Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Nové motoráky Českých drah nejdou nastartovat – z 22 vlaků jezdí maximálně dva. Od začátku ledna jim totiž vypršela platnost softwaru.
Tiskni
Sdílej:
Které prase ukládá takhle naformátované datum jako long? Microsoft? :-)
Vtip je v tom, že lidé mají různou povahu, někoho baví víc tvořit a jiného víc rozbíjet, zkoumat a v něčem se vrtat. Programátor má potom taky v hlavě primárně ten hlavní šťastný scénář, který má procházet, a uvažuje tímhle směrem (což je důležité, aby mohl tvořit, případně korigovat zadání a řešení tím správným směrem). Naopak testera mají napadat primárně ty špatné scénáře, krajní případy, všechny možné chyby… kromě toho samozřejmě otestuje i ten šťastný scénář, ale to je víceméně mechanická práce, kdy jen zkontroluje, že prochází to, co je popsané v zadání. Dobrého testera ale automaticky napadnou právě všechny ty možné chyby a krajní případy, které typicky ani v zadání popsané nejsou.
Proto taky nemám moc rád moderní metodiky nebo styly vývoje, kdy manažeři berou vývojáře jako jednolitou masu lidí, ze kterých se snaží jednou udělat vývojáře, příště testery (a přespříště administrátory). Podle mého je lepší využít přirozenou povahu těch lidí a nechat je dělat primárně to, co odpovídá jejich mentálnímu nastavení. I za cenu toho, že tým bude mít třeba trochu víc členů a bude pracnější ho řídit (v počáteční fázi potřebuješ hlavně analytiky, pak hlavně vývojáře a na konci hlavně testery… takže musíš vymyslet, co budou dělat ti, pro které zrovna není tolik práce vzhledem k aktuální fázi projektu).
Vtip je v tom, že lidé mají různou povahu, někoho baví víc tvořit a jiného víc rozbíjet, zkoumat a v něčem se vrtat.No hlavně i jiné schopnosti nebo oblíbené činnosti. Mě nebaví programovat. Píšu nějaké drobné věci, občas se naučím nový jazyk, ale nebaví mě to a rád se těch projektů zbavuju. Ale současně chci tvořit nebo alespoň vylepšovat to stávající. Takže navrhuju systémy (OS, komponenty serveru a tak), přináším nápady, co všechno by to mohlo umět (spousta lidí nepracuje na řádce, já jo, takže chci, aby to fungovalo i na cli). No a potom to i otestuju.
Naopak testera mají napadat primárně ty špatné scénáře, krajní případy, všechny možné chyby… kromě toho samozřejmě otestuje i ten šťastný scénář, ale to je víceméně mechanická práce, kdy jen zkontroluje, že prochází to, co je popsané v zadání.Přesně tak. Ony ty programy pochopitelně fungují ve smyslu toho šťastného scénáře, tam není moc co testovat.
Dobrého testera ale automaticky napadnou právě všechny ty možné chyby a krajní případy, které typicky ani v zadání popsané nejsou.Jo. Mám přečtených pár technických norem (hlavně teda elektrika) a některé věci vidím špatně na první pohled, když jdu normálně po ulici. A potom z domu klidně vyhodím elektrikáře, který evidentně netuší, co dělá. Ale jako já si tu vyhl. 50 fakt obnovovat nechci, abych si to ještě montoval sám.
a přespříště administrátoryAni nemluv. To potom schopný admin raději přeinstaluje, pokud to jde. Jinak ono hlavně záleží, jak je uspořádaná ta firma. Ty to píšeš moc rigidně oddělené, ale i u nás každý dělá "co chce". Jako kdybych měl dělat jenom testera, tak to nedělám. Jak píše předřečník, to bych se zbláznil. Ale já jsem nikdy nedělal jen jednu věc. Ok, možná na pozici administrátor serverů, ale i tam je to dost různorodé. Dneska už třeba trochu víc školím. Články nikdo nečte, tak děláme i videa.
manažeři berou vývojáře jako jednolitou masu lidíZnám pár lidí, kteří tohle mají rádi. A nějak jsme nikdy nenašli společnou řeč, protože oni používají termíny, kterým prostě nerozumím. (scrum, sprint apod.). Oni se mě ptají, jak může fungovat náš tým, kde si každý dělá co chce. Tak říkám, že to je o lidech, které si do týmu vybere. Ono "každý dělá co chce" u správné party lidí, kteří vědí, co se má udělat, vede k cíli taky. A ano, jsou věci, které se nechtějí dělat nikomu, tak to občas někdo vezme na sebe, ale nesmí to mít moc dlouho. Je lepší na tu činnost najít někoho nového, nebo to nechat rotovat v rámci stávajících lidí.
Programátor má potom taky v hlavě primárně ten hlavní šťastný scénář, který má procházetTakhle to máte? To máte dobrý. Já když programuju, tak první, co mě napadne, je seznam věcí, co se můžou pos*at. (A beztak není kompletní.)
a přespříště administrátoryDevops. Nevim, jak je možný, že tahle blb-ops-t někomu funguje v provozu.
[…] že dokázal napsat funkční program na něco, co nikdy před tím neviděl.To je u programátorů celkem běžná situace. Pokud strávíš spoustu času studiem programování, tak ten čas nestrávíš studiem čehokoliv jiného, takže pak v podstatě nikdy nemáš doménové znalosti k jakémukoliv projektu. Naštěstí s trochou inženýrského citu a rozumného zadání se dá ve většině případů vcelku rychle dobrat k něčemu, co vypadá správně a dává smysl. (A když je to takové divné, tak je to většinou i blbě.)
Jde o motoráky z druhé ruky a ČD tvrdí, že je o tom původní majitel neinformovalvzhedem k tomu, že jsem měl do loňského roku 4 roky co do činění s ČD, tak si troufnu říci, že větší megabordel a chaos jsem v životě nezažil a tudíž je více než pravděpodobné, že o tom byli informování, ale oni se na to vykakaly, případně je ještě možné to, že někdo dostal všimné, aby si toho jaksi nevšímnul ....
Zvykl jsem si nesoudit.Protože rovnou odsuzujete, i když o věci víte ho*no.
ČD nejsou NASAVšiml jsem si.
Vyhazovat lidi kvůli bugu v přetečeníOpět, zřejmě schválně, dezinterpretujete to, co jsem napsal. Nechci nikoho vyhazovat k vůli chybě přetečení. Tu zřejmě způsobil výrobce a tento vztah si musí interně vyřešit výrobce a odběratel. Ale někdo to měl ověřit a ten někdo selhal. Není to vůbec první chyba tohoto typu. Jinak pokus o nějaké osobní urážky opět na základně chybně pochopeného komentáře se mne nijak nedotýkají. Užijte si to.
Ale někdo to měl ověřit a ten někdo selhal.Pokud to byla licence, která byla někde vidět, tak souhlasím (ale napadlo by tě, že má vlak časově omezenou licenci? ne každý čte o traktorech John Deere). Ale podle mě to je spíš kachna a je to ten bug roku 2022. Ty jsi měl na svých serverech otestováno, že se nezasekne BIOS když RTC napočítá do 2022? To během instalace/testování zkoušíš nastavit hwclock o rok, dva, pět, deset let dopředu a koukáš co se stane (samozřejmě po cold rebootu, protože jinak inicializační rutiny, kdy BIOS čte z RTC, neproběhnou)?
ale napadlo by tě, že má vlak časově omezenou licenci?Vlaky nekupuju, ale kdyby ano, tak si o nich nejdřív něco zjistím. Stejně jako o všem, na čem by měl třeba někdy být můj podpis. Nebo již je.
Ale podle mě to je spíš kachna a je to ten bug roku 2022.Taky bych to tak viděl, ale napadla mne ještě další věc a to easter egg, který se občas někam vkládá jen proto, aby se zjistilo, jestli to vůbec někdo čte. Typicky třeba u diplomek. Nebo u preprintů některých vědeckých papírů - takto byl schválně pozměněn papír u složení supravodičů aby se zjistilo, kdo to potom bude plagovat (ten preprint) a kam všude to unikne. Podařilo se a vyšly články s chybných chemickým složením.
Ty jsi měl na svých serverech otestováno, že se nezasekne BIOS když RTC napočítá do 2022?Ne, ale na HW obvykle můj podpis není. U software se sada testovaných věcí neustále zvětšuje. Čas netestuju vždy, ale někdy člověk slyší anekdotické příběhy o tom, jak má někdo na desktopu nastaven datum na 199x, aby něco fungovalo.
Ne, ale na HW obvykle můj podpis není.Nj, ale měl by tohle tester dělat když něco přebírá? (navíc tohle není server, ale vlak…) Přijde mi, že není v lidských silách (pokud nechceme mít všechno 100x dražší jako když vyrábí NASA space-grade quality) tohle všechno řešit, a projev této chyby byl celkem v pohodě a „stálo to za to“ - teda za předpokladu, že to výrobce promptně opravil.
Tady jde o to, co je běžná praxe v daném oboru (to si v případě vlaků netroufám soudit). Tzn. jestli je zvykem kupovat si zvlášť hardware (vlaky) a zvlášť software na určité období. Pokud to zvykem není, tak ten, kdo to kupoval a přebíral možná nebyl dostatečně paranoidní, ale nejde to úplně považovat za chybu. Je to asi jako kdyby sis na Vánoce koupil novou televizi a po Novém roce ti přestala fungovat, protože licenci na firmware jsi měl jen do konce roku. Čekal bys to? Považoval bys to za svoji chybu?
Obecně platí, že by si člověk měl přečíst celý text smlouvy a nepodepisovat něco, čemu nerozumí nebo co nečetl. Je otázka, jestli případná záludnost byla někde schovaná v textu smlouvy, což asi nikdo z nás diskutujících neví.
Nicméně já k tomu mám jednoduché doporučení: vždy vyžadovat kompletní zdrojové kódy pod svobodnou licencí. Pak se ti taková věc nestane.
Nicméně já k tomu mám jednoduché doporučení: vždy vyžadovat kompletní zdrojové kódy pod svobodnou licencí. Pak se ti taková věc nestane.Pokud to byl bug (přetečení int32) a ne úmysl (časově omezená licence), tak ty jsou samozřejmě i ve svobodném softwaru. Ale můžeš si to pak sám opravit - tedy za předpokladu, že máš udržovaný build proces a deployment (tj. nezjistí se, že ten, kdo to uměl zkompilovat a naflashovat, před třemi lety odešel, a vyžaduje to Python 2 a rozchodit to je na měsíc) a že máš lidi co mají čas a schopnosti se tomu teď hned jít věnovat. Což rozhodně není samozřejmost.
Čekal bys to?Nečekal, ale vlastně by mne to nepřekvapilo. Tobě se nic podobného nikdy nestalo? Jinak pokud něco opravdu nutně potřebuju (nějakou funkci nějakého zařízení), tak mám vždy backup. Což teda samozřejmě mají i ty dráhy, prostě se vytáhnou vlaky rok výroby úmrtí Gottwalda. Takže služba pro cestující bude dál v nezměněné podobně fungovat.
Považoval bys to za svoji chybu?To trochu záleží, jak moc složité by bylo na to přijít. Trochu si rýpnu, ale u starých TV (před rokem 1989) bylo standardem přikládat kompletní schéma zapojení. (A to mimochodem i ve světě, u výrobků ze 60-70let bylo i schema.) Takže tam by výrobce klidně mohl říct, co se divíte, je vaše chyba, že jste si nepřečetli schema.
Nicméně já k tomu mám jednoduché doporučení: vždy vyžadovat kompletní zdrojové kódy pod svobodnou licencí.Včera jsem se viděl s šéfem IT (nějakého odboru) u Policie. Nepoučitelní. Opět jim tam někdo "nepostradatelný" odešel na dohodu s tím, že pro ně klidně bude dál spravovat ten software, který pro ně napsal (v práci).
Tou odpovědí s těmi podpisy jsem chtěl naznačit, že by to měl dělat někdo, kdo tomu skutečně rozumí.Ale když přijde na jádro věci, jestli byste to vy dělal, tak se vymluvíte, že to není vaše odpovědnost. Prostě jako vždycky, nikdy nejste ten, kdo nějakou věc dělá, ale vždycky přesně víte, že to ostatní dělají špatně.
