Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Jarkko Sakkinen z Intelu rozproudil diskusi patchem nahrazujícím v komentářích ve zdrojových kódech Linuxu slovo fuck slovem hug. Rozebírá se, zda lze slovo fuck používat v otevřeném a přátelském prostředí dle pravidel chování Contributor Covenant Code of Conduct.
Tiskni
Sdílej:
Otevřené a přátelské prostředí si představuji mj. i tak, že mě nebude nikdo buzerovat za použití (pro někoho) "nevhodného" slovíčka a že se budu moci soustředit na práci, aniž bych musel úzkostlivě hlídat, co kde píšu a zda to náhodou nemůže někdo považovat za "nevhodné".
Ta "nevhodná" nebo dokonce vulgární slova jsou normální součástí komunikace a pokud se používají přiměřeně, je to naprosto v pořádku. Stejně tak je normální, že člověk občas řekne nebo napíše něco, co by mohlo za určitých okolností druhé urazit. Ale protože se lidi znají, tak ví, že to ten druhý nemyslel špatně, případně to řekl v afektu nebo se omluví -- i to je normální.
Jediné, co by se mělo nějak řešit, je cílená šikana konkrétních lidí. Ale k tomu není potřeba žádný CCCoC a stačí na to normální slušnost a morálka.
Jarkko Sakkinen je tedy bot/utilita? Dovedu si představit užitečněji strávený čas než programovat automatického trolla :-)
který to vytáhnul, protože rozhořčené diskuze na redditu jsou podle něj mimořádným úkazem.Mimo jiné o tom psal i Phoronix, tudíž to skutečně nebyly jen "rozhořčené diskuze na redditu".
Ta "nevhodná" nebo dokonce vulgární slova jsou normální součástí komunikace a pokud se používají přiměřeně, je to naprosto v pořádku.Forma komunikace je znacne ovlivnena kontextem. Zatimco v bezne (soukrome) komunikaci nekolika lidi (nota bene pokud se znaji) je pouziti vulgarismu v podstate normalni, ve verejne komunikaci je neco takoveho naprosto nevhodne. A clovek s elementarnim citem, takove situace dokaze odlisit. Problem je v tom, ze verejne mailing listy i zdrojove kody OSS jsou z principu verejne. Pro srovnani, taky tam, kde pracujes, vyvesujete na web informace o tom, ze kolega XY je [expletive deleted], protoze udelal v kodu chybu. Nebo mas na webu vyuky SQL, ze je dobre pouzivat radsi PostgreSQL misto MySQL, protoze MySQL je [expletive deleted]?
To sice nemám, ale nestojím o to, aby mi to někdo zakazoval. Když budu mít potřebu nadávat veřejně, tak to budu dělat a je to součást mého projevu. Nechci aby mi to někdo cenzuroval a "opravoval" moje texty a měnil jejich význam.
Spousta projektů začínala v neformálním prostředí, psal je jeden člověk nebo několik málo lidí. Tam je tohle normální. Já tedy do kódu nadávky nepíšu, ale občas tam dám nějaký vtipný komentář nebo kulturní referenci. Po letech se pak může stát, že se projekt rozroste a stane se více veřejným, kód čte najednou víc lidí a je víc na očích. Na ty komentáře je ale potřeba se dívat v kontextu doby, ve které vznikly. Je to součást projevu autora a on by měl posoudit, jestli jsou vhodné nebo ne -- pak je může upravit případně někoho požádat, aby to udělal za něj. Ale považuji za vysoce nemorální přepisovat někomu texty, které mají charakter osobního projevu, a posouvat jejich význam. Pokud je tam potřeba faktických změn, tak je samozřejmě úprava komentáře na místě, ale ta osobní/emocionální stránka je něco jiného.
BTW: např. Richard Stallman vydává svoje texty pod CC-ND / VERBATIM, takže je lze šířit, ale nelze je měnit -- zatímco software vydává pod svobodnými licencemi, které změny umožňují. A to je pochopitelné, protože nestojí o to, aby někdo měnil význam jeho slov a podsouval mu něco, co neřekl. Jasně, že komentáře v kódu jsou součástí softwaru a jsou pod licencí GNU GPL, takže z hlediska práva je měnit lze. Ale pokud to jsou osobní projevy, tak mají blíž k těm textům/literatuře, u kterých by se měla respektovat vůle autora a nezasahovat do nich bez jeho souhlasu. Ano, není to právně vymahatelné, ale považuji za nevhodné tohle někomu dělat.
