Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Asociace poskytovatelů internetových služeb Spojeného království (ISPA UK) představila nominanty na asociací každoročně udělované ceny "Internetový hrdina" (Internet Hero) a "Internetový padouch" (Internet Villain). Na cenu "Internetový padouch" byla nominována také organizace Mozilla. Důvodem je propagace a podpora DNS-over-HTTPS (DoH), tj. posílání DNS dotazů a získávání DNS odpovědí přes protokol HTTPS. Dle asociace se DNS-over-HTTPS zneužívá k obcházení povinného filtrování a rodičovské kontroly, což ohrožuje standardy internetové bezpečnosti ve Spojeném království.
Tiskni
Sdílej:
Uvedom si totiz, ze hromada DNS ti vraci diametralne jiny IPcka podle toho odkud se ptas, z mnoha dobrych duvodu, pricemz jednim z nich je kupodivu ... vykon. Co se asi tak stane, kdyz miliarda uzivatelu najednou kvuli chrozille poleze na jednu a tu samou IP?Nesmysl. 1) Předpokládám, že DoH resolver mozilly nebude jeden stroj, ale řada geograficky různě umístěných instancí dostupných přes anycast. Stejně jako dnes často používané klasické DNS od Google (8.8.8.8) nebo 1.1.1.1. Tj. i při dotazu přes DoH se uplatní případné geo-based rozdíly v DNS. 2) Mnohem častěji než takovéto řešení na úrovni DNS se používá HTTP redirect (typicky různé CDN) nebo opět anycast.
Důvodem je propagace a podpora DNS-over-HTTPS (DoH), tj. posílání DNS dotazů a získávání DNS odpovědí přes protokol HTTPS. Dle asociace se DNS-over-HTTPS zneužívá k obcházení povinného filtrování a rodičovské kontroly, což ohrožuje standardy internetové bezpečnosti ve Spojeném království.cywe!
To je ta politická korektnost v praxi.Co je tohle za volovinu, kde v tom jako je jaká politická korektnost? Prostě je to pokus, jak zajistit, aby malý děti a aspoň ti nejmladší tínejdžeři byli míň exponovaný pornografii. Cež je záměr, kterej lidi, kteří mají děti, elementárně musí chápat a neplácat takovýhle blbiny.