Tedy bych automaticky očekával, že když ČD přebírají vlak, tak na to naběhnou všichni experti ČD a rozeberou to do posledního šroubku.Samozřejmě. To souvisí s tím, že nejste ten expert, takže očekáváte nesmysly.
To by se stalo na volném trhu, ale ne u státního podniku / státem garantovaného monopolu. Tohle je prostě selhání státu, který občanům za jejich peníze dodává mizernou službu. Já nejsem úplně příznivec privatizace České pošty, takže bych tomu ještě nějakou šanci dal, ale politici za to musí nést odpovědnost, stejně jako za špatně fungující zdravotnictví nebo školství (pokud už mají být státní/veřejné).
takže bych tomu ještě nějakou šanci dalUž to nefunguje 29 let. Jak dlouho chceš čekat? Ale jo, souhlasím, v tom případě bude skutečně nutné podávat stížnosti na všechno. Sice tu vedoucí chodím pravidelně seřvat posledních několik let, ale nějaký vliv na funkci to evidentně nemá. Se zdravotnictvím (konkrétně s fakultními nemocnicemi) žádný problém nemám. S jeho řízením ano.
Už to nefunguje 29 let. Jak dlouho chceš čekat?Já beru poštu trochu jako úřad, jakousi autoritu, která má nějaké pravomoci, které soukromý subjekt mít nemůže, třeba dosvědčit, že jsi převzal doporučený dopis (tudíž už je jen tvůj problém, že sis ho nepřečetl a nevzal ho na vědomí) nebo ti zprostředkovat určité interakce se státem. Chápu, že je to trochu sporné, ale vidím to spíš takhle – je mi třeba proti srsti, aby tuhle práci dělala trafikantka nebo prodavač zeleniny, který má kromě jiného výdejní místo Zásilkovny nebo jiné soukromé firmy. Jasně, můžeš říct, že pošťačka taky není bůhvíco, ale tohle je spíš důvod ty lidi víc prověřovat, líp školit atd. a udržovat nějakou lepší morálku a čest v té instituci. Nicméně pokud bychom došli k závěru, že tyhle funkce můžou/mají plnit soukromé firmy nebo že to bude dělat nějaký jiný úřad, tak pak opravdu nemá smysl čekat – včera už bylo pozdě a tenhle ústav by se měl hned zrušit nebo privatizovat, pokud o něj někdo bude mít zájem.
Se zdravotnictvím (konkrétně s fakultními nemocnicemi) žádný problém nemám.Víceméně ano. Sice nemám nějakou statisticky relevantní zkušenost, ale můžu říct, že mne příjemně překvapilo, jak (celkem dobře) zdravotnictví funguje – a to i v dobách, kdy podle novinářů bylo v naprostém rozkladu a všichni řešili jen umírající COVID pacienty a padali na hubu (ve skutečnosti to fungovalo celkem normálně a žádný katastrofický scénář se nekonal). Ale třeba jsem měl jen štěstí.
Já beru poštu trochu jako úřad, jakousi autoritu, která má nějaké pravomoci, které soukromý subjekt mít nemůže, třeba dosvědčit, že jsi převzal doporučený dopis (tudíž už je jen tvůj problém, že sis ho nepřečetl a nevzal ho na vědomí) nebo ti zprostředkovat určité interakce se státem.Proc by, principielne, soukroma firma nemohla prokazatelne dorucit dopis? Statni postacka je uplne stejne lajdacka, uplatna nebo na tebe nasrana jako soukroma. Muzeme se bavit o tom, ze soukrome firme se nevyplati zajizdet s postou do vsemoznych prdeli a je tedy nutne mit subjekt s povinne celostatni pusobnosti. Ale ani to neni nic, co by jiz PPL/DHL/whatever nezvladli.
do vsemoznych prdeliEhm. Kámošovi běžně dopravují balíčky přes FedEx a řidič se mu omlouvá, že přijel o 7 minut později. Jako to už fakt musí být 5m sněhu a popadané stromy, aby v ČR něco nešlo do jednoho dne doručit. Nebo totální neschopnost.
převzal doporučený dopis (tudíž už je jen tvůj problém, že sis ho nepřečetl a nevzal ho na vědomí)A víš jak tohle funguje v praxi? Jistý úřad se rozhodl, že mi osladí život (léto 2020). Přestal komunikovat emailem i telefonicky. Posílal zahájení o správním řízení tak, že pošta mně nikdy nezastihla doma - byl jsem doma - a jen hodila lístek do schránky, ideálně poslední den na vyzvednutí dopisu. Dopis měl fikci doručení. To je takové to, že když uplyne lhůta od jeho podání, tak se má automaticky za to, že sis je převzal a když na něj nereaguješ, tak tvůj problém (a většinou je to fakt problém). Takže Česká pošta dělala co mohla, abych ten lístek pokud možno nenašel. Jednou tam dokonce naházeli reklamní letáky. Našel jsem všechny. Poslední den uložení na poště. Potom máš krátkou lhůtu na seznámení se a odpověď. Prakticky nulovou šanci to prokonzultovat s právníkem. Takže celá tato šaškárna s doporučenými dopisy je jen další šikana občanů. Kdyby úřad skutečně chtěl, tak mi zavolá. Jak to dělal měsíce před tím.
Chápu, že je to trochu sporné, ale vidím to spíš takhle – je mi třeba proti srsti, aby tuhle práci dělala trafikantka nebo prodavač zeleniny, který má kromě jiného výdejní místo Zásilkovny nebo jiné soukromé firmy.Hlavně by to měly dělat ty příslušné úřady. Oni mají povinnost tě kontaktovat a nikoliv jen házet papíry do schránek.
Nicméně pokud bychom došli k závěru, že tyhle funkce můžou/mají plnit soukromé firmyTa služba má především fungovat. Dřív měla pošta motto: dneska podáte, zítra dodáme. Chvíli to i fungovalo. Dneska už nedoručují. Prostě následující den jen běžná pošťačka hodí lístek (vytisknutý na tiskárně, nikoliv rukou jako dříve v případech, kdy tě skutečně nezastihli), že jsi nebyl zastižen. Doma v izolaci
můžu říct, že mne příjemně překvapiloTaky. Já jsem větší pomoc v době covidu nepotřeboval, ale běžná vyšetření a preventivní prohlídky OK. Vyzkoušel jsem si zase další přístroje, tohle můžu. Do nemocnice jsem pravidelně (pro doklad v práci) jezdil na testy, vždy ok. Dokonce i ten poslední pozitivní PCR test naprosto ok - objednal jsem se a za 2h přijel, voják mi ukázal cestu a za 5 minut venku. Vše ok. Všichni usměvaví. Už jsem si fakt říkal, jak to můžou ten rok a půl vydržet.
Ale úřady ze zákona musí použít DS v případě, že ji daný člověk má. Tj. pokud bys měl DS, je naopak z jejich strany poslání doporučeného dopisu cestou k dalším průtahům nezaviněných z Tvé strany.Ano, úřady to musejí používat, jenže některé úřady na to dlabou. Takže ti pošlou papírový dopis. A ty když zareaguješ taky papírem, tak potom máš problém, protože máš povinnost používat DS. A když nezareaguješ, tak jak píšeš, jsou průtahy. Ano, sice nemáš problém v tom smyslu, že by tě za tohle někdo popotahoval, resp. nevím o žádném takovém případu. Ale průtahy v jednání mají potom vliv na vyřízení dané věci. Některé lhůty propadnou apod. Tohle sice přímo nesouvisí s DS, ale skoro se nám stalo, že nám propadlo povolení od hasičů apod. Chceme si oplotit vlastní pozemek kolem našich paneláků. Moc se mi to nelíbí, ale vlastníci rozhodli. Projekt na plot, potřebuješ mimo jiné povolení i od hasičů, resp. domluvit, kterou bránu můžou případně prorazit, majitelé sítí (elektřina, plyn, voda, teplovod, datové sítě), se ti vyjádří k projektu. Tohle všechno máme. A hádej, kde to několik let leželo? Správně, na stavebním odboru. Takže mezitím ti postupně vyprchávají povolení od všech dotčených subjektů a úřad roky nekoná. DS jsou sice dobrá věc v principu, ale česká implementace (tím nemyslím technická, k tomu už bylo napsáno mnoho), je prostě ... česká. Stejně jako je fikce doručení pro občana, tak úřad by měl mít povinnost do určitého termínu rozhodnout a za veškerou škodu způsobenou chybným rozhodnutím úřadu by měl nést odpovědnost ten úředník. Ale to je naprosté sci-fi.
To by se stalo na volném trhu, ale ne u státního podniku / státem garantovaného monopolu.Česká pošta nemá monopol, něco si o tom zjistěte.
nikdo krome cesky posty nemuze a nesmi dorucovat tzv "male" zasilky = dopisy, pohledy a jinou obdobnou korespondenci.
Tudiz vo tom vis leda hovno.No, uz asi deset let ne. UTFG: ceska posta, monopol.
Štátne podniky nemôžu skrachovať. Ich vlastník má neobmedzené finančné možnosti, a vždy ich využije.Český stát České poště dluží 4,5 miliardy Kč, částka stále narůstá, před dvěma lety byla 3,5 miliardy. Stát nedokáže zaplatit ani to, co si objednává, natožpak aby podnik dotoval.
stačí že se tu veřejně přiznáváš k zoofiliI kdyby to náhodou byla pravda, tak je takový argument v této diskusi dost hloupý ad hominem útok, nic víc. Styď se, trolle.
koridoru mění situace z minuty na minutuA z jakého důvodu? Pokud si to počítač naplánuje, tak krom mimořádností se tam nemá co změnit. A jestli se někdo rozhodne skočit pod vlak a bude nutné to celé přeroutovat jinak, opravdu to dispatcher zvládne rychleji, než nějaký pathfinder alg?
A z jakého důvodu? Pokud si to počítač naplánuje, tak krom mimořádností se tam nemá co změnit.Už se to tu psalo, ve stanici lidi různě dlouho nastupují a vystupují. To je zase asi částečně způsobeno tím, že mixují koridor, kde se jezdí rychle a bez zastávek, a na té stejné koleji (ne jako ve větších nádražích, kde je na začátku a konci výhybka a vlak co jede do stanice tak z koridoru uhne a ostatní můžou jezdit) vlak zastavuje cestujícím. A to i v relativně velkých sídlech, třeba Týnec nad Labem.
Už se to tu psalo, ve stanici lidi různě dlouho nastupují a vystupují.To ale počítač dokáže vyhodnotit daleko lépe, než dispečer. Má v paměti dlouhodobou statistiku, že třeba v 80 % případů je pobyt ve stanici 30 sekund, v 5 % případů je to 45 sekund, v 5 % případů to bude trvat 5 minut. Z toho se dá jednoduše vypočítat, která varianta vychází celkově nejlépe. No a když už tam ten vlak bude stát 45 sekund, může na to počítač reagovat hned a ne až za několik minut, až by si dispečer všiml, že mu to nevychází tak, jak chtěl, protože se tam ten vlak zdržel. Ano, to, že se na jedné trati mixují různé typy vlaků, je pro člověka problém. Počítači je to jedno, nemá problém s tím, že jsou to nějaké informace navíc.
Rozhodně nesdílím tvoji důvěru v řídící systémy počítačů. Software dokáže relativně dobře reagovat na očekávané jevy, ale prakticky vůbec na neočekávané.Do kamene tesat.
+1
Za komunistů se tohle hodně řešilo, šlo o optimalizaci řízeného hospodářství, a ukázalo se, že na to nejsou výpočetní kapacity, druhak, že modelování (aby šlo spočítat optimalizaci) nedokáže dostatečně věrně zachytit realitu.
Tady bych ještě doplnil, že vstupní data bývají nekompletní a prakticky je ani nelze od účastníků trhu získat, protože ti např. svoje preference projeví až ve chvíli, kdy něco reálně kupují nebo prodávají, nikoli předem v nějaké anketě, jejíž výsledky by se pak zadaly do počítače a ten navrhl optimální variantu. A když chybí vstupy, ani ten nejlepší algoritmus a nejvýkonnější počítač není schopný dodat užitečný výsledek.