P.S. Nemluvě o tom, že ta silnější slova mají svůj význam -- pokud je např. nějaký HW tak mizerný a má tak nelogické rozhraní, tak je potřeba na to příští generace upozornit -- a ne jim v komentářích nalhávat, že vývojář tehdy láskyplně objímal počítač a všechno bylo sluníčkové. Kromě toho, je to součást naší historie -- tím myslím to, že vývoj někdy bolel, nebyla to procházka růžovým sadem, člověk si u toho zanadával a musel ledasco přetrpět, aby dosáhl cíle. Tahle historie by se neměla přepisovat a falšovat.
To sice nemám, ale nestojím o to, aby mi to někdo zakazoval. Když budu mít potřebu nadávat veřejně, tak to budu dělat a je to součást mého projevu.A zkousel ses na to podivat i z druhe strany, jestli jsou ostatni zvedavi na tve vulgarni vylevy?
Spousta projektů začínala v neformálním prostředí, psal je jeden člověk nebo několik málo lidí. Tam je tohle normálníA proto je vcelku normalni, ze v ruznych spolecenstvech postupne vznikaji at uz psana nebo nepsana pravidla, kterymi se lidi ridi, aby spoluprace drhla co nejmene.
Na ty komentáře je ale potřeba se dívat v kontextu doby, ve které vznikly. Je to součást projevu autora a on by měl posoudit, jestli jsou vhodné nebo ne Ale považuji za vysoce nemorální přepisovat někomu texty Nemluvě o tom, že ta silnější slova mají svůj význam -- pokud je např. nějaký HW tak mizerný a má tak nelogické rozhraní, tak je potřeba na to příští generace upozornit -- a ne jim v komentářích nalhávat, že vývojář tehdy láskyplně objímal počítač a všechno bylo sluníčkovéNa komentare je potreba se primarne divat jako na technickou dokumentaci, ktera by mela byt pokud mozna spravna a jednoznacna. Citove vylevy k tomu vubec nepomahaji. Nebo jsi videl v jinych inzenyrskych oblastech (treba elektro, stavebnictvi, strojirenstvi), ze by se do dokumentace psaly citove zabarvene vyrazy?
nemam potrebu ani v soukrome komunikaci pouzivat nadavkyAle kazdy neni Marek Eben nebo ty. Treba xkucf chce nadavat a chce pouzivat silne vyrazivo i ve zdrojovych kodech.
komentare v kodu jsou primarne komentare autora kodu, zkouset tomu davat jinej pohled neni nic jineho nez nevhodne omezovani autora...Ano, i kod je vyjadreni autora a proto nejaky Coding Style neni nic jineho nez nevhodne omezovani autora. I komentarum je tam venovana sekce. Ale to neni nic jineho nez nevhodne omezovani autora...
Treba xkucf chce nadavat a chce pouzivat silne vyrazivo i ve zdrojovych kodech.
To jsem neřekl, osobně tu potřebu používat explicitní vulgarismy nemám. To spíš napíši něco jako (a to ani nebylo ve zdrojáku):
Go @#$%& yourself. We are pretty old school hackers and we enjoy our green screen terminals!
Ale jde mi o tu svobodu (ta slova použít, kdybych chtěl) a to, že nikdo nebude svévolně přepisovat moje osobní projevy, cenzurovat je. To mi přijde velice neslušné a takový "kolektiv" bych vnímal jako nepřátelský.
