Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Skype přiznává rozpad své sítě. Problém trvá již od včerejšího večera. Pokud chcete někoho přesvědčit k používání SIPu místo Skype, tak teď je ta pravá doba.
Tiskni
Sdílej:
Co si o takovém omezení myslíte?Zajímalo by mě po technické stránce
- snadna konfigurace (par kliku, jednoduchy konfigurak) - prenos alespon hlasu - klienty pro win a lin - provoz za NATNedavno jsem dostal do situace, kdy jsem tohle resil a nic uspokojiveho jsem nenasel. Pro priblizeni situace kratky popis komunikace na jabberu:
A: Ahoj, potrebuju neco probrat, mas skype? B: Nemam, Skype je zlo! A: Ok, jak si pokecame? B: Neco najdu... sleep 3600... B: Zavolam ti na mobil.Pouziti Skype by v tohle pripade bylo otazkou par minut. Nechci se Skype zastavat, proto hledam alternativu.
.... spusť jí a zadej: {moje IP adresa} a klikni na tlačítko se zeleným telefonem. ...No a tady už vidím trochu problém. Co NAT?
jmeno@mojeproxy.cz
.
No a nebo si zařiď připojení k Internetu.
Ok, tak proxy ano, ale nejakou rozumnou (treba si ji muzu sam provozovat, nebo je zdarma k dispozici).Vždyť tohle přesně takhle to i SIP funguje - jsou proxy zdarma, jsou proxy za peníze (obvykle nabízející nějaké nadstandardní služby), můžeš si proxy provozovat sám.
"Opravdove pripojeni k netu" (minis-li tim verejnou IP), tak to je pozadavek odporujici pozadavkum zadani.Ano, ale asi uznáš, že telefonování přes Internet se bez připojení k Internetu dělá docela blbě. Ale pomocí proxy lze firewall prostřelit (sám jsem za IPv4 NAT
alternativu pro Skype, ktery ipv6 nepotrebujeJojo, on to furt nikdo nepotřebuje, ale už teď všichni brečí, jak jim nikdo nechce dát IPv4 adresy a za pár let, až nebudou vůbec, tak budou brečet ještě více :)
Server: voip.kinderporno.cz (83.167.232.78, 2a01:430:d:0:2cc:76ff:fed4:723c) SHA1 otisk: D2:C1:AE:E1:68:0D:22:4F:9E:9D:44:3B:01:E4:A1:1A:95:2B:58:02Šifruje se řídící i hlasový kanál
Sem s navrhy, zatim nic uspokojiveho nezaznelo.SIP. Existuje spousta providerů nabízejících účet zdarma, případně za pár šupů volání do PSTN. Já jsem spokojený s 802.cz, výpadek jsem ještě nezažil, dostal jsem od nich zadarmo HW bránu pro analogovou linku a v Linphone bylo nastavení otázkou chvilky. Jen by ještě mohli pohnout s IPv6.
Vypadek par dni uz jsem jeden zazil, kdyz 1. dubna menili techniku, ale tak hrozne to nebylo.Ničeho takového jsem si nevšiml a že to táta používá denně. Skutečně to byl výpadek hlasu při přístupu zvenku? Jako jestli měnili těch pár serverů s Asteriskem nebo co to tam vlastně je a při tom měli několikadenní výpadek, tak to jsou pěkné lamy
tak to ti net závidím, mám také 802 na optice (!) a těch výpadků, to je k neuvěření, to i na wifi jsem byl spokojenější (krom rychlostiMoment, jak souvisí způsob mého připojení s počtem výpadků na jejich straně?).
Měl jsem za to, že u IETF jsou záruky, že se patenty nebudou vymáhány.To nemůže IETF zaručit ani kdyby chtělo a to z velmi jednoduchého důvodu. Jde to mimo ni. Jsou to techtle-mechtle mezi třetími stranami a nějaký úřadem. Max. tak můžou odmítat přijímat technologie jež nejsou
royalty-freecož ovšem nikdo nemůže zaručit do budoucna.
Ted sam jsem si poridil SIP, ale bezny cesky a volani do USA hodne predrazene proti Skype...Možná proto je možné u SIPu po stisknutí mřížky (aspoň myslím) zadávat IP adresu a nelézt přes ústřednu.
Jak se tu IP adresu na druhé straně dozvím?Tak v případě, že chcete zavolat mně, stačí se podívat do patičky.
S vysokou pravděpodobností bude za natem - předpokládám pouhá znalost společné IP adresy už mi stačit nebude.Jasně. To byl spíš jen takový námět k zamyšlení do budoucna, pokud budete chtít volat do zahraničí, než-li hotové řešení. Linka až do Států (bez paušálního poplatku) natažená je, tak proč využívat tu drahou? Je to jakoby existovaly dva tunely do Států pod mořem – jeden který si člověk platí z daní a druhý na kterém musí zaplatit mýtné (+daň) a jel radši tím s mýtným, protože se do toho, který si platí z daní neumí trefit a nevedou k němu obří blikající billboardy. Jde o to, že takto původně VoIP linky byly zamýšleny a nikdo asi nepředpokládal, že se z toho stanou z důvodu zpětné kompatibility (telefonní číslo) linky nasměrované na brány (protože je to o tolik levnější než pevná – no nech to v tom Lídlu/Penny ležet když je to za šlupku) a pak bude brečet že do Států je to furt drahé. Samozřejmě tato varianta předpokládá, že na druhé straně nesedí nějaká lamka, která neví co je to IP adresa a pokud tomu tak je, tak si ani nic jiného než platit za tu bránu nezaslouží.
Tak v případě, že chcete zavolat mně, stačí se podívat do patičky.Bohužel to vypadá, že se tam se mnou nikdo nechce bavit. (Nebo to mám rozbitý, což nevylučuju, takhle zkouším volat prvně.)
Coz o to, slysel, ale videl jste to nekdy funkcni?Brzo to budu používat. Doteď to nemělo smysl, protože jsem měl okolo málo sítí, kde běželo IPv6 (Mobile IPv6 vyžaduje IPv6 konektivitu a hrát si s tunely mě nebaví, zvlášť ne, pokud jde o VoIP). Ale teďka už se budu pohybovat na několika sítích s podporou IPv6, takže teprve bude mít smysl testovat takovéto featurky. Jinak podle návodů a popisů se to zdá býti bez problémů.