Pak je tu ještě zodpovědnost za správnost toho modelu a optimalizačních algoritmů. I firmy musí nějak plánovat výrobu, odhadovat vývoj trhu atd. Tady samozřejmě taky dochází k chybným odhadům a rozhodnutím, ale ta firma resp. její majitel riskuje svůj vlastní majetek a pokud dělá těch chyb moc, z trhu postupně vypadne a uvolní prostor někomu, kdo má lepší odhad a lepší procesy.
Tady samozřejmě taky dochází k chybným odhadům a rozhodnutím, ale ta firma resp. její majitel riskuje svůj vlastní majetek a pokud dělá těch chyb moc, z trhu postupně vypadne a uvolní prostorĎáblův adkovát: Takže stačí rozjet více projektů se stejným cílem paralelně (třeba o to menších), které jsou např. navržené různými lidmi a různými způsoby, a pak sledovat, čí řešení je úspěšnější?
někomu, kdo má lepší odhad a lepší procesy.Jak víš, že ta nová firma má lepší odhad/procesy, že se za pár let neukáže nějaký podobný problém (nebo horší)?
„Místo toho, aby vybrali jeden nebo dva koncepty a rozvíjeli je v cíleném hluboce strukturovaném procesu výzkumu, vývoje, testování a hodnocení, v Pentagonu se rozhodli pro více konkurenčních projektů, u kterých se rychle vyvinou prototypy, otestují se a začnou se rychle vyrábět a zavádět do výzbroje,“ uvedl Pollack a dodal, že některá selhání ukazují, že některé koncepty nelze ani vylepšit.Meanwhile in Russia: https://www.armadninoviny.cz/rusove-odpalili-hypersonickou-strelu-zirkon.html Dokud půjde jen o peníze, fungovat to nebude.
Ďáblův adkovát: Takže stačí rozjet více projektů se stejným cílem paralelně (třeba o to menších), které jsou např. navržené různými lidmi a různými způsoby, a pak sledovat, čí řešení je úspěšnější?Tomu se říká A/B testování.
Jakýkoliv systém, kde nejsou rezervy, je extrémně citlivý.Jenže je potřeba rozlišovat, zda tam rezervy opravdu nejsou, nebo zda je jenom neumíme využít – např. proto, že používáme zastaralý systém řízení.
Software dokáže relativně dobře reagovat na očekávané jevy, ale prakticky vůbec na neočekávané.Jenže tady k žádným neočekávaným jevům (z pohledu toho řídícího software) nedochází. Vlaky mají jasně dané trasy (koleje), mají daný jízdní řád. Nemůže se stát, že to vlak vezme zkratkou přes les. A to, že vlak někde zůstane stát, také není nic neočekávaného a nic, s čím by software nemohl počítat. Ve skutečnosti ale problém řízení dopravy u SŽ je v tom, že pro ně je neočekávané i to, co se děje každý druhý den. Každá mimořádnost se řeší improvizací, jako kdyby se nikdy dříve nic takového nestalo.
Čím chytřejší (sofistikovanější) systém je, tím je citlivější na chyby.Jenže tady se právě nebavíme o ničem sofistikovaném. Tohle je primitivní vygenerování variant, jejich ohodnocení a vybrání té nejlepší. Tohle dělají třeba vyhledávače spojení už desítky let. Ano, tady je těch variant trochu víc, než u vyhledávače spojení, ale také šel za tu dobu výpočetní výkon neuvěřitelně nahoru.
Stávající řídící systémy dokáží zabezpečit bezpečný provoz vysokorychlostních tratích, ale při sebemenší chybě padají do bezpečného režimu - což znamená nulový provoz.Jenže u tohohle systému není vyžadována bezpečnost. Bezpečnost zajišťují systémy nižší vrstvy. I kdyby ten dispečerský systém poslal dva vlaky proti sobě, zabezpečovací systém nedovolí takové vlakové cesty postavit. Takže nejhorší, co by z toho mohlo být, je zpoždění. A zase – to, aby neposlal dva vlaky proti sobě, si software ohlídá daleko lépe, než živý dispečer.
extrémní případy podchytit nedokážeJenže SŽ nedělají problém extrémní případy, dělá jí problém každodenní rutina. Navíc na extrémních případech není z pohledu řízení co řešit – ten vlak někde stojí a není žádný předpoklad o tom, že někdy pojede. Prostě teprve až se vlak rozjede, nebo až přijde aktualizovaná informace odhadu o tom, kdy se vlak rozjede, se začne počítat s tím, že by se ten vlak eventuálně někdy mohl pohnout.
Vždy je něco na úkor něčeho jiného, a sebelepší software nedokáže vyčarovat vyšší fyzickou kapacitu.Žádné čarování není potřeba. Stačí tu současnou fyzickou kapacitu využívat lépe.
A sebelepší optimalizátor nedokáže nahradit chybějící paměť a výpočetní výkon.No a co má lepší paměť a výpočetní výkon na hledání optimální kombinace jízd vlaků – lidský mozek nebo počítač?
Vícekriteriální optimalizace je sama o sobě dost velký problém právě v nastavení vah - jak se třeba ocení stabilita, atd.Jenže vlaky jezdí podle jízdních řádů. A dopravu řídí SŽ, které může mít jediné kritérium, a to minimalizace zpoždění. Pak už do toho mohou vstoupit jen různé váhy pro jednotlivé vlaky. Teoreticky by to mohlo ovlivnit ještě pár dalších vstupů, ale ty už jsou na straně dopravců, takže to může fungovat maximálně jako další vstupy – jsou to náklady, takže spotřeba a řízení oběhů vozidel a personálu.
šlo o optimalizaci řízeného hospodářství, a ukázalo se, že na to nejsou výpočetní kapacityŘízení hospodářství celého státu je ovšem asi tak o milion úrovní jinde. A výpočetní kapacity nám za třicet či čtyřicet let drobátko narostly.
modelování (aby šlo spočítat optimalizaci) nedokáže dostatečně věrně zachytit realituNamodelovat to, že konkrétní vlak jede po nějaké trati, opravdu není nic složitého. A mimochodem, dispečeři dělají přesně tohle, že si to modelují v hlavě – akorát jen s minimem údajů a velmi nepřesně.
Slyšeli jste slovo člověka, který takový systém nikdy navrhovat nezkoušel a ani by něčeho takového nebyl schopen - natož to dotáhnout do úspěšného konce - ale naprosto přesně ví, že by to šlo.Škoda, že nemáte něco k věci.
A ani fakt, že v jiných oblastech ten samý typ úlohy není nic triviálníhoJá jsem nikde nepsal, že je to triviální. Sám píšete, že to není triviální – ale nepíšete, že je to nemožné. Takže je to naopak – proč, když je to řešitelné v jiných oblastech, není to řešitelné na železnici? Paragraf 1, nikdy se to tak nedělalo?
dost často nic, co by se dalo provozovat v reálném časeV ČR máte najednou na kolejích pár stovek vlaků. Vlak má předepsanou trasu a variant, jak se ze stanice A koleje X může vlak dostat do sousední stanice B na koleje Y–Z není mnoho, často jen jedna. Případné odklonové trasy se používají jenom v případě neprůjezdnosti tratě nebo koleje a mohou být spočítané dopředu, je jich zase pár. Osobní vlaky mají určené časy odjezdů ze stanic, takže víte, že nemohou odjet dřív. A vlak může mít buď pokyn, že má stát (nemá postavenou vlakovou cestu), nebo že může jet (má postavenou vlakovou cestu). Takže těch stupňů volnosti je při řízení sledu vlaků vlastně hrozně málo. Vůbec by mne nepřekvapilo, kdyby jediné samořídící auto mělo v každém okamžiku víc stupňů volnosti, než kolik jich je v jednom okamžiku v celé české železniční síti při řízení sledu vlaků.
Škoda, že nemáte něco k věci.Já mám k věci to, že vy k věcí máte akorát nepodložené nesmysly.
Takže je to naopak – proč, když je to řešitelné v jiných oblastech, není to řešitelné na železnici?To je tak, když roztrhnete větu v půlce. Pak sice reagujete na nesmysl, ale na nesmysl, který nikdo nenapsal.
V ČR máte najednou na kolejích pár stovek vlaků. Vlak má předepsanou trasu...Když tak přesně víte, jak je to jednoduché a realizovatelné, určitě ukážete nějakou zemi, kde něco takového mají. Nebo aspoň něco dostatečně podobného? Jinak pěkný odstavec trivialit železničního provozu, který s tématem nesouvisí. Ale vás je potřeba chválit i za málo, takže: moc se vám povedl
Vy se pořád tváříte, jak je to hrozně komplexní, a pak to sám nazvete trivialitami.Hezky překrucujete, ale ne - trivialita je informace o tom, že vlak má jet, když má jet. Děkujeme, to jsme věděli všichni. Ta komplexní část je určit, který vlak má jet, aby to bylo optimální pro celý systém. A přestože jste se to pokusil zamlžit hromadou textu a obviňováním, jedno je zjevné: neukázal jste jediný případ, kdy by tuhle část řídil počítač.
Na vývoji takového systému by ten samotný řídící systém byl to nejjednodušší....tvrdíte jako člověk, který by něco takového nikdy nebyl schopen ani rozpracovat do stavu, kdy by to dávalo aspoň trochu použitelné výsledky. Ale naprosto přesně víte, že by to šlo
trivialita je informace o tom, že vlak má jet, když má jet. Děkujeme, to jsme věděli všichni.V tom případě gratuluju, protože předstíráte velmi přesvědčivě, že ty triviality nevíte.
Ta komplexní část je určit, který vlak má jet, aby to bylo optimální pro celý systém.Pokud pro vás výběr jednoho ze dvou, případně několika málo vlaků, které „soupeří“ o stejnou kolej, představuje komplexní problém, pak by mne zajímalo, jak označujete rozhodování šachového programu, který má na výběr stovky variant v jednom tahu; nebo rozhodování robotického auta; nebo rozhodování plánovače tras rozvozu.
jedno je zjevné: neukázal jste jediný případ, kdy by tuhle část řídil počítačZ čehož ovšem neplyne vůbec nic. Neexistence důkazu není důkaz neexistence. Každou věc musel někdo naimplementovat jako první – a kolem pobíhala spousto trekkerů a tvrdili, jak to nebude fungovat, protože to ještě nikdo neudělal. Důvod, proč to možná ještě nikdo neimplementoval, jsem už uváděl – protože tam, kde berou železnici vážně, mají už velmi dlouho dobrá pravidla řízení a plánování, díky kterým to v pohodě zvládají řídit i lidé. V ostatních případech, kam spadá i ČR, si ten chaos pěstují jako národní poklad a nechtějí přiznat, že by se to dalo dělat lépe. Je to podobný případ, jako proč v USA nezaplatíte bezkontaktní platební kartou – protože tam jim kreditní karty fungují už desítky let, bez výpočetní techniky, takže nemají důvod to měnit. Státy, které zaváděly platební karty o desítky let později, samozřejmě zavádějí modernější variantu, takže v tuto chvíli provozují modernější systém platebních karet. My máme možnost zavést modernější řízení dopravy na železnici v příštích letech a dostat se tak v něčem na špičku. Ale pravděpodobnější je, že půjdeme vaším způsobem – budeme čekat, až to naimplementují v Německu, budeme celou dobu říkat, jak jim to nebude vůbec fungovat a jací jsou Němci hlupáci – a za dvacet let to od nich s chybami zkopírujeme. (Pokud vám to připomíná třeba elektromobilitu nebo energetiku, jste na správné stopě.)
...tvrdíte jako člověk, který by něco takového nikdy nebyl schopen ani rozpracovat do stavu, kdy by to dávalo aspoň trochu použitelné výsledky.Neukázal jste jediný případ, kdy by se něco takového stalo.