Je jasné, že to člověk vnímá osobně - na druhou stranu mu kód projektu většinou nepatří - a dovedu pochopit snahu o eliminaci pubertálních výlevů v kódu zvlášť pokud by se projekt srovnával s jinými profi projekty. Osobní poznámky, výlevy do profi kódu nepatří - tuplem ne, pokud se jedná o zveřejněný kód projektu, který je nějakým způsobem viditelnější. Možná to působí lidsky, ale rozhodně to nepůsobí profesionálně. Je potřeba si uvědomit, že z některých open source projektíků, jsou dneska seriózní velké projekty, nedovedu si představit, že bych jakkoliv někdy se ve svých článcích (v psané formě) vyjadřoval vulgárně - to tam nemá co dělat, a kód je totéž.Ale jde mi o tu svobodu (ta slova použít, kdybych chtěl) a to, že nikdo nebude svévolně přepisovat moje osobní projevy, cenzurovat je. To mi přijde velice neslušné a takový "kolektiv" bych vnímal jako nepřátelský.
Nebo David Lynch ve filmu Zběsilost v srdci :-D
Pochybuji, že by někdo přestal používat Linux nebo se rozhodl do něj nepřispívat, jen proto, že se kdesi v komentářích vyskytuje slovo fuck
. Uživatele zajímá v první řadě to, jak to jádro funguje, jestli podporuje jeho hardware, v jakých distribucích se nachází a co tyhle distribuce nabízejí. Kdybych se rozhodoval, jestli používat tohle jádro nebo jiné, tak nějaké nadávky v kódu budou to poslední, co by mě zajímalo.
A pokud jde o potenciálního přispěvatele, tak ten člověk musí být v první řadě dobrý programátor, musí umět C a uvažovat dostatečně nízkoúrovňově, pak taky potřebuje mít znalost nějakého HW, případně nějakého subsystému/modulu nebo mít silný zájem něco takového vytvořit (např. si napsat vlastní FS, bezpečnostní modul nebo ovladač k hardwaru). Tohle odfiltruje 99,999999% lidí. A ty, kteří tímto sítem projdou, už nějaký komentář nerozhází.
Když se podíváš na proprietární software, tak ten je nadávkami a žumpa-komentáři často prolezlý. A to se nejedná o žádné zájmové volnočasové projekty, ale o profesionální práci (ti lidé jsou za to placeni). I tam narazíš na řádky typu int hovno = 2;
a podobné lahůdky. Neříkám, že je to správné, ale děje1 se to -- a u toho proprietárního softwaru to jen není vidět, protože neukazují zdrojáky (ale např. u JavaScriptu to často prosakuje ven a tam ta hovna vidíš přímo v prohlížeči, když si zobrazíš zdroják). Oproti tomu je nějaká (oprávněná) nadávka v komentáři úplně OK a ospravedlnitelná.
Spíš si myslím, že někoho můžou odradit ty nenávistné štvavé kampaně...
[1] nebo aspoň v minulosti dělo -- u nového kódu to moc časté není, mj. díky revizím, ale starý kód nikdo neřeší a nebude to přepisovat jen tak, aniž by k přepisu byl faktický důvod
Tohle odfiltruje 99,999999% lidí. A ty, kteří tímto sítem projdou, už nějaký komentář nerozhází.Jinymi slovy nevadi, ze dokumentace, misto toho, aby bylo vecna a spravna, bude zaplevelena citovymi vylevy. Jeste jednou se ptam, jestli videls v jinem inzenyrskem oboru (napr. strojirenstvi, stavitelstvi), ze by se v dokumentaci vyskytovaly vulgarismy nebo citove zabarvene texty.
Když se podíváš na proprietární software, tak ten je nadávkami a žumpa-komentáři často prolezlý.A? Protoze nekdo jiny programuje jako prase, znamena to, ze to v konkretnim projektu (nota bene OSS) nevadi. To je argumentace na urovni materske skoly, nezlob se.
I tam narazíš na řádky typu int hovno = 2;A to je to, o cem tu celou dobu mluvim. Takto pojmenovana promenna je spatna, ne protoze je to vulgarismus, ale protoze neni zjevne, co dana promenna obsahuje a jaky ma vyznam. To same se deje (i kdyz v mensi mire) i u te dokumentace, protoze misto toho, aby jasne byl popsan problem, zaplevelis dokumentaci vyrazy, ktere komplikuji porozumeni problemu.
Oproti tomu je nějaká (oprávněná) nadávka v komentáři úplně OK a ospravedlnitelná.Tem, co zalezi na kvalite kodu (vcetne dokumentace), to jest dalsi programatorum, je uplne jedno, ze jine projekty jsou na tom hur, jim zalezi na kvalite kodu, se kterym pracuji. Relativizace tohoto typu je absolutne k nicemu.
