Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Komerční vypalovací software Nero Linux přidává ve 4. verzi zjednodušené rozhraní pro začátečníky ve stylu průvodce (wizard). Při instalaci můžete zvolit, jestli chcete používat pokročilejší Nero Burning ROM, nebo Nero Linux Express. K dispozici je zkušební verze zdarma, jinak stojí 19,99 USD.
Tiskni
Sdílej:
Supported Distributions* Red Hat Enterprise Linux 5 SuSE Linux 10.3 Fedora 7 Debian GNU/Linux 4.0 Ubuntu 7.04 *Nero Linux 4 supports all higher versions of the above supported distributionscize ti podporuje aj vsetky novsie vrzie ako su spomenute hore
+1
Kdelibs maji pul giga?
Targets (28): enchant-1.5.0-1 freeglut-2.4.0-4 jasper-1.900.1-3 ilmbase-1.0.1-1 openexr-1.6.1-1 clucene-0.9.21b-1 exiv2-0.18-1 strigi-0.7.0-1 soprano-2.3.0-1 kdelibs-4.3.1-1 kdelibs-experimental-4.3.1-1 oxygen-icons-4.3.1-1 tdb-3.3.7-1 smbclient-3.3.7-1 rarian-0.8.1-1 kdebase-runtime-4.3.1-1 flac-1.2.1-2 musicbrainz-2.1.5-2 kdemultimedia-kioslave-4.3.1-1 libsndfile-1.0.20-3 libsamplerate-0.1.7-1 faad2-2.7-1 ffmpeg-0.5-1 taglib-1.5-1 libmpcdec-1.2.6-1 libdvdread-4.1.3-1 polkit-qt-0.9.2-2 k3b-1.66.0alpha2-3 Total Download Size: 90.25 MB Total Installed Size: 252.23 MB
To bude asi špatnou distribucí. V Gentoo můžeš stlačit závislosti na minimum
Ona to není jen jedna aplikace. Já od Fedory utekl, protože mi pořád nutila sane, sambu a půlku gnome. Scaner nemám, sambu nepoužívám, gnome nechci. Na gentoo se to dá celkem úspěšně regulovat.
No ono se to mohlo mezitím změnit. Poslední moje fedora byla myslím čtyřka. A tu jsem jen nainstaloval a do týdne jsem instaloval Gentoo.
Já myslel, že jsi velký programátor
to ja k3b pouzivam rad i na ripovani CD a DVD... a jinak samozrejme to je jen na tvych schopnostech, jak si ty zavislosti poresis... ale kdyz myslis, tak si zaplat to Nero vid. nas neubyde...
to si tam radši uložím nějaký péčko
Moje řeč.
A to jako proč. Na internetu je ho tolik, že se k tomu uloženému stejně nevrátíte. Ono se to místo navíc dá využít i lépe.
Taky jsem koupil a nelituji. Akorát jsem ho koupil jako upgrade z trojkové verze. Myslím si, že k3b na něj nemá.
..Co je ta killer feature? ..
ze to funguje.
Na netu jsou k tomu nero 4 jiz tisice komentaru a mezi nimi je hodne podobnych tomu Vasemu. Rada OSS fanatiku tam jmenuje ty k3b a jine.
Ta odpoved je jedina. At se ti fanatici podivaji , kolik je na google tech zoufalych volani o pomoc, protoze ty free alternativy proste poradne nefungujou.
By mě zajímalo, jak si v K3B vypálím bluray disk.
Pekne
Skoda ze vypalovani CD / DVD pomalu konci a odsouva se do vecnych lovist IT historie.
Vypada ze DVD-RAM bude muj posledni pocin s livanci o prumeru 12 cm ve snaze nainstalovat na PC nejaky distro ci windows a tam si poradim s konzolovym dd pro nahrati iso image instalacky na onen livanec.
Vytvareni audio CD z mp3 souboru nefandim. DVD z avi z warezu taky ne.
Jejich kapacita dnes uz smesnych 30 GB jiste nikoho nenadchne.
1 GB dat lze dnes ulozit za 2 Kc na HDD tak proc drahe CD, DVD ci dnes predrazene Bluray.
Je pravda, že ceny USB Flash disků (resp. paměťových karet) šly dost dolů, takže můžete např. používat liveUSB distribuce.
Podla mna, kto má linux, ten má K3B a nejakeho nera za peniaze asi kupovať nebude(je tu možnosť ze si to maximalne tak stiahne "zdarma")
Mám na Linuxu (s prostředím KDE) K3B, zatím mi vždy posloužilo dobře. Nemám důvod pořizovat si tam Nero, to nechám Widlím. Navíc, jak již tu bylo řečeno, dnes už vypalování ztrácí na významu. Paměťová média se bouřlivě vyvíjejí a jistě nás nemine doba, kdy optický disk bude mrtvý Homolka.