Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Vývojáři linuxové distribuce Debian potvrdili narušení bezpečnosti svých wiki stránek. Zneužita byla bezpečnostní chyba v MoinMoin (DSA-2593-1). Wiki stránky byly přesunuty na nový server. Hesla uživatelů byla resetována. Více v následné analýze.
Tiskni
Sdílej:
A jinak, co se czenglish týká, jsem alergický na skloňování například software bez softwaru – za to bych liskal.Opravdu? A co třeba takové slovíčko "manažer"? "bez manažer" zní opravdu dosti divně
Ta dobre ukryta nadsadzka je, ze autor komentaru nevie sklonovat a pouziva 4. pad namiesto 2.Mně vůbec nešlo do hlavy, jáká je pointa toho nesmyslného tvaru.
za co, prirodzene, mozu ti *** jazykovedci, ktori nedokazu spravit pravidla zrozumitelne aj pre BFU. Uznaj, koho/co vs. koho/coho - jeden by sa z toho aj ...!To, že jazykovedci by mali "vyrábať pravidlá" pre BFU je taký názor z 19. storočia (v ČSSR a okolí pretrval u niektorých až do skoro konca storočia 20teho). Jazykovedci sa v 95% pravopisom nezaoberajú, a tých 5% sa už poväčšine preorientováva z preskriptivizmu a viac sa orientuje na sociolingvistiku.
Ale s nástupom Karla Olivy sa v ÚJČ situácia celkovo dosť zlepšila.O tom nic nevím, ÚJČ moc nesleduju, pokud zrovna neprodukují autoritativní doporučení, která jsou založená na cucání si z prstu a někdo mě na ta doporučení neupozorní.
Osobně v tomto případě zvysoka kašlu na nějaký pravidla, prostě to používám podle citu.No jo, jenže můj cit mi říká, že softwaru je 2. pád od slova softwar. Jenže já žádný softwar neznám, a pochybuji, že ho znají chytrolíni z UJČ.
ty stejně dřív či později budou do určité míry přiohnuty, stejně jako původní managerPřejímání slov respektuji, čeština přejímá slova snad odjakživa. Taková ruština to bere mnohem důsledněji, takže mají софтвер, nebo mám například doma desku, kterou nazpíval Пол Маккартни - což sice u těch jmen může být až matoucí, ale na druhou stranu nemusejí řešit žádné softwary a hardwary.
No jo, jenže můj cit mi říká, že softwaru je 2. pád od slova softwar. Jenže já žádný softwar neznám, a pochybuji, že ho znají chytrolíni z UJČ.Já také ne. přesto mi cit říká, že při psaní to možná tak nevyzní, ale mluvené čeština skloňování potřebuje. Pokud se to slovo neskloňuje, pak to při vyslovení doslova tahá za uši : 'To je záležitost software' -> "To je záležitost softver". Ale vzhledem k tomu, že je to slovo cizího původu a řekl bych že dokonce pomnožné, tak to ani neřeším. Už jen proto, že se píše 'software', ale vyslovuje se 'softvér'. A je naprosto jedno máš-li na mysli jeden program, nebo souhrně všechno programové vybavení počítače (tedy více programů a dat). Proto mě tvar 'softwery' poněkud hloupý. A při skloňování se řídím variantou výslovnosti (kdo, co? softver - koho, čeho, softveru. Tedy psáno 1p. sotware, 2p. softwaru ).
Ale už jsem zaznamenal tvar "menežr". To zase chce být někdo velice cool mistr světa...V tomto případě s tebou bezvýhradně souhlasím :)
Já také ne. přesto mi cit říká, že při psaní to možná tak nevyzní, ale mluvené čeština skloňování potřebuje.Ano, potřebuje. Jenže software není ani mluvené, ani čeština. Jinak jsem k tomuto výše poznamenal následující:
Stejně tak bych neřekl ani slovo proti skloňování českého přepisu (který už jsem vícekrát vidět) slova softvér (i když vypadá příšerně).Ještě bych doplnil, že číslice také v psané formě neskloňujeme, ale přesto je čteme skloňované (Viděl jsem 1 ženu ~ Viděl jsem jednu ženu; Přibil jsem to 20 hřebíky ~ Přibil jsem to dvaceti hřebíky)
Třeba majitel na podobnou kritiku reaguje hodně negativně.Cože? Doli (stejně jako další admini) opravuje články a zprávičky dle toho, co uživatelé v komentářích nahlásí.
jakmile se někde objeví zprávička o narušení bezpečnosti linuxu, tak se v diskusi začne řešit správná gramatikaTakto formulované tvrzení samozřejmě nic neříká o tom, zda se řeší gramatika, když vyjde zprávička o čemkoli jiném. Ale počítám, že bezpečnost Linuxu zdůrazňuješ proto, že u jiných témat se gramatickými vlákny tak často nesetkáváš a chybějí ti tam. Bude to dřina, ale pokusím se vecpat gramatická vlákna i do diskusí o ostatních tématech...
pokud vydavatel veřejného média dělá chyby, tak proč je ten, kdo na chyby upozorní, nazýván nacistou?Přesně tak. Grammar nazi je ten, kdo s jazykovými chybami obtěžuje přes míru a třeba zbytečně uráží toho, kdo chybu udělal. Takže hranice je velmi tenká a každý ji subjektivně vnímá jinak.
co se týká označení grammar nazi - je to ostřejší označení, ale myslím, že když je pod diskusí přes 40 OT příspěvků, tak je to podle mě na místěPokud se tedy označení nacista nevztahuje na původního přispěvatele, vztahuje se potom na diskutující pod ním? Takže každý, kdo přispěje pod OT příspěvkem, je nacista? Moc by mne zajímalo, jak jsi svůj příspěvek zamýšlel. Ten příspěvek hovoří dost jasně: je dle tebe na místě označit (zajímalo by mne kterého a proč) přispěvatele za nacistu, pokud je v diskuzi určité množství OT příspěvků.
co se týká označení grammar nazi - je to ostřejší označení, ale myslím, že když je pod diskusí přes 40 OT příspěvků, tak je to podle mě na místěNemyslím si, že by počet příspěvků jiných uživatelů nějak ospravedlňoval urážení uživatele X. Nehledě na to, že často většina těch příspěvků jsou reakce lidí, kteří na jazykové diskuze nadávají. Člověka přece posuzuju na základě jeho jednání, ne na základě jednání dalších.