Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Česká televize představila nový zpravodajský web ČT24. Z tiskového oznámení: "zbrusu nový design a prvky, které vám ulehčí orientaci ve zprávách", "web je dostupný ve všech mobilních zařízeních bez výjimek" nebo "zcela nová redakční platforma založená na systému Drupal".
Tiskni
Sdílej:
Nejdůvěryhodnější zpravodajský web v ČR
slibujeme, že budeme dál pracovat na tom, abychom byli nedůvěryhodnějším zdrojem zpráv na internetu.
Já se obávám, že to není o programátorech ať už s inženýrskými schopnostmi, nebo bez nich. Podle mě je to o manažerech.
Manažer musí mít projekt, jinak se budou ptát, proč ho platí, když nic nedělá. A projekt je o změně. Kdyby se nic nezměnilo, projekt by neměl význam (formální, kontrolní komise obsah hodnotit neumí) a co by z toho vyplývalo, jsem už napsal. Rovněž projekt musí někdy začít a někdy skončit. Jinak by nebylo co a kdy hodnotit a co z toho plyne, jsem už napsal. Nakonec projekt musí řešit nové výzvy, nemůže se jednat o mechanickou aplikaci známých principů. Za prvé to odporuje formální definici projektu, za druhé opakovat po jiných není atraktivní a cool a za třetí kdyby manažer dělal to, co ti před ním, mohli by se ptát, proč nenechali manažera původního.
Jinak řečeno údržba webu bez převratných změn není politicky obhajitelná. Jedná o změnu pro změnu.
Ono je hlavně potřeba ptát se ještě trochu dál: jaký je smysl veřejnoprávní televize? Chápu koncept státní televize, chápu koncept soukromé televize, ale smysl té veřejnoprávní (v demokratickém státě) mi stále moc jasný není.
Ono je hlavně potřeba ptát se ještě trochu dál: jaký je smysl veřejnoprávní televize?
Když se podívám třeba na BBC, tak bych řekl, že veřejnoprávní televize jako taková smysl má. U nás ale mám čím dál větší pocit, že slouží hlavně k hlásání názorů určité skupiny lidí, která se považuje za apriorní nositele Pravdy a není tudíž ochotna se smířit se svým slábnoucím vlivem - je celkem jedno, jestli je někdo nazývá pravdoláskaři nebo někdo jiný pražskou kavárnou; pro mne jsou třeba esencí toho, co nesnáším na termínu intelektuál. Druhý účel pak je živit spřátelené umělce a "umělce", kteří jsou příliš povzneseni nad to, jestli jejich tvorba lidi zajímá, protože každému, kdo "tomu rozumí" je přece jasné, že je tak hodnotná, že na tom vůbec nezáleží.
Na druhou stranu si ale nemyslím, že plní-li veřejnoprávní televize svou roli jen částečně a v některých ohledech téměř vůbec, není to důvod k jejímu zrušení. Podobně, přestože bych souhlasil s tvrzením, že tzv. dopravně preventivní činnost naší dopravní policie funguje naprosto zvráceně, nebudu souhlasit s tím, kdo by z toho vyvozoval, že by bylo nejlepší dopravní policii zrušit.
U nás ale mám čím dál větší pocit, že slouží hlavně k hlásání názorů určité skupiny lidí, která se považuje za apriorní nositele Pravdy a není tudíž ochotna se smířit se svým slábnoucím vlivem - je celkem jedno, jestli je někdo nazývá pravdoláskaři nebo někdo jiný pražskou kavárnouKdybys to napsal napr. o Respektu, tak to chapu, ale u CT na to jde napsat snad jen WTF. Kdyz nebudu brat v potaz, ze valna cast produkce CT zadny nazor nema (a ani mit nemuze) a budu brat jen porady CT24, tak znacna cast poradu IMHO trpi prave neumernou snahou o narozovou vyvazenost, coz jde az daleko, ze jsou tam schopni zvat naprosto zjevne idioty jako napr. Vyvadil.
neumernou snahou o narozovou vyvazenost, coz jde az daleko, ze jsou tam schopni zvat naprosto zjevne idioty jako napr.
Námět k zamyšlení: tím, že televize nechá idiota/kašpara prezentovat určité názory, ty názory propaguje nebo spíš diskredituje?
Šlo mi o to, že soukromá/komerční televize prosazuje zájmy svého majitele a/nebo jeho zákazníků1. Státní televize v diktatuře prosazuje zájem vládnoucí strany.2 Státní televize v demokracii prosazuje poměrně3 zájmy4 občanů (skrze volené zástupce). Veřejnoprávní televize v demokracii zjevně prosazuje nějaké jiné zájmy, protože jinak bychom nepotřebovali veřejnoprávní a stačila by nám státní. Přijde mi to náchylné5 k tomu, aby si nějaká skupina uzurpovala mediální moc pro sebe, navzdory jak počtům vložených peněz, tak i počtům hlasů lidí.
[1] takové médium bude hrát do karet nejvíc tomu, kdo nejvíc utratil např. za inzerci
[2] bez ohledu na peníze nebo počty lidí
[3] nezáleží, kolik kdo vydělá nebo utratí – každý občan má jeden hlas se stejnou váhou
[4] tím zájmem může být i věnování prostoru jiným názorům – jestliže si občané v demokracii odhlasují zavedení/nezrušení veřejnoprávní televize, mohou si stejně tak odhlasovat, že státní televize dá prostor i menšinovým názorům (a to prostor větší, než jak jsou tyto názory poměrně zastoupeny ve společnosti)
[5] nebo spíš to asi jinak dopadnout nemůže
Státní televize v demokracii prosazuje poměrně zájmy občanů (skrze volené zástupce).Pak tu mame jeste ten drobny problem, ze zajmy volenych zastupcu nemaji temer nic spolecneho se zajmy jejich volicu
Neviem na čo sa ľudia stále sťažujú. Náhodou je väčšina webov na tom ešte omnoho lepšie ako napr. nový správca sťahovania v chrome.
on si dnes malo kdo uvedomuje, jak velke procento ctenaru ma radeji vetsi pismoCož úspěšně neutralizovali sníženým kontrastem - texty článků jsou #40444A na bílé. Proboha co je tohle za módu?!
jak velke procento ctenaru ma radeji vetsi pismoCož úspěšně neutralizovali #40444A textem na bílé. Proboha co je to za módu?!