Ale naprosto přesně víte, že by to šloZ mé představy o tom, co by bylo nutné k realizaci a co zvládá dnešní výpočetní technika, plyne, že by se to dalo realizovat i s velmi velkou rezervou. A zatím mne tu nikdo nepřesvědčil o opaku – přičemž zrovna vy mne přesvědčujete akorát o tom, že vůbec netušíte, která bije.
Ale pravděpodobnější je, že půjdeme vaším způsobem – budeme čekat, až to naimplementují v Německu, budeme celou dobu říkat, jak jim to nebude vůbec fungovat a jací jsou Němci hlupáci – a za dvacet let to od nich s chybami zkopírujeme. (Pokud vám to připomíná třeba elektromobilitu nebo energetiku, jste na správné stopě.)To teda veľmi vhodný príklad nie je, a je dosť možné, že sa čoskoro ukáže, čo je a nie je chyba. A keďže ako vieme, Nemci nerobia malé chyby...
Z mé představy o tom, co by bylo nutné k realizaci a co zvládá dnešní výpočetní technika, plyne, že by se to dalo realizovat i s velmi velkou rezervou. A zatím mne tu nikdo nepřesvědčil o opaku – přičemž zrovna vy mne přesvědčujete akorát o tom, že vůbec netušíte, která bije.On bude problem v tech vasich predstavach.
Důvod, proč to možná ještě nikdo neimplementoval, jsem už uvádělDůvod, o kterém jste mylně přesvědčen, že to nikdo neimplementoval... zbytek odstavce máte taky nesmyslný.
Jinak vám stále uniká podstata problému, že to není o výběru pár vlaků, které soupeří o stejnou kolej, ale nalezení optimálního řešení, aby ten výběr neudělal nějakou paseku třeba o hodinu později jinde. To jaksi vámi uvedené případy nesplňují.Vidím, že se v tom špatně orientujete. Míchají se tady totiž dohromady dvě věci. Za prvé, nahradit současnou práci dispečerů počítačem. To je právě ten výběr pár vlaků, které soupeří o stejnou kolej. Pro ten výběr jsou jasně daná pravidla, který vlak má přednost – a jde jenom o to odhadnout, jestli už ten vlak nižší kategorie bude vlaku vyšší kategorie překážet a musí mu uhnout, nebo jestli to vyjde až do dalšího místa, kde se mohou vyhnout. Tohle je jednoduchý pravidlový systém, nezjišťují se žádné varianty. Výhoda počítače by byla v tom, že dokáže přesně spočítat kdy kde ty vlaky budou, zatímco dispečer to jenom intuitivně odhaduje. No a pak je tu nadstavba, něco, o čem se dispečerům ani nezdá. To je právě to dlouhodobější plánování, že když teď předjedu osobák rychlíkem podle pravidel, rychlík nebude zpožděný, ale osobák už to nedožene, po obratu to zpoždění poveze zase zpět a v uzlové stanici pak zpozdí čtyři další rychlíky. Dispečeři dnes nemají žádnou možnost, jak něco takového vyhodnocovat. Celý systém české železnice je tak malý, že by to dnešní výpočetní technika bez problémů zvládla spočítat. Mimo jiné vám totiž asi nedochází, že těch míst kudy se to šíří dál, je podstatně méně, než počet uzlů. Protože velký počet těch zpoždění se prostě absorbuje na obratech, kde ten vlak čeká třeba tři čtvrtě hodiny, než jede zpět. Každopádně teprve tento nadstavbový systém vzdáleně připomíná problém obchodního cestujícího – a pokud je pro váš příliš komplikovaný, tak ho prostě ignorujte. A představujte si jenom tu první verzi, která by se rozhodovala úplně stejně, jako dnešní dispečeři – akorát by dobu jízdy vlaků neodhadovala, jako lidé, ale počítala.
Vlaky mají stanoven čas odjezdu, nikoliv příjezdu.
Pokud je ve vlaku člověk na vozíku, tak se ví, kde vystupuje a může mu někdo z dráhy pomoc.Jinak řečeno o železniční dopravě moc nevíte, ale zato přesně víte, že je všechno špatně.
Ale když je ve vlaku člověk na vozíku, opravdu se ví, kde vystupuje. Kdyby nic jiného, ví to ten člověk – takže se ho stačí zeptat. A dneska existují takové sofistikované technologie, jako elektronické jízdenky. Takže stačí, aby průvodčí po naskenování té jízdenky (ze které se zjistí, kam dotyčný jede) zadal, že jde o vozíčkáře. A rázem systém ví, kde bude vozíčkář vystupovat, případně ví i o navazujících vlacích. No a když se na konkrétní vlak systém zeptá už při nákupu jízdenky, budete vědět i o tom nástupu.Vlaky mají stanoven čas odjezdu, nikoliv příjezdu.Pokud je ve vlaku člověk na vozíku, tak se ví, kde vystupuje a může mu někdo z dráhy pomoc.Jinak řečeno o železniční dopravě moc nevíte, ale zato přesně víte, že je všechno špatně.
Výborně, to jste úspěšně vyřešil tu část úlohy, která dávno vyřešená je.Fajn, jsem rád, že jste uznal, že jste napsal nesmysl.
Teď nám ukažte, jak na přetížené trati vyřešíte operativní změnu jízdního řádu.Nějak mi není jasné, kam tím míříte. Chcete snad říct, že dnes vozíčkáři do vlaků nenastupují? Nebo když nastoupí vozíčkář do vlaku, zastaví se provoz na železnici v celé republice? Podle mne nástup vozíčkáře do vlaku znamená akorát to, že se vlak ve stanici zdrží déle. K čemuž může dojít i ze spousty jiný důvodů. V lepším případě může mít dispečerský systém dopředu informaci, že tam bude nastupovat vozíčkář, a může dopředu počítat s tím, že s pravděpodobností X se pobyt ve stanici prodlouží o A, s pravděpodobností Y o B atd. Živý dispečer tu informaci předem nemá, takže řeší až následky – a stejně to může řešit i počítač. Pokud ale budeme schopni dát tu informaci počítači předem, může tomu přizpůsobit řízení sledu vlaků – a třeba na jednokolejné trati pustí protijedoucí zpožděný vlak, který by normálně čekal v následující stanici a zvyšoval svoje zpoždění, ale takhle se ví, že díky tomu prodlouženému pobytu prvního vlaku stihne protijedoucí vlak úsek projet.
Fajn, jsem rád, že jste uznal, že jste napsal nesmysl.Nenapsal, neuznal, zřejmě máte problém se čtením. Ale to taky časem určitě zvládnete. Jinak povídáte krásné teoretické řečičky na téma co-by-kdyby. Ukažte kód.
A protoze to mistni tupci nechapou, tak se bezte podivat, jak dorucujou soucastky automobilky. Vlak presne NULA.Tak jsem se tam byl zrovna podivat. Ve Skode MB ty odstavene kontejnerove vlaky jedou jen tak kolem. V Hyundai Nosovice si ty kontejnery odstavili jenom tak nahodou vedle tech koleji, aby jim nezavazely. V zilinskej Kia taky zapomneli hromadu kontejneru hned vedle trati, vcetne nejakych vlaku.
To nekteri tvrdili o CD. Pak prisel LeoExpress a StudentAgency a najednou stoji jizdenky na konkurencnich trasach vyrazne min.Jo, ale pak to zase jde do druhého extrému - dumping.
To mi nechtěj namluvit, že nevidíš ty rozdíly.Samozřejmě, že vidím. Ale současně vidím, že to lze řešit. "Půlka rodiny" pracovala v AŽD (dneska už v důchodu) a dneska spolupracuji s kolegyní, která pro AŽD navrhuje zabezpečení železničních stanic a běžně jezdí po stanicích si zkontrolovat, zda je to provedené dobře. Takže o tom něco vím a vím, co všechno za ty roky AŽD navrhovala a co všechno se neprosadilo z politických důvodů. Neříkám, že ty návrhy byly vždy dobré (hrát si na českém písečku dost dobře nejde; ale celkem spolupracovali se Siemens), dneska už se 19 let čeká na ETCS. A moc dobře z první ruky vím, co všechno bylo možné udělat tady v Česku už před těmi 20 lety. Jenže někdo řekl ne. Takže AŽD koupila Švestkovou dráhu a tam si bude hrát s autonomními vlaky. Když to tento stát nechce.
dneska už se 19 let čeká na ETCS.Naštěstí. Ještěže jsme nebyli takoví eurohujeři jako na Slovensku, kde utratili spoustu peněz za L1 a teď se jim to i s úroky vrací v podobě dalších nákladů.
Když to tento stát nechce.Zajímavé je, že jiné státy to taky nechtějí. Nebo snad víte o něčem, co AŽD navrhlo, tady to neprošlo, tak to vzali jinde? Mimo jiné nechtěl byste se do nějakého jiného státu odstěhovat? Že byste neustále psal o tom, jak je to na hovno a nic tam nejde pro změnu v [země zaslíbená]. (Přičemž nepředpokládám, že byste se v [země zaslíbená] byl schopen jakkoliv přičinit, aby to bylo jinak, stejně jako tady.)
Mimo jiné nechtěl byste se do nějakého jiného státu odstěhovat?Nechtěl, ale jako backup se už po něčem zcela vážně dívám. Vzhledem k tomu, jaká je aktuální politická situace třeba v Polsku a Maďarsku a v něčem i na Slovensku a naši politici se od toho ani nechtějí distancovat, tak možná, ač nerad, za pár let budu muset. A "řešení" kolem covidu v posledních dvou letech tuto snahu najít si něco v zahraničí už jen urychlilo.
Politika, případně neschopnost lidí v republice věci dotáhnout je neskutečná.Ano.
Tady jenom z těch tvých příspěvků jsem měl pocit jak z některých inženýrů (nebo i ekonomů), kteří vymýšlí dokonalé systémy, které ale fungují jen v dokonalých podmínkách.On je to hlavně částečně trolling z mé strany a vím, komu to píšu (ne tobě). Pochopitelně se pohybuju v realitě a vím, že když se něco může pokazit, tak se toho nakonec pokazí 5x tolik. Tohle není ten problém. Problém je, že si potom ti lidi sednou, založí ruce a povídají si o tom, jak to vůbec nejde zlepšit a jak je tento stav vlastně fajn. Tohle zažívám denně a i na naprosto obyčejných věcech, jako třeba vaření. Stačí jen změnit postup a výsledek bude o mnoho lepší (třeba já nevím nechat kosti před vývarem trochu opéct v troubě). Ne, prostě se to bude i nadále dělat postaru a když tak se tam hodí kostka bujónu no. Nebavíme se o meziplanetárních letech ale o naprosto obyčejných věcech. A nebudu tady zbytečně vyprávět další storky, těch jistě známe každý dost (aneb jednom jsme předali nějakému úřadu 6 nakonfigurovaných serverů včetně kompletní dokumentace, a oni se nás po čase zeptali, co na nich vlastně běží). Viz tento komentář.
Ty systémy jsou dneska tak komplexní, že lidem už dávno přerostly přes hlavu, a díky tlakům na efektivitu, optimalizacím atd většinu systémů obsluhují lidi, kteří mají 1/10 znalostí a zkušeností, co by měli mít.Ty ale ono to kupodivu funguje. V aktuální práci máme lidi, kteří nikdy neviděli linux, dostanou školení, osahají si všechno a za tři měsíce už bezproblémů nasazují PGBarmana. Teď jsme k tomu napsali konfigurační skript, takže to mají ještě snadnější. Monitoruje se to, takže pokud to někde nefunguje, tak přijde warning. Taky jsem byl překvapenej, že nelinuxáci instalujou tyhle věci, ale ono to jde. Pochopitelně jsou jim k disposici zkušenější. Fakt jsem byl překvapen, když nováček linuxu neznalý dokázal dle návodu nainstalovat linux server včetně všech komponent. Není problém v tom to udělat dle návodu, ale většinou na nějaký bod zapomenou (nebo jej prostě vynechají, protože jej nepovažují za důležitý). Ale obecně to funguje. Dokonce si tam i nasadí monitoring a ten je upozorní. Bavíme se v podstatě o operátorech. Tito lidi to nevyvíjí ani nenavrhují.
