Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Open source ovladač VirtualBoxu byl navržen na přidání mezi ovladače, které nastavují stav jádra na nečistý [tainted], konkrétně s příznakem TAINT_CRAP. Důvodem je kvalita ovladače, která slovu „crap“ odpovídá. Kód totiž zapřičiňuje náhodná poškození v paměti a další podivné problémy. Dave Jones ještě do kódu připsal poznámku „vbox is garbage“.
Tiskni
Sdílej:
bug reports we get from people with virtualbox loadedtedy o chybách vznikajících v hostitelském jádře při zavedeném ovladači vboxdrv.
Je to ovladač pro hosta, ačkoliv jsem nezkoumal proč jej virtualbox vlastně potřebujeAFAIK aby jádro neodstřelilo běžící virtuál, když se pokusí použít privilegovanou instrukci. Vedlejším efektem je, že celý virtuál (alespoň podle htopu) běží v kernel space.
A taky je to jediný virtualizační nástroj, ve kterém 3D akcelerace skutečně funguje.S tím se dá polemizovat. Třeba mě zase vždy mnohem lépe fungovala akcelerace ve VMware.
je to jediný soft, který je schopen rozjet virtuál i na starších procesorech co HW akceleraci neumí.A co QEMU s KQEMU modulem?