A? Protoze nekdo jiny programuje jako prase, znamena to, ze to v konkretnim projektu (nota bene OSS) nevadi. To je argumentace na urovni materske skoly, nezlob se. ... Takto pojmenovana promenna je spatna
Ne, rozhodně nechci dávat proprietární software za vzor, nebo to tím omlouvat, ale jen jsem narážel na to, jak tu někdo psal, že to vypadá neprofesionálně -- tak jsem jen uvedl jak profesionální (psaný za peníze) software často vypadá.
profesionální (psaný za peníze)To je hodne zuzeny vyklad (patrne zamerne) slova profesionalni. Protoze i profesional se muze chovat neprofesionalne, i amater muze ke kodu pristupovat profesionalne. Kdyz se bavime o profesionalite, rad bych od zastancu bezbrehe formy dokumentace slysel odpoved na otazku:
Jeste jednou se ptam, jestli videls v jinem inzenyrskem oboru (napr. strojirenstvi, stavitelstvi), ze by se v dokumentaci vyskytovaly vulgarismy nebo citove zabarvene texty.
dokumentace se pise pro uzivatele, komentare v kodu pro programatora...A muzes mi vysvetlit, proc potrebuje programator v kodu komentare? Nebude to tim, ze to slouzi jako dodatecna dokumentace? Programator ke kodu dokumentaci nepotrebuje? Ale ber to jako recnicke otazky a radeji neodpovidej, vim, ze v tvem pripade slouzi komentare k tomu, aby si programator mohl zanadavat nebo mel misto, kde muze ulevit svemu basnickemu strevu.
stale to ale neni dokumentace pro konecneho uzivatele kterou z toho ty demagogicky delas...To je ale opravdu nehezky slamenny panak. Dokumentaci pro konecne uzivatele z toho delas ty. Psal jsem cituji:
Na komentare je potreba se primarne divat jako na technickou dokumentaci,
komentare v kodu slouzi (kupodivu) k okomentovani kodu, od programatora k programatorovi, od upozorneni na fucking workaround kterej je potreba az bude cas nebo se zmeni/doresi souvisejici upravit/opravit/prepsat, po cokoliv jineho,Z toho popisu mi prijde, ze komentare slouzi jako forma dokumentace ke kodu pro ostatni programatory. Tobe ne?
Mám fůru jiných příležitostí a možností se vyjádřit kdekoliv jindeTo platí, dokud někdo nevyhmátne, že ses někde takhle vyjádřil, a nepoužije CoC a místní SJW k tomu, aby jsi byl z projektu vyloučen. Viz třeba Larry Garfield (Drupal).
pravdu má ten, kdo platíA to je přesně to, vůči čemu se vymezuju. To, že někdo má peníze nebo politickou moc neznamená, že má právo diktovat, co je pravda. Tak to být nemá a nesmí.
Nejsem si jistý, jestli ještě pár lidi nežije v nějakém snu, a pak se vzájemnou frustraci vybíjejí na kravinách.Já svobodu slova nepovažuju za kravinu a ani za zástupnou žabomyší válku. Sorry.
za cokoliv, co řeknu, bych měl být nějakým způsobem zodpovědný
Ano, když napíši do komentáře slovo "fuck" tak si o mě někdo může myslet, že jsem sprosťák. Nebo mi může říct, že příště už za moje služby platit nebude.1 To je ta odpovědnost.
[1] a nebo si řekne, že mu je to jedno, že ta moje práce má větší hodnotu, nebo si řekne, že to chápe a bere to jako informaci o situaci a náladě, ve které ten kód vznikal
BTW: Na téhle diskusi je krásně vidět škodlivost CoC/SJW a jejich destruktivní vliv. Několik inteligentních lidí tady tráví svůj čas zbytečnou diskusí o něčem, co vlastně není důležité1, místo aby ten čas využili k tvorbě nebo alespoň k diskusi o něčem zajímavém -- např. jaké nové vlastnosti a funkce v Jádru poslední dobou přibyly.