Minimum lidí má komplexnější znalosti, aby mohli mít nějaký přesah, a viděli vyšší celky - a ve výsledku se prostě mraky věcí nechává vyhnít nebo čeká na větší průser.Tohle je (asi) povahová vlastnost. Někteří lidé i v osobním životě raději strčí hlavu do písku. Jiní, ač je to štve a nechce se jim to řešit, tak to ale udělají. Než to vyhnije. Protože potom už to bude jen horší.
V GoodData jsem po každém incidentu zažil followup, který nebyl o tom, kdo dostane pojeb, ale o tom, co se stalo, a jak se tomu dá předejít, případně jak minimalizovat důsledky, pokud by se něco opakovalo.Ano, toto je správné a mnoho manažerů tohle neví. Docela dobrá přednáška na toto téma. Takto to má být.
Prostě standardní inženýrský přístup - hele neznám moc firem, kde by se to praktikovalo.Už to začíná být lepší. Sice je tam pořád ten osobní rozměr, že kdo to zkazil, ten to opraví - což je imho kravina, ale tohle nevím. Když člověk spadne z koně tak musí hned zase nasednout, to je celkem dobré pravidlo pro potlačení případného strachu, ale v odborné práci nevím, jestli je vhodné nutit člověka to po sobě opravit - ve stresu z původní chyby může udělat novou. Myslím, že je lepší když to udělá někdo jiný. Ale už se obecně začíná více analyzovat co se stalo a proč se to stalo.
GoodData. Rok dva to tam fungovalo z mého dnešního pohledu luxusně. Pak to taky trochu degradovalo - řešení někdy bylo, že se založil tiket do Jiry, na který už se nikdy nedostalo, protože nedostal prioritu.Jsem si říkal, co se stalo. V určitou chvíli jsem tam chtěl jít (nebo alespoň zkusit pohovor) a potom ty nadšené podcasty o gooddata nějak přestaly být nadšené.
A jestli jsem se něco naučil, tak rychle vzít kramle, když zjistím, že v managementu jsou divný lidi - ať už neschopní, zlí, nepříjemní, neféroví.Souhlas.
Ale dost dobře rozumím, že jsou lidi, kteří kramle vzít nemůžou - mají děcka, hypotéku, a pak je to prostě smutný, případně se ti lidi angažujou jinde, a jinak.Můžou, ale dělá se to o dost hůř a navíc tím, že zůstanou, tak se na další roky zabetonujou v nefunkční firmě. Pokud nepomůže rodina (nebo přátelé) a nezajistí je pro případný výpadek příjmu, tak je to těžké.
Prostě ti lidi zestárli - a změnili se priority (což teď nemyslím, že musí být vždy špatně). Nezažil jsem GD jako startup (ale zažil jsem něco podobného v jiných firmách, kdy to bylo hodně pankový). Do GD jsem nastoupil, kdy už byl napsaný produkt, který právě začal získávat první platící zákazníky. Pak to bylo hodně zajímavý, protože se hodně rychle zvyšovala zátěž, a ještě byl relativně malý tým a prostor pro experimenty (a i možnost něco rozbít). Pak jak se GD už stalo u zákazníků běžným nástrojem, a měli jsme zákazníky, kteří přeprodávali GD, tak se neskutečně zvýšily požadavky na kvalitu. GD nabralo hromadu šikovných lidí, a začalo se učit dělat věci, tak jak se mají dělat, ale pořád tam byl prostor pro improvizaci, osobní aktivitu. V téhle fázi jsem zíral, jak je GD jinde než ostatní firmy, které jsem znal. Pak, jakmile se stabilizovala platforma, tak se zas začalo diskutovat o prioritách, a některý důležitý věci třeba už nedostaly prioritu nebo zapadly v Jiře, což možná vedlo i k tomu, že pár lidí, kteří byli srdcaři odešli, a nastoupili rutinéři už s korporátním přístupem. Ono nic není nafurtGoodData. Rok dva to tam fungovalo z mého dnešního pohledu luxusně. Pak to taky trochu degradovalo - řešení někdy bylo, že se založil tiket do Jiry, na který už se nikdy nedostalo, protože nedostal prioritu.Jsem si říkal, co se stalo. V určitou chvíli jsem tam chtěl jít (nebo alespoň zkusit pohovor) a potom ty nadšené podcasty o gooddata nějak přestaly být nadšené.
V GoodData jsem po každém incidentu zažil followup, který nebyl o tom, kdo dostane pojeb, ale o tom, co se stalo, a jak se tomu dá předejít, případně jak minimalizovat důsledky, pokud by se něco opakovalo. Prostě standardní inženýrský přístup - hele neznám moc firem, kde by se to praktikovalo.Heh, to jsem si zažil zrovna včera. U nás se rotují pohotovosti, kde na každého jednou / dvakrát za měsíc přijde být incident commander. Zrovna včera jsem to poprvé schytal já (poprvé byl nějaký incident v době kdy vyšla řada na mě). Cílem není řešit ten problém, ale koordinovat ostatní lidi, tj založit zoom call, pozvat tam relevantní lidi, dohlédnout že se to vyřeší, a pak sepsat postmortem. Docela zajímavá zkušenost. Ten postmortem má několik různých textboxů, co je třeba vyplnit, jeden je protokol události, kam se zaznamenávají timestampy kdy se co odehrálo, kdo kdy co udělal. Další je pak what went good, what went bad, what can we do to prevent this, five whys, followups. A pak se to distribuuje mezi inženýrskou část firmy. Akorát teda nevím jestli to někdo reálně čte.
Zase na druhou stranu, při výpadku moderního zabezpečení ať traťového nebo v lokomotivě tak vlaky stojí (i když by se mohly doploužit 30 do nejbližší stanice).Ve skutečnosti by v případě výpadku traťového/staničního zabezpečení mohly vlaky jezdit dál (iirc) s omezením rychlosti na 100km/h - předpis s tím počítá a postupy na to jsou. Ale to by ve stanicích museli být výpravčí a když tam náhodou jsou, nesměli by se bát dělat to, co si pamatují akorát tak ze školy a na co je nikdy nikdo necvičil. (Což nám obojí vysvětluje, proč se to nedělá.)
A ten systém se automaticky vyrovná s výpadkem libovolného dodavatele kdykoliv v průběhy výroby auta.Předmětem debaty není, jestli se s tím systém vyrovná automaticky, to by ten počítač skutečně nakonec zvládl, ale jestli se s tím vyrovná automaticky optimálně a/nebo lépe než člověk.
I u vlaků se běžně posouvá termín dojezdu klidně o několik hodin.V tomhle lžete.
Kdejaká hra to zvládá levou zadní od devadesátek.Jo? Tak mi ukažte hru, ve které vlaky mají skutečný jízdní řád. Nikoliv seznam stanic, kde mají někdy projet.
Předmětem debaty není, jestli se s tím systém vyrovná automaticky, to by ten počítač skutečně nakonec zvládl, ale jestli se s tím vyrovná automaticky optimálně a/nebo lépe než člověk.Přičemž je pozoruhodné, že předmětem debaty mohou být i věci, které jsou jasné. Vždyť počítače zvládají třeba šachy už spoustu let daleko lépe, než nejlepší lidští hráči. A šachy jsou přesně tenhle typ úlohy, akorát daleko daleko náročnější počtem variant.
Nikoli. Po kolejích jezdí i vlaky nákladní, a u nich v ČR opravdu pár hodin sem pár hodin tam není žádná míra. Z čímž mají mimochodem nákladní dopravci problém, protože těžko mohou garantovat čas doručení s přesností na hodinu, když jim řízení provozu zastaví vlak někde na trati na několik hodin.I u vlaků se běžně posouvá termín dojezdu klidně o několik hodin.V tomhle lžete.
Jo? Tak mi ukažte hru, ve které vlaky mají skutečný jízdní řád. Nikoliv seznam stanic, kde mají někdy projet.Co jiného je jízdní řád než seznam stanic s údajem, kdy tam má který vlak být? Jinak doprava se ve skutečnosti řídí podle grafikonu, který je trochu podrobnější, než jízdní řád, ale na principu to nic nemění.
Přičemž je pozoruhodné, že předmětem debaty mohou být i věci, které jsou jasné.Malinká chybka, ale na vás i tak pozoruhodný výkon: to, že jste přesvědčen o nějaké pitomosti, neznamená, že ta věc je "jasná". Obecně to neplatí a u vašich přesvědčení konkrétně je to obvykle naopak.
Co jiného je jízdní řád než seznam stanic s údajem, kdy tam má který vlak být?Já vím, že máte se čtením trochu problém, takže vám možná z vlákna, na které reagujete, něco uniklo. Ale aspoň by bylo dobré, kdybyste si věci nepřidával. Dostáváte se tím mimo realitu a tím i mimo položenou otázku.
Počítače mohou vytvořit ještě větší chaos protože dokážou vyhodnocovat situaci 100x za secMěl byste si rozmyslet, zda to nefunguje proto, že počítače nestíhají situaci vyhodnocovat, nebo že ji stíhají vyhodnocovat moc rychle. Každopádně to, aby počítačový dispečer neměnil svá rozhodnutí stokrát za sekundu se dá velmi jednoduše v tom softwaru ošetřit.
ukázkově dokáží způsobit paniku na burzeTo je ovšem něco úplně jiného. Řádově komplexnější systém, řádově nejistější vstupy, rozhoduje rychlost – a není to akce jednoho systému, ale spousty dílčích systémů, které spolu nespolupracují, ale hrají proti sobě.
A co se týče výběru nejlepší varianty - už jen optimalizace v SQL dost naráží na stávající výpočetní výkon, pokud budete chtít joinovat víc než 100 tabulek.To je ale úplně jiná úloha.
A taky si myslím, že v reálu byste měl problém definovat tu nejlepší variantu.Nejlepší varianta je jasná – minimalizace celkového zpoždění v člověkominutách. Dá se to vylepšit o to, že různé vlaky mohou mít různé váhy (což je ale externí vstup do systému, pro řídící systém je to dané), případně se ty váhy dají použít jako zprůměrovaná náhrada za počet cestujících.
A dost pochybuji, že by konkrétní opravář nebo záchranář na místě poskytl data vhodná pro nějaký fuzzy model.No já teda nevím jak kdo, ale já jsem pokaždé nenáviděl, když se mne někdo (šéf) ptal, kdy to bude konečně vyřešeno (výpadek služby). Byl jsem o to víc nervózní, dělal jsem víc chyb a trvalo to o dost déle a následně jsem byl ve stresu. Kdyby na místě nervózního šéfa byl alg, který by se zeptal na ETA a potom na progres a případně jestli se ETA nějak výrazně nebude navyšovat, tak bych byl mnohem víc v klidu. Protože když jsem někomu řekl, že to vidím tak na 4h, tak začal o to víc řvát. Říct ETA 6h nějakému stroji, tak on si to přeroutuje a dá mi pokoj. Za 2h mu v klidu napíšu, že to má hotové. Tahle představa mi přijde mnohem snesitelnější. Klidně bych takový alg krmil fuzzy daty.
Mimořádnosti jednou za týden (a ne každou hodinu) si vyřeší ten alg. Buď se vlaky zpozdí nebo vynechají. Úplně stejně, jako to dneska dělá dispečink kdejakého MHDU MHD se obvykle prilis neresi navaznost jednotlivych spoju. Tim ti vznika dalsi kriterium, podle ktereho se ma smysl rozhodovat, tedy jestli vlaky jezdi na cas, ale jestli na sebe rozumne navazuji.
Mimořádnosti jednou za týden (a ne každou hodinu) si vyřeší ten algOtazka je, co povazujes za mimoradnosti. Z nazvu plyne, ze jsou to veci, ktere se deji mimoradne. Ale tady statistika (jako matematicka disciplina) ti nehraje prilis do karet. Kazde zarizeni ma nejakou stredni dobu mezi poruchama, a i kdyby to bylo u lokomotiv a vagonu na krasne jeden rok, tak pri stovkach a tisicich, ktere se na trati denne pohybuji, ti z toho plyne, ze kazdy den musis resit nejakou ,,mimoradnost'' jen na hardwaru. (Jednou jsem mel ,,rychlykem'' Arriva, kde nefungoval ani jeden zachod, proto delali 20min zastavku ve vetsich stanicich, aby si tam lidi mohli odskocit. To proste nijak nenamodeluje.) Do toho zapocitej dalsi (nejen lidske) faktory, ktery ti mohou snadno vyvolat zpozdeni a jejich sitovy efekt. Nekdo tady zminoval vozickare, a ze resenim by bylo zahrnout informaci o nastupu/vystupu vozickare do planovani. Ale to neni reseni, co treba fotbalove utkani, velke koncerty, spatne pocasi, to taky dokaze vyvolat netrivialni zpozdeni.
