Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Opera hlásí, že prohlížeče Opera 10.10 si uživatelé stáhli přes 12 milionů kopií během jediného týdne.
Tiskni
Sdílej:
A casy, kdy Opera udavala smer v CSS uz jsou taky davno za nami...
Aktualne uz dost pokulhava v CSS 3, ktery uz slusne zvlada jak FF 3.5, tak i Chrome 4. Takze (jak jsme se tu mohli nedavno docist) se Opera hodi uz jen pro vyborny print-dialog :)
Opera rocks — vše potřebné v úhledném balení.
Jinak větší brzda je podle mě určitě Internet Explorer.
tak tak
unix je o necem jinem nez giganticke aplikace se 100 funkcemi...to uz davno neni pravda... tak treba, proc grep obsahuje pripinac "-c", kdyz na pocitani radku tu mame prece "wc"? proc vsechny prohlizece podporuji cteni z FTP, kdyz se na to ma spravne pouzivat FTP klient? atd. atd. svet neni cernobily! tak a ted k te opere... normalni mailovy klient, potrebuje mit renderovaci jadro pro HTML stranky. nechapu, proc bych mel mit spoustene dva systemy pro rendrovani HTML, kdyz muzu mit spusteny jenom jeden. navic tim, ze mam web+mail+rss v jenom, mi prace s temato _souvisejicima_ sluzbama prijde vyrazne pohodlnejsi.
tak to uz rovnou muzu pouzivat webmail a nemusim se patlat s nejakym klientemzajimalo by me jestli se tak jenom tvaris, nebo jestli ti ten rozdil opravdu nedochazi.
RSS ctecka mi prijde uzitecna jen v pripade vypleho weboveho prohlizece (napriklad jako plasmoid nebo app v systray) proc si budu rabovat misto na monitoru etcRSS ctecka at uz zapnuta nebo vypnuta pri prohlizeni vubec nejde videt, ergo nezabira zadne misto.
kdyz mi staci klepnout na pozadovanou zalozku a dat refresh (kdyz uz mam ten prohlizec otevrenej) ?to je hodne blby zpusob. napr. ja v RSS mam zdroje, ktere se aktualizuji nepravidelne treba jednou za tyden nebo za mesic, v takovem pripade, klikat na zalozku a davat refresh je hodne blby napad.
Holt vy to povazujete za + ja za kraviny...tak mi za to nenadavej do hovad
"Nu, musim rici, ze jsem mel drive k opere velky odpor kvuli licenci."
To je mi panečku důvod, proč nepoužívat software, sice se taky používat co nejvíce otevřený software, ale když mi Opera sedí nejvíce, tak ji zkrátka používám, přeci nebudu používat opensourcový nástroj, který mi nevyhovuje, jen proto, že je to otevřený software ;)
Pravda, dokud nevyšel Google Chrome pro GNU/Linux, tak jsem FF také chvílemi používal, ale jen tam kde Opera nefunguje jak má (např. některé služby Google - Blogger, Picasa web), nyní na tyto weby používám Chrome, který bych ale jako výchozí prohlížeč já osobně rozhodně nemohl používat, ač jinak se snažím používat co nejvíce služby a software od Google.
"Nu, musim rici, ze jsem mel drive k Woknum velky odpor kvuli licenci."
To je mi panečku důvod, proč nepoužívat software, sice se taky používat co nejvíce otevřený software, ale když mi Wokna sedí nejvíce, tak je zkrátka používám, přeci nebudu používat opensourcový nástroj, který mi nevyhovuje, jen proto, že je to otevřený software ;)
Pravda, dokud nevyšel OpenOffice pro GNU/Linux, tak jsem Wokna také chvílemi používal, ale jen tam kde Wokna nefungujou jak maj (např. všude)...
[[Pardon, to jsem si nemohl odpustit. Někteří lidé zkrátka nechápou morální stránku gnu a důvod, proč to pro někoho není "pouze" software.]]
Problémy s fonty má i Safari na čerstvé instalaci nového MacOS, sám jsem byl svědkem. Česká diakritika se tam zobrazuje jiným fontem, který se vůbec nepodobá okolnímu textu. Ve woknech ani v linuxu jsem na podobnou věc nikdy nenarazil (jen v terminálu, ale tam vím, že to byl jen ascii font a diakritika se nahrazovala jiným fontem).