Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »S více než ročním zpožděním vyšel MPlayer 1.0rc3 s velkým množstvím novinek a oprav oproti rc2. Protože se jedná o přes rok starý kód, je tato verze určena především pro distribuce používající FFmpeg 0.5. Ostatním uživatelům se doporučuje použít Subversion snapshoty. V brzké době se očekává FFmpeg 0.6 a s ním kompatibilní MPlayer 1.0rc4.
Tiskni
Sdílej:
-novideo
, které s některými formáty funguje a s některými padá), kvalita kódu místy silně pokulhává, SVN verze pořád neumí pořádnou pauzu (git ano), mencoder je vůbec hrůza na kterou nikdo radši ani nešahá. K tomu hromada chyb (viz bugzilla).
To podle tebe mplayer není kam vylepšovat?Čas od času. Zatím jsem spíš překvapován vylepšeníma než že bych po nich vytvářel poptávku.
Podle mě teda rozhodně ano -- kodeky a demuxery nejsou všechno. Spousta věcí nefunguje v některých okrajových případech (jeden příklad za všechny je -novideo, které s některými formáty funguje a s některými padá), kvalita kódu místy silně pokulhává, SVN verze pořád neumí pořádnou pauzu (git ano), mencoder je vůbec hrůza na kterou nikdo radši ani nešahá. K tomu hromada chyb (viz bugzilla).Mplayer je především nadšenecký projekt, který nemá potřebu hnát se za číslama(Zdravím Google Chrome verze 5), uživatelama a sponzorama. Takovýto druh kritiky je vhodný pouze na bugzille nebo společně s přiloženým patchem. I tak se to v GITu hýbe na můj vkus až moc rychle.
Bohužel, MPlayer není knihovna, ale program, a proto není vhodný jako backend.To není úplně pravidlem, to s knihovnou a programem. Důležité je, jestli existuje dobré a stabilní rozhraní (API, protokol).