Uroutovat to, pokud tam všichni dopravci zadají svoje přesná data, není až takový problém.Ovsem nutno dodat, ze to plati pro sfericke vlaky ve vakuu, protoze jednak jsou tu vyznamne faktory mimo moznosti jednotlivych dopravcu, viz vyse, a jednak urcita cast informaci je inherentne fuzzy.
Otazka je, co povazujes za mimoradnosti. Z nazvu plyne, ze jsou to veci, ktere se deji mimoradne. Ale tady statistika (jako matematicka disciplina) ti nehraje prilis do karet.Na železnici je ale za mimořádnost považována každá situace, kdy není splněn grafikon. Takže když nějaký vlak v deseti pracovních dnech dojede do cílové stanice jednou se zpožděním do 5 minut a devětkrát se zpožděním do deseti minut, je mimořádnost těch devět zpoždění a ta jedna jízda „včas“ (protože do 5 minut se zpoždění nepočítá) je považována za normální.
Jednou jsem mel ,,rychlykem'' Arriva, kde nefungoval ani jeden zachod, proto delali 20min zastavku ve vetsich stanicich, aby si tam lidi mohli odskocit. To proste nijak nenamodeluje.Tohle vůbec není potřeba modelovat, to prostě vlakvedoucí nebo dispečer dopravce, který o takovém postupu rozhodl, nahlásí provozovateli dráhy. Stejně jako to dělá dnes.
Ale to neni reseni, co treba fotbalove utkani, velke koncerty, spatne pocasi, to taky dokaze vyvolat netrivialni zpozdeni.Ale to není žádný problém. Se zpožděním, které dopředu nikdo nečekal, si systém samozřejmě umí poradit. Dostat tu informaci do systému předem se nesnažíme proto, aby systém nezkolaboval, ale pro to, aby fungoval lépe. Jinak zrovna věci, které jste napsal, se předvídat dají. Fotbalová utkání i velké koncerty jsou plánované dopředu a rozumný pořadatel je rovnou předem nahlásí dopravcům, případně rovnou vyjedná i posilové spoje. A špatné počasí už dnes také víte několik dnů předem z předpovědních modelů.
Ovsem nutno dodat, ze to plati pro sfericke vlaky ve vakuu, protoze jednak jsou tu vyznamne faktory mimo moznosti jednotlivych dopravcu, viz vyse, a jednak urcita cast informaci je inherentne fuzzy.Dispečeři se dnes rozhodují na základě nějakých informací, které mají. Dostává se k nim mnohem více informací, než které dokáží zpracovat – např. ty fuzzy informace ignorují, vyberou si z toho jednu možnost, kterou považují za nejpravděpodobnější, a s tou pracují. Takže dispečerský systém, který by pracoval jenom s informacemi, které už dnes mají dispečeři k dispozici, by fungoval lépe – protože by všechny dostupné informace zahrnul do výpočtu. Vedle toho se ale bavíme o dalších informacích navíc, které se dnes nezískávají, protože by je dnes nikdo nevyužil. Přitom by ale nebylo tak pracné je získávat a efektivitu řízení by to zvýšilo.
Fotbalová utkání i velké koncerty jsou plánované dopředu a rozumný pořadatel je rovnou předem nahlásí dopravcům, případně rovnou vyjedná i posilové spoje.To je pravda, ale tato informace se tyka pouze prepravce a ten je jen schopen navysit prepravni kapacitu, ale to nijak neresi zpozdeni pri vystupu a nastupu, ktera vznikaji.
např. ty fuzzy informace ignorují, vyberou si z toho jednu možnost, kterou považují za nejpravděpodobnější, a s tou pracují.Uff, fuzzy informace jsou vec, se kterou lidsky mozek pracuje (narozdil od pocitace) naprosto intuitivne. Je to presne naopak, pokud mas fuzzy informaci, clovek ji bez problemu vyhodnoti, naopak pocitac si to (typicky) musi prevadet na diskretni hodnoty a dochazi tam ke ztrate informace.
To by bylo tak na diplomku.Diplomka jsou z definice dva roky part-time job juniorniho programatora. To opravdu neni moc prace.
A kdo by tu implementaci zaplatil? SŽ?Prece ten, kdo by ten soft od tebe koupil, ne? Celou diskuzi tady mluvis o tom, ze ten software neni nijak slozity, ze by dokazal ridit dopravu lip nez lidi. Jestli tomu opravdu veris, tak prestan diskutovat, naprogramuj to, nech to nasadit a vydelas na tom miliony!
Vymluvy, vymluvy...Výmluvy, výmluvy, výmluvy…
Diplomka jsou z definice dva roky part-time job juniorniho programatora. To opravdu neni moc prace.Ano, vždyť to píšu. Ono by to opravdu nebylo moc práce.
Prece ten, kdo by ten soft od tebe koupil, ne?No a kdo by to koupil? Vy to koupíte?
nech to nasaditUž jsem vysvětloval, že „nech to nasadit“ by bylo řádově náročnější proti tomu „naprogramuj to“.
vydelas na tom miliony!Kdo mi ty miliony dá. SŽ? Proč, co by z toho měli? Propustili by nějaké dispečery – to nechtějí. Zbylé dispečery by degradovali na plniče dat a telefonistky – to nechtějí. Provozovali by nástroj, který by přesně ukazoval, kde jsou slabá místa infrastruktury, kde něco špatně naplánovali nebo zanedbali – no to už vůbec nechtějí. Vlaky by jezdili spolehlivěji – to je ale SŽ úplně jedno, pro ně to neznamená žádný profit.
Ano, vždyť to píšu. Ono by to opravdu nebylo moc práce.Tak sup do toho, ... za chvilku mas miliony v kapse.
No a kdo by to koupil? Vy to koupíte?Proc bych to delal? Ale jsou tu firmy jako AZD nebo Siemens, ktere by neco takoveho urcite chtely, umely prodat, ale jeste to u nich nikdo nebyl schopen naprogramovat.
Už jsem vysvětloval, že „nech to nasadit“ by bylo řádově náročnější proti tomu „naprogramuj to“.Ale, ale... Z toho, co to prezentujes, to vypada, ze vsechno je uplna trivialita, jen se nikomu nechce... A naraz je to radove narocnejsi.
Proč, co by z toho měli? Propustili by nějaké dispečery – to nechtějí. Zbylé dispečery by degradovali na plniče dat a telefonistky – to nechtějí. Provozovali by nástroj, který by přesně ukazoval, kde jsou slabá místa infrastruktury, kde něco špatně naplánovali nebo zanedbali – no to už vůbec nechtějí. Vlaky by jezdili spolehlivěji – to je ale SŽ úplně jedno, pro ně to neznamená žádný profit.Opet vymluvy, vymluvy a tentokrat i vymysly a lzi. SZ ma eminentni zajem na tom, aby jejich infrastruktura fungovala dobre, predchazeli problemum a resili je v co nejkratsim case. Bohuzel detaily si musim nechat pro sebe, protoze NDA.
Vlaky by jezdili spolehlivěji – to je ale SŽ úplně jedno, pro ně to neznamená žádný profit.Na to, jak zeleznici rozumis, mi prijde divne, ze nevis, ze spolehlivejsi vlaky znamenaji vic vlaku (zejmena tech nakladnich) na trati, z ceho plynou vetsi poplatky, tj. profit.
A naraz je to radove narocnejsi.Na co odkazuje zájmeno „to“ v téhle větě? A možná si raději přečtěte tu větu, kterou jste citoval, a pak rovnou napište, že jste to napoprvé špatně přečetl.
SZ ma eminentni zajem na tom, aby jejich infrastruktura fungovala dobre, predchazeli problemum a resili je v co nejkratsim case.Opravdu? A co by z toho měli, kdyby jejich infrastruktura fungovala dobře?
Bohuzel detaily si musim nechat pro sebe, protoze NDA.A mně budete tvrdit něco o výmluvách. SŽ je státní instituce, její účel je veřejný, za co je placená je veřejné.
Na to, jak zeleznici rozumis, mi prijde divne, ze nevis, ze spolehlivejsi vlaky znamenaji vic vlaku (zejmena tech nakladnich) na trati, z ceho plynou vetsi poplatky, tj. profit.SŽ je státní firma, zisk opravdu není její motivací. To, že by spolehlivější vlaky znamenalo víc nákladních vlaků, je vaše ničím nepodložená spekulace.
A co by z toho měli, kdyby jejich infrastruktura fungovala dobře?Že jste nějak odignoroval, že přesně na tuhle otázku máte odpověď v #339 . A dokonce takovou, která zainteresované lidi staví do špatného světla, aby vám to líp zapadlo do představ.
A mně budete tvrdit něco o výmluvách. SŽ je státní instituce, její účel je veřejný, za co je placená je veřejné.Dopouštíte se argumentačního faulu. Píšete tvrzení, které je (přinejmenším do určité míry) pravdivé, ale vyvozujete z toho něco, co z toho vyvodit nelze. Takže: přestože je SŽ státní instituce, nijak to neimplikuje, že zúčastněné strany mohou volně zveřejnit cokoliv. NDA tedy není výmluva. Dále vizte právní řád ČR, když už tady s ním mávate.
To, že by spolehlivější vlaky znamenalo víc nákladních vlaků, je vaše ničím nepodložená spekulace.Zatímco vaše opakovaná tvrzení, že SŽ chce mít na železnici bordel, jsou taktéž nepodložené spekulace, které navíc od předřečníka nedávají logický smysl.
Ale jsou tu firmy jako AZD nebo Siemens, ktere by neco takoveho urcite chtely, umely prodat, ale jeste to u nich nikdo nebyl schopen naprogramovat.Jak to víš? V šuplíku existuje mnoho projektů, které stačí jen vytáhnout. Ale když to nikdo nechce? Nevím jak ty, ale já rozhodně neodevzdávám práci nad rámec toho, co je kdo ochoten zaplatit. Když mi někdo dá 100tis. dostane práci za 100tis. Uměl bych to udělat lépe a často to mám i rovnou připraveno, ale prostě to nebudu dělat. Tohle je jedno ze základních pravidel. A klidně jdu do menší odměny za méně práce. Tohle diskutuju i s našimi dodavateli, kolikrát si řeknou o docela málo a já se jich ptám proč a oni, protože jedou na cenu. Tak říkám vykašlete se na to, zkuste udělat návrh a domluvíme se. Několikrát se to povedlo. Nebudu konkrétní, ale některé rekonstrukce paneláku jsme řešili klidně i 7 let ještě s předchozím vedením a odmítli jsme levné a nekvalitní varianty. Třeba vodovodních trubek jsem viděl, a někde v kanclu to snad ještě máme, už snad 15 různých konstrukcí a materiálů a setkali jsme se s možná 10 zástupci firem včetně vyhotovené nabídky. Prostě to udělejte tak, ať to můžete dát hrdě do referencí. Už se k nám přišli podívat i z jiných domů. A ano, znám předsedy, kteří mi přímo řekli, že oni nic vybírat nebudou a že jen rozlepí obálky a rozhodnou dle ceny. A potom řeší havárie. Bohužel, třeba i v domě, kde bydlím. Jako místopředseda jsem se vůči přesile výboru typu "cena vyhrává a my tomu nerozumíme a nebudeme nic dělat" moc neprosadil, takže po 5 letech po ukončení mandátu jsem už dál nekandidoval. Ať si ty havárie řeší sami.
Krásné tři odstavce textu na téma "jak dobře to dělá Heron"Děkuji.
