémem, který je 14 (nebo kolik) let starý a obsahuje inovací asi jako můj raní prd? Kocourkov...Námět na flame (
Námět na flame (Když někdo řekne o něčem (negativním), že to je -ismus ve své nejčistší podobě, tak tím často myslí spíš "Takhle -ismus definuju já"):…ne kocourkov, ale kapitalismus ve své nejčistší formě.
který je 14 (nebo kolik) let starý30 a měsíc, tak naokraj ...
Microsoft jako obvykle obhajuje žalobu tím, že investovali do tvorby inovativních produktů hodně peněz.To je ale pech, že se snaží, do mobilních Windows vrazí tolik peněz, a pak se proti nim najednou všichni spiknou a jejich systém nechtějí, co?
(Tak se budou mstít, nu což, všichni mohou poděkovat jejich americkému systému softwarových patentů…)Ono by stačilo, aby se nějaká firma typu Google postavila na hlavu a američanům (státům, kde sw patenty platí) na týden zakázala přístup k jejich službám, jak by se na to tvářili =)
Já nic neignoruji, jenom tvrdím, že když je hloupost v zákoně, tak je požadavek na hloupost legitimní. Lobovat za hloupost taky není nič špatného, ale přistoupit na to a nechat se ovlivnit a nedejbože být voleným zástupcem a dopomoci hlouposti usadit se v zákonech, to je špatné.
Ale od toho jsou volby, vždycky se s tím dá něco dělat. Ale aby se ve volbách projevily dobré myšlenky a činy, vyžaduje to po voličích, aby byli inteligentní a vzdělaní, což jaksi u levicové většiny jak v ČR nebo v USA je základním nedostatkem.
podtrženo: Aktuální stav ohledně patentů je zrcadlením stavu současné společnosti.
Ale od toho jsou volby, vždycky se s tím dá něco dělat. Ale aby se ve volbách projevily dobré myšlenky a činy, vyžaduje to po voličích, aby byli inteligentní a vzdělaní, což jaksi u levicové většiny jak v ČR nebo v USA je základním nedostatkem.Je úplně jedno, koho zvolíš, oni se stejně domluví.