Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Jak vyplývá z tohoto článku na Tom’s Hardware, notebooky certifikované jako „Chrome OS“ (připomínáme, že jde o linuxový systém od Google) budou sice oficálně k sehnání jen a pouze s tímto operačním systémem, jak to ale vypadá, tradiční dual-boot by měl korektně fungovat.
Tiskni
Sdílej:
Alespoň si z těchto NB nebude mastit kapsy M$závidím těm, kdo mají takto jednoduchý svět, kde jediný nepřítel je MS a vše ostatní je ok ... já si teda nepřeju ani aby si "mastil kapsu" na úkor jiných Google mít nějaký hw pro něco certifikovaný a mít možnost koupit si jej s tím je fajn, ale jakmile jde o prodej vázaný, že si nemůžu koupit počítač bez systému a dát si tam co chci, tak je to špatně, bez ohledu na to, jestli si mastí kapsu Microsoft, Google nebo třeba paroubkovi marťani nicméně zdá se, že titulek zprávy (i zprávičky) je závádějící, počínaje tím, že, dle odkazovaného článku, jde o stroje, na které dnes pasuje kategorie "netbook", nikoliv notebook, a konče tím, že operační systém je "zadrátován" do hardwarového řešení, čili nemá valný význam označovat to za vázaný prodej, protože z tohoto hlediska nejde o "plnohodnotný" počítač použitelný s čímkoliv jiným mimochodem, v tomto ohledu je zprávička úplně zcestná, jestliže říká
... jak to ale vypadá, tradiční dual-boot by měl korektně fungovat.protože v originále se praví:
So will Chrome OS notebooks also have the option to dual-boot another operating system like Windows? Google says no, as "certified" Chrome OS notebooks will only be able to run the single operating system Part of that may be due to Chrome OS's use of protected flash memory, which is great for security, but isn't so great for custom installs and for spaciousness.
Já jsem při likvidaci zprávičky argumentoval tím, že článek se týká pouze oficiálního vyjádření primárně k MS Windows a podpoře. Autor si to zjevně vyložil jinak (kdyby aspoň odkázal na ten komentář, který obsahuje nějaké technické argumenty, ale zrovna ho nemůžu najít...). No nic. Každopádně ohledně toho vázaného prodeje se v tomto případě naprosto hodí komentář:
When you buy a toaster do you wonder if you can upgrade the heating mechanism? When you buy a new telephone do you wonder if you can mod it to play Crysis? Maybe we should just look at this little netbook as a tool; it does what it does, and to expect anymore is like wanting a hammer that can function as a screwdriver. Sure you could design a hammer with a screw driver on the end of the handle, but would anyone really want to use it?
Ok, ale kde je hranice mezi "nastroj" a "pocitac"?
Počítač dneska obsahuje snad každá lednička, mikrovlnka... auto, televize... má s tím někdo problém? Netbooky s ChromeOS na tom budou podobně, vzhledem k tomu cloudu apod. Jistě, bylo by krásné, kdyby si člověk mohl narvat vlastní software do čehokoliv, ale vraťme se na zem.
Kterykoliv dil toho pocitace, pkud mi prestane stacit, muzu odmontovat a PRODAT.
Pokud zrovna nepřijdeš o záruku.
Coz ovsem neni odpoved na polozenou otazku. Konkretne treba mezi notesem s natvrdo predinstalovanymi vidlemi a timhle (at uz je to co chce) ta hranice uz neni az tak dobre patrna.Ok, ale kde je hranice mezi "nastroj" a "pocitac"?Počítač dneska obsahuje snad každá lednička, mikrovlnka...
Specializovaný nástroj tohoto typu bývá plus minus jednoúčelový, má tomu přizpůsobený firmware, bez přinejmenším flashování tam nic moc jiného nedostaneš.Asi tak stejně jako do počítače, jen místo nahrávání na flash (aka flashování), nahráváš na to, co v tom počítači je. Znám spoustu jednoúčelových zařízení s firmware, které dokáží nabootovat takzvaný firmware ze sítě (snad i většina SOHO routerů).
Problém je s definicí počítače... a definicí nástroje.Problém je s vymýšlením hovadin... a jejich následným obhajováním.
Jistě, bylo by krásné, kdyby si člověk mohl narvat vlastní software do čehokoliv, ale vraťme se na zem.Když se tedy vrátíme na zem, k čemu dojdeme? Já k tomu, že čím více zařízení je otevřených vůči tvorbě vlastního software, tím lépe.
Každopádně ohledně toho vázaného prodeje se v tomto případě naprosto hodí komentář:hm, to mělo být jako proti nebo naopak na podporu mých slov: ... operační systém je "zadrátován" do hardwarového řešení, čili nemá valný význam označovat to za vázaný prodej, protože z tohoto hlediska nejde o "plnohodnotný" počítač použitelný s čímkoliv jiným ? jinak ten komentář:
When you buy a toaster do you wonder if you can upgrade the heating mechanism? When you buy a new telephone do you wonder if you can mod it to play Crysis? Maybe we should just look at this little netbook as a tool; it does what it does, and to expect anymore is like wanting a hammer that can function as a screwdriver. Sure you could design a hammer with a screw driver on the end of the handle, but would anyone really want to use it?je úplně vo hovně já netoužím po kladivu kombinovaném se šroubovákem já toužím po tom, aby mi k tomu kladivu nepřibalovali krabici hřebíků, který stejně zahodím, protože jsou to šmejdy, když s tím kladivem můžu mlátit do jakejchkoliv jinejch hřebíků
"Tudy ne pratele..."Polít tekutým asfaltem a posypat peřím :)
So will Chrome OS notebooks also have the option to dual-boot another operating system like Windows? Google says no, as "certified" Chrome OS notebooks will only be able to run the single operating system
Mě by spíš zajímalo, jestli jde o dualboot s Windows, nebo obecně... Protože na tomshardware asi Linux moc neřeší, zatímco já naopak moc neřeším Windows...
+1