Vlaky by jezdili spolehlivěji – to je ale SŽ úplně jedno, pro ně to neznamená žádný profit.V tom se hned v několika ohledech mýlíte. Prvním ohledem je to, že spolehlivě fungující železnice pro SŽ samozřejmě profit znamená. Pro začátek: když se nic neděje, nikoho to nezajímá - a když to nikoho nezajímá, mohou si hrát na vlastním písečku, aniž by se jim do toho rejpali novináři, že tohle a támhle nefunguje a kdo za to může. A navíc spolehlivá železnice přitáhne víc zájemců o železniční dopravu, což přináší investice do infrastruktury, což přináší větší či menší materiální požitky pro ty, kdo ty investice obhospodařují. Druhým ohledem je životnost těch vlaků, v tom jste se zmýlil vcelku zásadně.
To se akorát vymlouváte - ten rozhodovací software klidně můžete napsat i bez napojení na současné vstupy a výstupy.Akorát že by byl k ničemu. A takový software se těžko prodává.
Já jsem nepsal, že by ten software byl k ničemu, ale že by o něj v tuto chvíli nikdo neměl zájem.Jo, s poněkud zvláštní logikou, že někdo chce, aby věci fungovaly špatně. Možná byste lidi neměl tolik soudit podle sebe.
Jo, proof-of-concept softwaru, o který nemá nikdo zájemKromě toho, že vaše "nemá nikdo zájem" tvrzení s ohledem na provozovatele infrastruktur je dost vachrlaté, tak je tu ještě další potenciální odběratel: vývojáři her. Protože těm by se takový software určitě líbil, řešilo by to některé problémy s provozem simulovaných tratí, které díky lidským - tedy inteligencí oplývajícím - dispečerům v realitě neexistují, ale ve hře ano a hráč je musí obcházet suboptimálními postupy. Sám jste napsal, že je to záležitost na pár let práce juniora programátora, rozhodně tu nejsou potřeba ta vaše složitá (sic!) napojení na existující systémy, ale za tři dny jste mi tady ani vy, ani Heron nedokázali ukázat jediný příklad hry, ve které by to měli udělané.
Jo, s poněkud zvláštní logikou, že někdo chce, aby věci fungovaly špatně. Možná byste lidi neměl tolik soudit podle sebe.Pokud je aktuální stav dostatečně dobrý, tedy tak nějak funguje, tak je velice častá nechuť to jakkoliv měnit a to i přes to, že by to mohlo fungovat mnohem lépe. Typicky je potřeba vynaložit nějaké úsilí a náklady na změnu, vzít za to zodpovědnost, vyladit nový systém, vyházet některé lidi (kteří změnu nepřijmou či se stanou zbytečnými). Tak vůbec to často narazí ještě na začátku. Navíc pokud to vyžaduje nějakou širší spolupráci, tak je potřeba dostatečně velká motivace na to, aby byla vůle na všech stranách.
Jednou jsem mel ,,rychlykem'' Arriva,Pokud se nepletu (nepletu), tak zrovna tento dopravce přišel naprosto nepřipraven. A co udělal český regulátor? Dal jim symbolickou bezvýznamnou pokutu. Odradí to dalšího nepřipraveného dopravce? Ne. Jinými slovy dal trhu najevo, že přesně takovou dopravu tady chce mít. Opakuje se to zas a znova. Někdo přijde na český trh, je to naprostá katastrofa a regulátor mu dá kdo ví proč šanci si to celé postavit až za plného provozu. Nevím jak vy, ale já například řemeslníka, který není schopen se udržet na novou, rovnou vyhodím.
ještě daleko víc na to tlačí médiaJenže tam je to na obě strany. Pamatuji si DVTV a Veselovského, jak se ptal, jestli lze eshop na prodej dálničních známek skutečně vyvinout za 100M a jestli to (z původních 400M) není zase málo. A zase následovala výmluva Havlíčka, že eshop za 310M, který nefunguje, vlastně funguje.
Ale je obtížné jít proti všem.V tomto mám rád Drábovou... Pár mld ztráty? Nezajímá. Vypněte to.
Co na tom, že cestující si prakticky nijak nepolepšil, a i ta nabídka co daly ČD byla výrazně nižší než cena, za kterou se tam jezdilo před tím."Nižší než předtím" není argument. Pokud nedokážete konkurovat cenou tam, kde požadavky splní "vyježděný německý křáp" - což btw. dost často bývají vozy na úrovni těch moderních interpanterů, zejména když jde o pohodlí cestujících a ne o wifi - tak holt máte (váš zaměstnavatel má) smůlu.
Stačí spočítat, že je grafikon realizovatelný. To jsou vstupní podmínky.Nestačí, protože
Mimořádnosti jednou za týden (a ne každou hodinu) si vyřeší ten alg. Buď se vlaky zpozdí nebo vynechají.Ten alg, který nikdo nemá, přestože se to umí a mohlo by se to nasadit. Zbytek o příspěvek vejš.
tvrzení "ha, počítač by to zvládl líp" je dneska prostě nesmyslnéNesnáším takové ty větičky „proč se to nedělá na počítači“ nebo „vždyť to dělá počítač“ která předpokládají, že počítače zvládají kouzla a nemožné na počkání. Ale tady se bavíme o situaci, kdy jde o to pamatovat si stav stovek objektů, propočítat dopředu „pár“ variant, ohodnotit ty varianty jednoznačným algoritmem a vybrat tu variantu s nejlepším hodnocením. To je to, co zvládají počítače neskonale lépe, než lidé. A těch objektů a variant je tak málo, že by to počítač dával v pohodě. Když to porovnáte se šachy, tam byl dlouho problém v tom, že už po pár tazích bylo těch variant tolik, že je žádný počítač nedokázal vyhodnocovat všechny. Výhoda lidí byla v tom, že dokážou rychle vybrat pár variant a na ty se soustředit. V případě řízení sledu vlaků je ale těch variant maličko. A výhodou počítače by bylo už jenom to, že by dokázal jeden systém řídit celou republiku najednou, takže by se o zpožděném vlaku nedozvídal až v okamžiku, kdy se vlak objeví v jeho rajónu, ale věděl by o něm hned, když to zpoždění naplánuje. To, že ten systém může pracovat s pravděpodobností, vycházet z historických dat atd., to už jsou jenom bonusy navíc.
o opaku mě nepřesvědčí nic jiného než reálné nasazeníTo máte trochu smůlu, protože to pak nikdy nemůžete dělat nic špičkového – vždy musíte počkat, až to udělá někdo jiný, a pak teprve řeknete „hm, ono to opravdu jde“.
... jenom je trochu složitější, ale jen trochu, ne řádově. Výkon počítačů za tu dobu, co se počítače používají, brutálně vzrostl – takže to „trochu složitější“ zvládnou s prstem v nose.Jen jestli routovani *nahodou* nema exponencialni slozitost (je to multi-obchodni cestujici, takze temer urcite ma). V demu pro investory kde je pet stanic a osm vlaku se to upocita na laptopu, na 7/10 je potreba plna serverovna a pro celou CR (nebo aspon koridory) si budeme muset pockat na qantum computing.
Kdyz je potreba kvuli zavade na trati preroutovat vlak, muze se stat, ze nektere stanice projede v opacnem poradi (jede z druhe strany grafu).Aha, vy počítáte i s teleportem. Já uvažuju o současném stavu technologií, takže vlaky PID linky S2 z Masaryková nádraží do Milovic pojede vždy v pořadí Vysočany, Horní Počernice, Mstětice, Zeleneč, Čelákovice, Čelákovice–Jiřina, Lysá nad Labem, Milovice. Mezi výhybnami a stanicemi je volba různých traťových kolejí, z Masaryčky do Vysočan může jet úvratí přes Libeň. To je vše. Varianta, že se souprava odteleportuje i s cestujícími do Milovic a pojede opačně není dnes technologicky možná. To, že vlak jede mimo svou pravidelnou trasu (např. výše ta jízda do Vysočan přes Libeň, nebo třeba do Kolína přes Český Brod versus přes Lysou) je velmi výjimečné. Vzhledem k počtu vlaků je to jen velmi malé množství možností – ta variantní trasa je jedna, někde možná dvě, a týká se to jen dálkových vlaků a nákladních. To, co řeší dispečer, není kudy vlak pojede, ale v jakém pořadí vlaky pojedou. Zkuste si to spočítat třeba pro jednokolejnou trať spojující čtyři obce, kdy v každé obci je nádraží a možnost křižování. Když jedou dva vlaky proti sobě, dispečer se rozhoduje jenom o tom, ve které ze čtyř stanic se provede křižování, jsou to tedy 4 varianty. U obchodního cestujícího pro čtyři místa je to 24 variant. Když na tu trať přidáte 5. stanici, vzroste počet míst pro křižování na 5. To není exponenciála.
Viz to vyklopeny vapno, tu (jedinou) ceduli moh fira videt cca 3s. Vic ne.Jo a soudkyně to moc hezky okomentovala. Což se SŽDC (nebo jak se to zrovna dnes jmenuje) pochopitelně nelíbí, protože každé systémové selhání SŽDC se vždy háže na jednotlivce.
Jo a soudkyně to moc hezky okomentovalaOtázka je, jak hezky to okomentuje soud vyšší instance.
třeba nakládka/vykládka vozíčkářeMůžu se zeptat? V zemích na západ nemají vozíčkáře? Nebo proč to tam teda funguje?
Čímž se opět dostáváme k nedostatečné infrastruktuře - s tím co tady je se prostě nedají naplánovat všechny vlaky v ideálních trasách.To, že se oficiálně smí plánovat vlaky jen v ideálních trasách, je jeden z důvodů, proč se infrastruktura využívá neefektivně. No a když ty vlaky po těch kolejích nakonec projedou, evidentně trať odpovídající kapacitu má. Pokud to nejde vyjezdit podle grafikonu a nakonec se jezdí jinak, je chyba, že je v grafikonu naplánováno něco nereálného a ne to, jak se nakonec reálně jezdí. A mimochodem, i v tomhle by počítačový dispečer pomohl, protože se ty situace dají nasimulovat dopředu a už dopředu bude jasné, co se bude dít v takové situaci.
2201010001 - yymmddHHMM 2147483647 - signed int32 maxOn opravdu někdo ukládá rok jako dvě číslice? Opravdu budeme v roce 2099 opět řešit Y2k, jen posunutý o sto let?
Opravdu budeme v roce 2099 opět řešit Y2k, jen posunutý o sto let?Nepochybně ano. Už teď je v IT dost lidí, kteří Y2K ve své kariéře nezažili, takže nemají k použití dvou číslic pro rok takový ten intuitivní odpor. Za padesát let budou o Y2K vyprávět staříci, u kterých si nikdo nebude jistý, zda to zažili nebo o tom slyšeli vyprávět od svého pradědy, a jestli to bylo už před těmi hroznými válkami (myšleno 1. a 2. SV) nebo až po nich. A pokud to někdo vezme vážně, odbyde to tím, že na to je ještě spoustu času to vyřešit. Jediné, v čem to bude snad lepší, že nebude tak velká faktická motivace šetřit místem.
k použití dvou číslic pro rok takový ten intuitivní odporHlavně nechápu, proč bych měl používat dvě číslice. Datum je jasně daný, proč by se z něj mělo cokoliv vyhazovat? Nebo obecně řečeno, když mám libovolná data, proč bych měl dělat jejich ořez? Datum se uloží kompletní. Nevidím žádný důvod používat dvě číslice. Nikde. A pokud ano, má to být pouze věcí formátu, nikoliv uložených dat.
Jediné, v čem to bude snad lepší, že nebude tak velká faktická motivace šetřit místem.No já (naivně) doufám, že se lidé konečně naučí používat příslušné knihovny a že budou o datovém typu také něco vědět. Celkem dobrá kvízová otázka na pohovor je, jestli je 23:59:60 validní čas nebo ne a případně kdy. O něco sofistikovanější verze je na konkrétní datum na konci února. Ne vše, co vypadá jako datum je skutečně validní datum.
Hlavně nechápu, proč bych měl používat dvě číslice.Protože se to tak používá v běžném životě. Teď ještě většina lidí všude píše poctivě „20“, už zase vídám podstatně častěji než třeba před 15 lety zkrácený zápis. Ještě častější je to s časem – ve spoustě případů se čas ukládá bez časové zóny. Aby bylo jasné – já to neobhajuju, jenom konstatuju, že se to děje.
