Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Nejen v USA, ale už i v EU jsou dle libovůle policie zabavována doménová jména druhé úrovně. Na zabavených doménách je vždy zobrazen banner ne nepodobný tomu, který používá americká FBI. Více informací je v tiskové zprávě, kde se uvádí, že mezi ohrožené domény patří minimálně .eu, .be, .dk, .fr, .ro a .uk.
Tiskni
Sdílej:
No, být majitelem nějaké dotčené domény... fakt by mě zajímalo, u jakého soudu bych měl dané rozhodnutí o zabavení napadnout.Pokud by to byla česká doména, tak určitě u českého - žalobou proti České republice. Podobně u dalších národních domén, akorát nemám jasno, jak by to bylo u domény .eu. Pravděpodobně by šlo o belgický soud a žalobu proti Belgickému království, protože EURid má sídlo právě v Belgii, takže předpokládám, že zabavování těchto domén nařizuje právě Belgie. Případně by se samozřejmě mohlo jednat i o žaloby proti správcům jednotlivých TLD, pokud jednali dobrovolně, bez právního důvodu.
To je jako kdyby dodavatel sušenek dodával napodobeniny cizí značky a nějaký mizerný městský soud jako předběžné rozhodnutí nakázal zavřít všechna Tesca.Pozor, zrovna Tesco mělo takovým soudním rozhodnutím před časem obstavený majetek. Šlo o něčí vcelku bezvýznamnou pohledávku (desítky tisíc?), kvůli které jim soud zakázal nakládat s majetkem za miliardy. I když to je samozřejmě něco jiného, než zničit podnik jako takový.
Přijde mi, že soudci berou odstavování online služeb v rámci předběžných opatření na lehkou váhu.Nejen online služeb. Předběžné opatření je vždycky velmi otazná záležitost, protože soudci rozhodují v řádu hodin podle něčeho, co jim žalující strana připraví. A pokud to udělá působivě, soudci to raději nařídí. Naopak jindy z případu úplně čiší, že by se předběžné opatření mělo vydat (např. při některých insolvenčních řízeních, kdy hrozí, že se dlužník zbaví posledního zpeněžitelného majetku), ale vydáno není.
Na základě ustanovení § 79f trestního řádu může CZ.NIC omezit disponování s doménou .CZ; doména tak může být na základě požadavku policie (ve fázi přípravného řízení je nutný souhlas státního zástupce, jinak souhlas soudu) zablokována a vyřazena z DNS.
V případě zabavování domén je možné, že by došlo k propadnutí domény. V této situaci se ale nejedná o zajišťovací institut, jako ve výše popsaném případě, ale již o jeden z druhů trestu - viz § 70 trestního zákoníku. Trest však může být uložen pouze soudem a propadnutá věc či jiná majetková hodnota pak připadá státu.
Když to tedy shrneme, tak omezení dispozic s doménou na žádost Policie ČR provedeme (pokud by šlo o žádost EUROPOLu, tak na žádost příslušné složky české policie - ta je pod Policejním prezidiem, Úřadem SKPV). O propadnutí by musel rozhodnout soud (jde o zásah do vlastnických práv, která jsou chráněna Ústavou).
S požadavkem na omezení dispozic ze strany PČR jsme se už setkali (jde o jednotky případů), ale o propadnutí domény zatím nevíme.