Google Chrome 132 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 132.0.6834.83 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Byla vydána verze 11.0.0 knihovny libvirt (Wikipedie) zastřešující různé virtualizační technologie a vytvářející jednotné rozhraní pro správu virtuálních strojů. Současně byl ve verzi 11.0.0 vydán související modul pro Python libvirt-python. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 3.4.0 nástroje pro inkrementální kopírování souborů rsync (Wikipedie). Přehled oprav a vylepšení v souboru NEWS. Řešeno je 6 zranitelností.
V srpnu loňského roku byla vyhlášena RP2350 Hacking Challenge aneb oficiální výzva Raspberry Pi na prolomení bezpečnosti mikrokontroléru RP2350. Povedlo se. Včera byli představeni čtyři vítězové a jejich techniky.
Na čem aktuálně pracují vývojáři open source operačního systému Haiku (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za prosinec 2024. Vypíchnuto je začlenění webového prohlížeče Iceweasel, tj. alternativního sestavení Firefoxu.
Tetris a DOOM běžící v pdf. Proč a jak v příspěvku na blogu.
Společnost Oracle představila sadu nástrojů a skriptů pro sběr a analýzu dat o stavu linuxových systémů a jejich ladění pod společným názvem Oracle Linux Enhanced Diagnostics (OLED). K dispozici pod licencí GPLv2.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzi 2.3.0. Přináší RAIDZ Expansion, Fast Dedup, Direct IO, JSON a Long names.
Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Tiskni Sdílej:
zatimco Mozilla uz patnact let misto FF resi diverzitu a omalovankyFirefox Quantum je 2017. Multi-proces architektura, odstranění XUL bazmeku (konečně), nový rychlý CSS engine. Ale to je samozřejmě z pohledu strejců z ábíčka všechno taky špatně, protože byly zaříznuty XUL extensions. Palemoon neřeší diverzitní omalovánky a má XUL, proč nemá 50% market share? Všechno je relativní. FF po odlivu uživatelů má na PC 3x větší podíl než celý linux desktop ¯\_(ツ)_/¯
Dobre, pristupme na tvou hru, ze mozilla FF je technologicky zazrak...Já jsem nic takového nenapsal a nejsem ani žádný podporoval různých podivných kroků Mozilly. FF beru jako celkem normální celkem dobře fungující prohlížeč.
Nefunguje? Neni alternativa? Tak se kurva presunu k prohlizeci ktery to umi...No tak se klidně kurva přesuň, co já s tim? Mně je fakt jedno co za prohlížeč používáš :)
Multi-proces architektura, odstranění XUL bazmeku (konečně), nový rychlý CSS engine.No a jak to pomohlo uzivatelum? Po odstraneni XUL se na FF vykaslali vsichni, kdo nemeli explicitni odpor k Chrome.
FF po odlivu uživatelů má na PC 3x větší podíl než celý linux desktop ¯\_(ツ)_/¯Uzasny vysledek.
No a jak to pomohlo uzivatelum?Podstatně lepší stabilita (pád jednoho tabu neshodí celý prohlížeč), svižnější UI, řešení technického dluhu (ie. aby vývoj vůbec mohl nějak pokračovat). Pády celého prohlížeče i zasekané UI byly věci, které jsem předtím osobně pociťoval.
Po odstraneni XUL se na FF vykaslali vsichni, kdo nemeli explicitni odpor k Chrome.Naopak, tou dobou se odliv uživatelů zpomalil [1]. Největší odliv nastal před FF Quantum.
Uzasny vysledek.¯\_(ツ)_/¯ jak říkám, stále je úžasnější než jakýkoli jiný nezávislý prohlížeč, včetně těch, které "nedělají diverzitu" a všechny ty věci, který tady hejtři FF neustále dokolečka opakují jako důvod poklesu market share FF. Tzn. ono to asi bude v něčem jiným. IMO to je prostě a jednoduše o tom, že Mozilla nebyla schopna zaplatit tak dobrý a tak rychlý vývoj jako Google. Google do Chromu nasypal hromadu $$$, mj. i na začátku nahajroval nějaký vývojáře od Mozilly. Když tady čtu ty komentáře (a také třeba od xkucf o FOSS a ochraně osobních údajů), mam dojem, že se nám tady rozmohl takový nešvar: Kapitalista se zlobí na důsledky kapitalismu.
