OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Komerční vypalovací software Nero Linux přidává ve 4. verzi zjednodušené rozhraní pro začátečníky ve stylu průvodce (wizard). Při instalaci můžete zvolit, jestli chcete používat pokročilejší Nero Burning ROM, nebo Nero Linux Express. K dispozici je zkušební verze zdarma, jinak stojí 19,99 USD.
Tiskni
Sdílej:
Supported Distributions* Red Hat Enterprise Linux 5 SuSE Linux 10.3 Fedora 7 Debian GNU/Linux 4.0 Ubuntu 7.04 *Nero Linux 4 supports all higher versions of the above supported distributionscize ti podporuje aj vsetky novsie vrzie ako su spomenute hore
+1
Kdelibs maji pul giga?
Targets (28): enchant-1.5.0-1 freeglut-2.4.0-4 jasper-1.900.1-3 ilmbase-1.0.1-1 openexr-1.6.1-1 clucene-0.9.21b-1 exiv2-0.18-1 strigi-0.7.0-1 soprano-2.3.0-1 kdelibs-4.3.1-1 kdelibs-experimental-4.3.1-1 oxygen-icons-4.3.1-1 tdb-3.3.7-1 smbclient-3.3.7-1 rarian-0.8.1-1 kdebase-runtime-4.3.1-1 flac-1.2.1-2 musicbrainz-2.1.5-2 kdemultimedia-kioslave-4.3.1-1 libsndfile-1.0.20-3 libsamplerate-0.1.7-1 faad2-2.7-1 ffmpeg-0.5-1 taglib-1.5-1 libmpcdec-1.2.6-1 libdvdread-4.1.3-1 polkit-qt-0.9.2-2 k3b-1.66.0alpha2-3 Total Download Size: 90.25 MB Total Installed Size: 252.23 MB
To bude asi špatnou distribucí. V Gentoo můžeš stlačit závislosti na minimum
Ona to není jen jedna aplikace. Já od Fedory utekl, protože mi pořád nutila sane, sambu a půlku gnome. Scaner nemám, sambu nepoužívám, gnome nechci. Na gentoo se to dá celkem úspěšně regulovat.
No ono se to mohlo mezitím změnit. Poslední moje fedora byla myslím čtyřka. A tu jsem jen nainstaloval a do týdne jsem instaloval Gentoo.
Já myslel, že jsi velký programátor
to ja k3b pouzivam rad i na ripovani CD a DVD... a jinak samozrejme to je jen na tvych schopnostech, jak si ty zavislosti poresis... ale kdyz myslis, tak si zaplat to Nero vid. nas neubyde...
to si tam radši uložím nějaký péčko
Moje řeč.
A to jako proč. Na internetu je ho tolik, že se k tomu uloženému stejně nevrátíte. Ono se to místo navíc dá využít i lépe.
Taky jsem koupil a nelituji. Akorát jsem ho koupil jako upgrade z trojkové verze. Myslím si, že k3b na něj nemá.
..Co je ta killer feature? ..
ze to funguje.
Na netu jsou k tomu nero 4 jiz tisice komentaru a mezi nimi je hodne podobnych tomu Vasemu. Rada OSS fanatiku tam jmenuje ty k3b a jine.
Ta odpoved je jedina. At se ti fanatici podivaji , kolik je na google tech zoufalych volani o pomoc, protoze ty free alternativy proste poradne nefungujou.
By mě zajímalo, jak si v K3B vypálím bluray disk.
Pekne
Skoda ze vypalovani CD / DVD pomalu konci a odsouva se do vecnych lovist IT historie.
Vypada ze DVD-RAM bude muj posledni pocin s livanci o prumeru 12 cm ve snaze nainstalovat na PC nejaky distro ci windows a tam si poradim s konzolovym dd pro nahrati iso image instalacky na onen livanec.
Vytvareni audio CD z mp3 souboru nefandim. DVD z avi z warezu taky ne.
Jejich kapacita dnes uz smesnych 30 GB jiste nikoho nenadchne.
1 GB dat lze dnes ulozit za 2 Kc na HDD tak proc drahe CD, DVD ci dnes predrazene Bluray.
Je pravda, že ceny USB Flash disků (resp. paměťových karet) šly dost dolů, takže můžete např. používat liveUSB distribuce.
Podla mna, kto má linux, ten má K3B a nejakeho nera za peniaze asi kupovať nebude(je tu možnosť ze si to maximalne tak stiahne "zdarma")
Mám na Linuxu (s prostředím KDE) K3B, zatím mi vždy posloužilo dobře. Nemám důvod pořizovat si tam Nero, to nechám Widlím. Navíc, jak již tu bylo řečeno, dnes už vypalování ztrácí na významu. Paměťová média se bouřlivě vyvíjejí a jistě nás nemine doba, kdy optický disk bude mrtvý Homolka.