Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Na stránkách české OpenStreetMap komunity www.openstreetmap.cz je dostupná ukázka nové mapové aplikace mající za cíl jednak prezentovat veřejnosti projekty založené na OpenStreetMap, ale také vytvořit portál, který mapperům co nejvíce ulehčí jejich práci. Vývoj probíhá na GitHubu. Každý může přispět svým nápadem nebo kódem.
Tiskni
Sdílej:
Kde si můžu zobrazit ten histogram? Docela by mi to zajímalo...Uděláš screenshot, vyřízneš z něj jenom tu mapu, a v GIMPu Colors → Levels. Např. pro město uvidíš něco jako v příloze, značící, že tam nejsou žádné barvy s hodnotou pod ~50 a velmi málo pod ~85 (z 255). Na mém monitoru to pak vypadá strašně světle a vyblitě (černá není černá, ale šedá). Původně pro prohlížení špatně naskenovaných dokumentů jsem napsal program xlevels, který to opraví.
Nemyslel jsem špatné trasy, ale ty "piktogramy" přes (jenom některé...) trasy. Proč tam vůbec jsou? Proč jsou jenom někde? Proč mají ty značky různou hustotu a různé divné barvy?
Nebo jinak, co to k sakru vlastně je? Několik druhů naučných stezek (které se na žádné jiné mapě nevyskytujou)? Stezky pro jízdu na koni? Cyklostezky? Běžkařské trasy? Nemá to ani žádnou legendu...