mj. i na začátku nahajroval nějaký vývojáře od Mozilly.a taky poté co Mozilla zařízla Servo tak G nahajroval další pěknou dávku schopných lidí. Mimochodem, co se ho chopila Igalia, tak to s ním vypadá (v vzdálené budoucnosti) nadějně.
pád jednoho tabu neshodí celý prohlížečIIRC uz predtim - tj FF 3.6 nebo takneco, dokud jeste mel normalni cislovani verzi - pad tabu sice shodil prohlizec, ale po restartu vyskocilo okynko jestli chces obnovit relaci nebo zacit znova, nebo zkusit safe mode bez rozsireni.
Mozilla nebyla schopna zaplatit tak dobrý a tak rychlý vývoj jako GooglePochopitelne. Nejvetsi reklamni agentura shledala jako vysoce vyhodne, aby na reklamy koukali produkti z jejich vlastniho prohlizece reklam - optimalne jeste po prihlaseni jmenem a dalsima metadatama. Takovy motivaci se neda konkurovat mesicni vyplatou z neziskovky - ale da si ji konkurovat vlastnostma, treba hlasitym provolavanim ze FF nesmiruje (oh wait), unikatnima ficurama (oh wait, jen kopiruje Chrome), doplnkama (oh wait, zarizli XUL),...
Kapitalista se zlobí na důsledky kapitalismuTo prosim pekne neni zloba, ale nasrany povzdech. Protoze ac je situace na trhu prohlizecu tristni, tak je porat lepsi, nez kdyby se vyvoje chopil - nedejboze - stat. Podivej se co za inzenyrske zazraky jsou treba vystupy z DIA, sw oddeleni ceske posty atd.
ale da si ji konkurovat vlastnostma, treba hlasitym provolavanim ze FF nesmiruje (oh wait), unikatnima ficurama (oh wait, jen kopiruje Chrome), doplnkama (oh wait, zarizli XUL),...No a právě pro tohle přesvědčení - které je tady omlacováno FF o hlavu pod každou zprávičkou o FF a Mozille - IMO moc není ničím opodstatněno. Palemoon afaik nešmíruje a nechal si XUL, přesto nabral jen minimální podíl. Myslim si, že lidi, co si stěžovali na odstranění XULu byli sice velmi hlasitá, ale reálně dost malá část uživatelů FF. Co se týče unikátních fíčur - jakých? Co za unikátní fíčuru měla FF přinést masivní podíl?
Protoze ac je situace na trhu prohlizecu tristni, tak je porat lepsi, nez kdyby se vyvoje chopil - nedejboze - stat. Podivej se co za inzenyrske zazraky jsou treba vystupy z DIA, sw oddeleni ceske posty atd. VášProč vůbec něco takového zmiňuješ, proč by proboha měl stát vyvíjet prohlížeč? Je to protože jsem zmínil negativa kapitalismu, a tudíž nejspíš chci, aby všechno přebral stát? Mě ani vzdáleně nenapadlo, že by měl stát vyvíjet prohlížeč... Celá moje pointa je jen ta, že Mozilla/FF IMO prostě moc neměli možnost tu situaci nějak dramaticky zvrátit. Souhlasim, že Mozilla dělá blbosti a některý věci mohly být lépe/dříve, ale ve výsledku by to IMO ten trend neobrátilo a uživatelé by stejně odešli ke Chromu v podobné míře.
Co se týče unikátních fíčur - jakých? Co za unikátní fíčuru měla FF přinést masivní podíl?Co Mozilla Suite/FF prineslo slavu v dobach nejvetsim SW korporatem sveta vyvijenemu IE4/5/6? Taby, spravne renderovane CSS, doplnky, about:config, user.js/style.js, vic profilu na jednom pocitaci... Duvod k navratu dneska, kdyz uz uzivatele od FF odesli? Krom silnejsich doplnku, nesmirovani (to reklamka nikdy neimplementuje), treba janevim "rychle akce" kdy si nahrajes na ktere elementy na webu klikas a pak jen tlacitkem ten script kdykoliv prohlizec zopakuje, bez sloziteho scriptovani okolo webdriverio/selenium.
