Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Nejsem fanoušek NVidia a moje odmítnutí podepsat jejich NDA bylo zneužito mým bývalým diplomantem a kolegou k získání moci a zablokování mé spolupráce s dalšími lidmi, k jejichž výchově jsem přispěl... atd... takže mám i osobní důvody k nepříjemným pocitům a při radách a pomoci kolegům s RT, Simulinkem atd. na NVidia embeded platformách mi vždy vyvstanou v mysli...
ALE když jsem si repozitář stáhl tak mi
find . -type f | grep -v '\.\(c\|cpp\|hpp\|h\)$'
hlásí jen ./Makefile a ./srcs.mk a wget ani curl v žádném souboru nenacházím.
Pokud tedy není část kódu loader binárního blobu, který by se v jádře pouštěl na hostitelském procesoru, tak je to OBROVSKÝ krok vpřed. Je pravda, že jsem se naposled NVidia ovladači zabýval možná i 10 let zpátky a to na nějakém počítači v laborkách, sám striktně používám a kupuji jen počítače a partnerům navrhuji technologie, kde blob nemusím (Intel, Etnaviv, atd.), ale vždy jsem dříve v zdrojových kódech našel objektové soubory nějak zkompilované pro několik architektur a variant i distribucí a kolem byla "open-source" compatability layer pro navázání na tyto bloby. To s RT a dalšími zásadnějšími patchi v jádře a nebo novějšími verzemi jádra, GCC, změnou parametrů, alignmentu a dalšího při kompilaci vedlo k zásadním potížím (neprojde kompilace nebo systém padá).
Takže pokud je jaderný kód funkční samostatně nebo maximálně s firmware bloby a počítač alespoň v neakcelerovaném najede bez nutnosti uzavřených user space knihoven, tak je to VELKÝ POKROK.
ale morálně je to žumpaCo to melete? Proste nabizi sve produkty za urcitych podminek. Tim, ze svobodne jejich nabidku nevyuzijete, vam nevznika zadna skoda. Co je tedy nemoralniho na jejich konani? Opravdu, jmenujte prosim jeden dva priklady neceho amoralniho, ceho se meli dopustit. Nebo vase vyjadreni prameni z nenavisti korporatniho prostredi, kterym se honosite na rootu?
skalní zastánci X11 tomu rozumí a ví co je pro ně a svět nejlepší..Tenhle skalní zastánce X11 ví, že je pro něj nejlepší fungující desktop. Já vím, přežitek, měl bych chtít Wayland, protože je moderní. Funkčnost je podružná.
Tiskni
Sdílej: