Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Včerejší snapshot Opery s pořadovým číslem 6386 (označovaný též jako Opera 10.60 RC3) je, jak informuje jeden z vývojářů Opery, již finální verzí Opery 10.60. Po přeskočení verzí 10.5x se tak nová Opera dostává i na jiné platformy nežli MS Windows.
Opera 10.60 již není závislá na Qt (využívá vlastní framework VEGA) a lze ji integrovat s KDE4, GTK a X11. Pro vykreslování webových stránek využívá engine Presto ve verzi 2.6.30 a vlastní javascriptový engine Carakan. Kromě vylepšení podpory HTML5 podporuje i video standard WebM, a to za pomoci GStreameru. Balíčky pro GNU/Linux můžete stahovat z oficiálních stránek Opery.
Tiskni
Sdílej:
Rychlé srovnání s 10.11:
Snad se jim povede ty chyby pochytat.
Nedokonalá integrace s GTK tématyTo taky nemůže, není to totiž GTK aplikace a tak to navždy bude vypadat rozbitě.
Naprosto úžasná rychlostJak kde, renderování stránek je rychlé, bohužel někdy nastane total freeze (viz ten jejich blog), pokud jsou na stránce ovládací prvky jako vstupní pole, tlačítka, atd, tak v případě renderování přes GTK se stránka vykresluje 10x pomaleji (to je můj pocit, neměřil jsem to), než s "klasickým" vzhledem. Obzvláště znatelné je to při změně velikosti okna.
Že to není GTK+ aplikace neznamená, že to nejde. Z mojí zkušenosti Qt umí používat GTK+ témata prakticky bez chyb.
Je fakt, že ani nevím, čím to vykresluje. Mám nainstalované gtk2 i kdebase-runtime a v konfiguraci Qt mám nastavené právě to GTK+ téma.
Teďka jsem to poměřoval na svém notebooku ve FutureMark PeaceKeeperu a vyšla mi plichta s Chromiem (~100 bodíků mělo navrch) a FireFox utrpěl zcela nemilosrdnou porážku s polovičním počtem bodů. Arch Linux 64bit, Intel GMA X3100.
flashplugin 10.0.45.2-1 než záhadně zmizel z extra. Cache balíčků jsem si z důvodu pomalu docházejícího místa na 10 GiB rootu promazal, takže balíček už pro něj nemám, ale ono to půjde někde najít.
Občas spadne, jinak jsem si problémů nevšiml.
lib/opera/gstreamer/plugins
zatímco instalátor je hledá v
share/opera/gstreamer/plugins/libgstoperavp8.so share/opera/gstreamer/plugins/libgstoperamatroska.soa přes to vlak (instalátor) nejede. Nevím kde udělali soudruzi z opery chybu, ale přes všechny snahy se mi nepovedlo upravit instalační skript tak aby je našel (bash moc neovládám).