Palemoon afaik nešmíruje a nechal si XUL, přesto nabral jen minimální podíl.Pamatujes jak se Sun nechal koupit Oraclem, a ten okamzite zariznul OpenOffice? LibreOffice se podarilo prorazit a prevzit oteze vyvoje, Palemoonu se to bohuzel nepovedlo - asi proto, ze v bode zlomu jeste nebyl Google vniman jako takovy zmrd jako Oracle. A neni dodnes...
Je to protože jsem zmínil negativa kapitalismu, a tudíž nejspíš chci, aby všechno přebral stát? Mě ani vzdáleně nenapadlo, že by měl stát vyvíjet prohlížeč...Doslova mas dojem, ze kapitalista se zlobi na kapitalisty. Takze bud chces, aby prohlizec vyvijel nekapitalista=stat, nebo aby mistni kapitalisti mlceli.
Mozilla/FF IMO prostě moc neměli možnost tu situaci nějak dramaticky zvrátitPo bitve kazdy general, ale IMHO sanci meli, treba odstrizenim se od penez=vlivu sveho konkurenta.
Takze bud chces, aby prohlizec vyvijel nekapitalista=stat, nebo aby mistni kapitalisti mlceli.
*lolbertariánský brain rot
Mozilla by například nemusela vyplácet těžké háky C-suitě a zároveň propouštět vývojáře, nýbrž být jimi společně, konsenzuálně řízena.
Kapři – C-suity – si obvykle rybník nevypustí.
Nicméně to nebyla pointa. Máte takovou společnou úchylku uvádět falešné ekvivalence, potažmo dichotomie.
treba janevim "rychle akce" kdy si nahrajes na ktere elementy na webu klikas a pak jen tlacitkem ten script kdykoliv prohlizec zopakuje, bez sloziteho scriptovani okolo webdriverio/selenium.Nevim, jak moc to jde "bez složitého skriptování", ale hlavně IMHO tohle je fíčura pro pár procent lidí, to BFU používat nebude... Btw. existuje Greasemonkey.
Po bitve kazdy general, ale IMHO sanci meli, treba odstrizenim se od penez=vlivu sveho konkurenta.Njn, jenže to byla/je podstatná část příjmu, takže je otázka, kde/jak by pak měli na vývoj sehnat prachy.
Takze bud chces, aby prohlizec vyvijel nekapitalista=statNekapitalista není (jenom) stát, ale (viceméně) například právě Mozilla - neziskovka. Upřímně řečeno nevim, kdo by měl vyvíjet prohlížeč, aby byl výsledek dobrý.
nebo aby mistni kapitalisti mlceliAni ne tak mlčeli, jako spíš si uvědomili, jakej nekoherentní guláš jsou všechny tyhle memy o pravici, levici, kapitalismu, případně státu. Ochrana soukromí a svobodný software IMO není pravicově-kapitalistická hodnota, je to forma společenské rovnosti. V podstatě bojujete za práva "dělnické třídy" nebýt velkým kapitalistou (FAANG) vykořisťován formou využití osobních informací k zisku. Podobně svobodný software; vztah výrobce SW a uživatele, který k tomu SW má zdrojový kód a copyleftová práva, je podstatně více rovnostářský, více sociálně spravedlivý než v případně proprietárního SW. Obojí jde proti kapitalismu, protože kapitalista, který respektuje soukromí ostatních lidí a poskytuje copyleftové licence, má méně možností extrahovat zisk. To, že nechcete k tomu lepšímu stavu dojít formou nějakého státního nařízení, z toho nedělá pravicově-kapitalistický názor, 'pouze' anarchistický názor. Pod pravicově-kapitalistickým názorem si představim spíš to, co tu propaguje Valgrind, kterýmu je nejspíš srdečně jedno, že FAANG využívá osobní data uživatelů, protože prostě takový je trh a nazdar. Proč je tohle podstatné? Protože po oproštění se od bullshit politikých memů jako pravice/levice se člověk zbaví toho auto-cenzurního filtru, který neumožní vidět např. v tomto případě že za poklesem podílu FF je z podstatné části reálný kapitalismus... Což mi přijde celkem podstatné pro hledání řešení, byť nevim, co by to řešení mělo být (mj. i protože "levicovým" memům nevěřim o nic víc).
ten tyranosaurus je jako masožravec málo inkluzivní k veganům a navic nejsou zastoupený všecky barvy duhy, myslimže by se tým pro diverzitu měl zavřít do svýho safespace a celý logo přepracovat :D :D :P ;D