No já (naivně) doufám, že se lidé konečně naučí používat příslušné knihovny a že budou o datovém typu také něco vědět.Nenapadá mne důvod, proč by se to mělo oproti dnešku změnit.
Protože se to tak používá v běžném životě.Ano a vůbec žádné problémy to nezpůsobuje...
Aby bylo jasné – já to neobhajuju, jenom konstatuju, že se to děje.Jo, to je mi jasné.
Nenapadá mne důvod, proč by se to mělo oproti dnešku změnit.Ano, to bylo jen takové postesknutí.
Jeden člověk rád používá formát YY/DD/MM, vůbec nevím, kde na to přišel, ale vůbec v tom není konzistentní, někdy je to YY/MM/DD. Takže u některých datumů vůbec nejde poznat, kdy to bylo.Pravda. Cesky zapis je DD. MM. YYYY, americky/anglicky pak MM/DD/YYYY. Univerzalni pak je YYYY-MM-DD. Vsechno ostatni je slatanina ktera ukazuje na nedostatecne mozkove funkce pisatele. Bohuzel jsem videl na billboardu neco jako 28/1/2022, presne datum si nepamatuju, jenom to, ze prvni bylo > 12. Mozna to jeste nekde visi
Jeden člověk rád používá formát YY/DD/MM, vůbec nevím, kde na to přišel, ale vůbec v tom není konzistentní, někdy je to YY/MM/DD. Takže u některých datumů vůbec nejde poznat, kdy to bylo.Typická americká demence.
Myslím, že dlho nebude trvať kým bude povinné odosielanie obsahu čiernej skrinky počas letu.
Myslím ale, že dost často je to jen o tom, že se prohodí mašinfírové na hranici.Což je ovšem přesně to, že ETCS a jednotný systém řízení železniční dopravy nemá žádný přínos. Místo toho, aby strojvedoucí s tím vlakem prostě jel v celé síti, tak vše funguje jako před ETCS, tj. máte pro různé státy různé lidi. A v podstatě ETCS tím pádem ani není zas tak velké zlepšení pro možnost provozu lokomotiv v různých státech. To, že lokomotiva může i bez ETCS do víc států, je běžné i dneska, prostě se do ní nacpou vlakové zabezpečovače pro národní systémy těch států, kde ji chcete provozovat - a vzhledem k tomu, že většina dopracu má svůj "rajón", ze kterého moc nevyjíždí (protože jinde to má obšancované zase jiný dopravce), tak těch zabezpečovačů stačí pár. Opět disclaimer - tím neříkám, že "ETCS ne", jen od toho nečekat zázraky. A toho, že dopravce vezme vlak ve Španělsku a dojede s tím do Švédska, se možná jednou dočkáme.
vzhledem k tomu, jak je to relativně nové, by měl mít i progresivnější vývoj.No, to jste moc optimista. Uvědomte si, že do toho vývoje mluví 20+ stran, které ví, že nasazení budou muset platit. Ne všichni jsou tak říkajíc na stejné vlně a se stejnými názory. U každé změny bude potřeba řešit zpětnou kompatibilitu nebo upgrady (další náklady). Takže ten progresivnější vývoj moc nečekejte. To spíš bude naopak - rychlejší vývoj dokážete udělat u nezávislých národních systémů, protože tam se nemusíte ohlížet na to, jestli to bude fungovat v Německu a jestli to budou ochotni platit v Portugalsku (Tím neříkám, že národní systémy jsou v součtu lepší než jednotný celoevropský.)
nstalace ECTS do jedné mašiny znamená investici 10 milionůTo bylo včera. Dneska 10M dáte jen za zařízení, takže si přičtěte náklady na zástavbu a schvalovací proces a můžete být ještě o pár milionů výš.
Aplikace Motor provedla neplatnou operaci a bude ukončena. Kontaktujte svého systémového administrátora.
A na drážnín vozidle je tlakových nádob požehnaně. Nehledě na to, že mnohé nosné části mají stanovené defektoskopické kontroly.
Tedy: neservisuješ v autorizovaném servisu -> nejezdíš.
Riadenie rizika. Výrobca má otestovanú životnosť daného výrobku. Po danom počte cyklov alebo času už neručí za správnu funkciu. Kto bude potom zodpovedný ?
levičáci si to stejně budou vysvětlovat jakože za to mužou zlý kapitalisti co takovou věc vyrobili by mě ale stejně zajímalo jestli by se takle pitomě vlaky sekli v nějaký soukromý firmě kterou ty vlaky musej živit navíc :P :P
Myslím, že v prípade týchto strojov je to zbytočný hazard. Toto sa môže robiť maximálne na vlastnom počítači, nie na stroji kde je bezpečnosť priorita.
by mě ale stejně zajímalo jestli by se takle pitomě vlaky sekli v nějaký soukromý firmě kterou ty vlaky musej živit navíc :P :PTak v soukromý firmě by se tohle pravděpodobně nestalo, protože soukromá firma nepoužívá stupidní centrální plánování. Každý pracovník a manažer soukromé firmy je osobně zainteresován v jejím dlouhodobém úspěchu a ví, že kdyby si něco takového neohlídal, byl by vyhozen, což by pro něj mělo pravděpodobně strašlivé důsledky a ocitl by se na pokraji chudoby. Ale dobře, dejme tomu, že by se to nějakou fakt blbou náhodou stalo i v soukromé firmě, čistě jenom ať jsou adresovány kecy levičáků. V takovém případě by to pochopitelně vyřešila neviditelná ruka trhu. Lidé by se o tom incidentu informovali a zapamatovali by si ho. Následně by důsledně vlaky té konkrétní přepravní společnosti nepoužívali, a to i kdyby se jim to třeba přišlo obtížné. Např. pokud by nějaký člověk musel do práce kvůli tomu vstávat o hodinu dříve, aby stihl spoj jiného dopravce, pochopitelně to udělá, protože to je dlouhodobě racionální a tu trochu dočasné nepohody zvládne. Tohle by samozřejmě fungovalo globálně, řekněme např., že chybující firmu Cz vlastní nadnárodní korporace K, která zároveň provozuje např. dopravní firmu Fr ve Francii. Každý Jean ve Francii se o tomto incidentu informuje a též bude podobným způsobem důsledně bojkotovat firmu Fr, aby korporace K nemohla dočasný výpadek zisků firmy Cz kompenzovat z jiných dceřinek. V tom videu si ten člověk stěžuje, takhle nízkokapacitní vlaky už vlastně žádná firma nevyrábí. Tady je opět vidět selhání státu - kdyby do toho nešťoural, tak už by dávno nějaká firma vycítila příležitost a lukrativní byznys lokálních regionálních tratí by obsadila. Tak doufám, že to je jasné.
jj jeto uplně jasný :D :D podle někoho kdo věří na děsně silný člověkový co2 globální voteplování aže jeho nejvíc nejlepší řešení je nějakej divnej hibridní eurokomunizmuz věří na učinost koronafašistickejch protivirusovejch vopatření věří na bruselizmuz jako nejvíc nejmenčí zlo možný nóóóóó tak taky děsně nepřekvapivě věří že český dráhy uplně supr fungujou že by to jako žádná soukromá firma líp nezládla :D :D :P :P ;D ;D
V tom videu si ten člověk stěžuje, takhle nízkokapacitní vlaky už vlastně žádná firma nevyrábí.
prostě jako stát udržuje vchodu zastaralý koleje protože se mu to teďko momentálně vyplatí protože nato muže posadit nějaký vláčky z druhý ruky s propadlým firmwarem kterej neumí vopravit :D :D nemá nááááááááááhodou todlecto centrální státní plánování podobnejm věcem podle levicovejch idelologů/dojmologů předcházet???? :P :P :D ;D
jj jeto uplně jasný :D :D podle někoho kdo věří na děsně silný člověkový co2 globální voteplování aže jeho nejvíc nejlepší řešení je nějakej divnej hibridní eurokomunizmuz věří na učinost koronafašistickejch protivirusovejch vopatření věří na bruselizmuz jako nejvíc nejmenčí zlo možný nóóóóó tak taky děsně nepřekvapivě věří že (... něčemu děsně špatnýmu ...)Njn se ti nepodařilo mě přesvědčit o tvé velké pravdě, to se stává, tak nebreč a vyrovnej se s tim :)
nevyprávěj pohádky a di se těma vlakama projet a až pak nám poreferuj jaký to jakože bylo jestli to teda jako vubec přežiješ :D ;D
Co?
jet
Jakejma vlakama
českejch drach :D :D ;D ;D
Microsoft Exchange Server is a mail server and calendaring server developed by Microsoft. It runs exclusively on Windows Server operating systems.
akorátže nějaký todlecto exchange je v našem případě v roli nějakýho toho vlaku a v roli českejch drach je zase jakoby nějaká firma která musí ňák řešit že nějaký todlecto exchange nejede :D ;D noa kdyby si řídil nějakou firmu ve který by bylo děsně nutný posílat maily a dělat s kalendářema a by ti jako vypadnul nějakej ms exchange a už +- tejden by to nebyly schopný v ms ňák nahodit zajak dlouho by si ten ms nesmysl nahradil něčim jiným?? :D ;D
.................a za jak dlouho a jestli vůůůůůůůůbec by to nahradili na ňákým uřadě?? :D :D ;D ;D
noa kdyby si řídil nějakou firmu ve který by bylo děsně nutný posílat maily a dělat s kalendářema a by ti jako vypadnul nějakej ms exchange a už +- tejden by to nebyly schopný v ms ňák nahodit zajak dlouho by si ten ms nesmysl nahradil něčim jiným?? :D ;D
by si jako tejden seděl s rukama vklíně koukal vokolo a čekal co jako bude?? asi ne žejo :O :D ;D ;D
A co se asi tak stane, když realita neodpovídá tvému grafikonu?Z vašeho textu plyne, že se grafikon zahodí a začne se vytvářet zcela nový grafikon, nezávislý na tom současném. Podle mne se ovšem řeší pouze ty spoje, které z naplánovaného grafikonu vybočují – a ani ty se neplánují libovolně, ale tak, aby se původními grafikonu co nejvíce přiblížily. Jinak ale namalovaný grafikon je hezká ilustrace toho, v čem je rozdíl. Vy píšete o tvorbě grafikonu – tedy dostanete prázdnou plachtu a na ni musíte namalovat trasy tak, aby splňovaly všechny zadané podmínky. Já ale píšu o řízení provozu podle grafikonu. Tedy máte grafikon, který je v některých místech „upravený realitou“ – nějaký vlak má zpoždění. V tom upraveném grafikonu se vám začnou některé čáry křížit. No a řízení provozu spočívá v tom ty křížící se čáry v rámci pravidel upravit tak, aby se opět křížit přestaly. Vidíte ten rozdíl? Namalovat celý grafikon od nuly versus opravit v grafikonu pár křížících se čar?
V tom upraveném grafikonu se vám začnou některé čáry křížit.Tak, to je přesně ten moment kdy si v realitě balíš kartáček na zuby a odcházíš do kriminálu
Stát nevaří pivoVari. Dokonce na to ma "narodni podnik".
vybírá národního ptákaNeslysel jsem, ze by nas stat vybiral narodniho ptaka.
Nechceš se přihlásit?Tak se prihlas taky. Uvidime, kdo z nas je(ci ma) vetsi(ho) ptak(a).
v právní formě, která od roku 1992 není právním řádem České republiky kodifikována a upravenaOno chce ty odkazy také číst
Ono chce ty odkazy také čístJisteze jsem je cetl. Narodni podnik samozrejme stale existuje a potvrzuje to i ta statni databaze.
Stejně tak by tam mohli mít třeba "sněhová vločka"To asi tezko, jelikoz toto asi nebude pravni forma podniku.
Národní podniky se změnily ještě za bolševika na státní podniky, ty to asi nepamatuješ, ale já jo.Vidis, pamatujes, ale stejne pises nesmysly.
volim orlosupa :D :D ;D ;D