plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Jak vyplývá z tohoto článku na Tom’s Hardware, notebooky certifikované jako „Chrome OS“ (připomínáme, že jde o linuxový systém od Google) budou sice oficálně k sehnání jen a pouze s tímto operačním systémem, jak to ale vypadá, tradiční dual-boot by měl korektně fungovat.
Tiskni
Sdílej:
Alespoň si z těchto NB nebude mastit kapsy M$závidím těm, kdo mají takto jednoduchý svět, kde jediný nepřítel je MS a vše ostatní je ok ... já si teda nepřeju ani aby si "mastil kapsu" na úkor jiných Google mít nějaký hw pro něco certifikovaný a mít možnost koupit si jej s tím je fajn, ale jakmile jde o prodej vázaný, že si nemůžu koupit počítač bez systému a dát si tam co chci, tak je to špatně, bez ohledu na to, jestli si mastí kapsu Microsoft, Google nebo třeba paroubkovi marťani nicméně zdá se, že titulek zprávy (i zprávičky) je závádějící, počínaje tím, že, dle odkazovaného článku, jde o stroje, na které dnes pasuje kategorie "netbook", nikoliv notebook, a konče tím, že operační systém je "zadrátován" do hardwarového řešení, čili nemá valný význam označovat to za vázaný prodej, protože z tohoto hlediska nejde o "plnohodnotný" počítač použitelný s čímkoliv jiným mimochodem, v tomto ohledu je zprávička úplně zcestná, jestliže říká
... jak to ale vypadá, tradiční dual-boot by měl korektně fungovat.protože v originále se praví:
So will Chrome OS notebooks also have the option to dual-boot another operating system like Windows? Google says no, as "certified" Chrome OS notebooks will only be able to run the single operating system Part of that may be due to Chrome OS's use of protected flash memory, which is great for security, but isn't so great for custom installs and for spaciousness.
Já jsem při likvidaci zprávičky argumentoval tím, že článek se týká pouze oficiálního vyjádření primárně k MS Windows a podpoře. Autor si to zjevně vyložil jinak (kdyby aspoň odkázal na ten komentář, který obsahuje nějaké technické argumenty, ale zrovna ho nemůžu najít...). No nic. Každopádně ohledně toho vázaného prodeje se v tomto případě naprosto hodí komentář:
When you buy a toaster do you wonder if you can upgrade the heating mechanism? When you buy a new telephone do you wonder if you can mod it to play Crysis? Maybe we should just look at this little netbook as a tool; it does what it does, and to expect anymore is like wanting a hammer that can function as a screwdriver. Sure you could design a hammer with a screw driver on the end of the handle, but would anyone really want to use it?
Ok, ale kde je hranice mezi "nastroj" a "pocitac"?
Počítač dneska obsahuje snad každá lednička, mikrovlnka... auto, televize... má s tím někdo problém? Netbooky s ChromeOS na tom budou podobně, vzhledem k tomu cloudu apod. Jistě, bylo by krásné, kdyby si člověk mohl narvat vlastní software do čehokoliv, ale vraťme se na zem.
Kterykoliv dil toho pocitace, pkud mi prestane stacit, muzu odmontovat a PRODAT.
Pokud zrovna nepřijdeš o záruku.
Coz ovsem neni odpoved na polozenou otazku. Konkretne treba mezi notesem s natvrdo predinstalovanymi vidlemi a timhle (at uz je to co chce) ta hranice uz neni az tak dobre patrna.Ok, ale kde je hranice mezi "nastroj" a "pocitac"?Počítač dneska obsahuje snad každá lednička, mikrovlnka...
Specializovaný nástroj tohoto typu bývá plus minus jednoúčelový, má tomu přizpůsobený firmware, bez přinejmenším flashování tam nic moc jiného nedostaneš.Asi tak stejně jako do počítače, jen místo nahrávání na flash (aka flashování), nahráváš na to, co v tom počítači je. Znám spoustu jednoúčelových zařízení s firmware, které dokáží nabootovat takzvaný firmware ze sítě (snad i většina SOHO routerů).
Problém je s definicí počítače... a definicí nástroje.Problém je s vymýšlením hovadin... a jejich následným obhajováním.
Jistě, bylo by krásné, kdyby si člověk mohl narvat vlastní software do čehokoliv, ale vraťme se na zem.Když se tedy vrátíme na zem, k čemu dojdeme? Já k tomu, že čím více zařízení je otevřených vůči tvorbě vlastního software, tím lépe.
Každopádně ohledně toho vázaného prodeje se v tomto případě naprosto hodí komentář:hm, to mělo být jako proti nebo naopak na podporu mých slov: ... operační systém je "zadrátován" do hardwarového řešení, čili nemá valný význam označovat to za vázaný prodej, protože z tohoto hlediska nejde o "plnohodnotný" počítač použitelný s čímkoliv jiným ? jinak ten komentář:
When you buy a toaster do you wonder if you can upgrade the heating mechanism? When you buy a new telephone do you wonder if you can mod it to play Crysis? Maybe we should just look at this little netbook as a tool; it does what it does, and to expect anymore is like wanting a hammer that can function as a screwdriver. Sure you could design a hammer with a screw driver on the end of the handle, but would anyone really want to use it?je úplně vo hovně já netoužím po kladivu kombinovaném se šroubovákem já toužím po tom, aby mi k tomu kladivu nepřibalovali krabici hřebíků, který stejně zahodím, protože jsou to šmejdy, když s tím kladivem můžu mlátit do jakejchkoliv jinejch hřebíků
"Tudy ne pratele..."Polít tekutým asfaltem a posypat peřím :)
So will Chrome OS notebooks also have the option to dual-boot another operating system like Windows? Google says no, as "certified" Chrome OS notebooks will only be able to run the single operating system
Mě by spíš zajímalo, jestli jde o dualboot s Windows, nebo obecně... Protože na tomshardware asi Linux moc neřeší, zatímco já naopak moc neřeším Windows...
+1