Důvod, proč se téhle diskuse účastním, není to, že by mi chybělo2 slovo "fuck" v komentářích, ale to, že mi vadí změny, které se někteří lidé snaží prosazovat, a tahle negativní a nesvobodná atmosféra. Je to salámová metoda, která vede někam, kde opravdu nechci být. A těch koleček salámu už bylo odkrojeno poměrně dost.
[1] jestli se v komentářích vyskytuje nebo nevyskytuje slovo "fuck" je ve skutečnosti úplně jedno, nijak významně to neškodí ani neprospívá
[2] ve skutečnosti je mi celkem jedno, jestli tam je nebo není; osobně bych ho tam spíš nepsal -- ale pokud někdo má potřebu ho v rozumné míře používat, tak to respektuji
BTW: Na téhle diskusi je krásně vidět škodlivost CoC/SJW a jejich destruktivní vliv.Aby bylo jasno, ja se nezastavam zadneho CoC nebo nevystupuji z pozice SJW. Mne jde primarne o kvalitu kodu a jeho dokumentace. Nejde o to, jestli se v kodu muze pouzit slovo "fuck" nebo "ass" a jestli to nekoho urazi. Jde o to, ze to prakticky nema prinos k vecne strance dokumentace kodu, ke ktere komentare nesporne patri. Pokud ma projekt dlouhodobe prosperovat, musi jit ego jednotlivych programatoru stranou a musi se zamerit se na vecnou stranku tvorby programu. Jak jsem tu uz psal, rad bych videl priklad, kde vulgarni vyrazy v komentari davaly smysl a byly nenahraditelne.
Aby bylo jasno, ja se nezastavam zadneho CoC nebo nevystupuji z pozice SJW. Mne jde primarne o kvalitu kodu a jeho dokumentace.
Tak v tom se shodneme. Mně se sprosťárny v kódu taky nijak zvlášť nelíbí a osobně je tam nepíši. Ale pokud to někdo udělá, tak s tím nemám zásadní problém. Pokud to bude vtipné, tak se tomu možná zasměji, možná se zamyslím, co tak vážného se stalo, že to tam ten člověk musel napsat, ale jinak to budu prostě ignorovat budu radši řešit ten kód samotný, než jestli jsou v komentáři sprostá slova nebo ne.
Pokud to bude vtipné, tak se tomu možná zasměji, možná se zamyslím, co tak vážného se stalo, že to tam ten člověk musel napsat, ale jinak to budu prostě ignorovat budu radši řešit ten kód samotný, než jestli jsou v komentáři sprostá slova nebo ne.A nebylo by lepsi, kdybys ty komentare nemusel ignorovat, a byly tam jen opravdu uzitecne informace? Zastavam tezi, pokud jsou v kodu sprosta slova, pak jsou zbytecna a nemaji tam, co delat. Protipriklad jsem tu zatim nevidel.
Tak znovu:
Tak v tom se shodneme. Mně se sprosťárny v kódu taky nijak zvlášť nelíbí a osobně je tam nepíši. Ale pokud to někdo udělá, tak s tím nemám zásadní problém.
Prostě z toho nebudu mít hysterický záchvat a nevypnu znechuceně počítač, neodejdu z projektu...
Pokud taková slova používá špatný programátor, tak o něm budu mít o něco málo horší mínění, než kdyby je nepoužíval. Pokud je používá dobrý programátor, tak je mi to jedno.
Zastavam tezi, pokud jsou v kodu sprosta slova, pak jsou zbytecna a nemaji tam, co delat.
V zásadě ano. Program můžeme chápat jako matematickou definici -- a v té taky nic nadbytečného nebývá. Ale pak se z toho stane zase poměrně suchá a nudná záležitost a vytratí se z toho ta původní neformálnost, která tam v počátcích byla a která možná někomu chybí. Neříkám, že zrovna slovo "fuck" je správnou cestou k dosažení neformálního prostředí, ale různé CoC/SJW tomu rozhodně neprospívají.
Takže ano, místo "fuck" bych raději uvítal, kdyby tam byl občas nějaký vtip nebo kulturní reference, nebo může být komentář veršovaný, když bude věcně správný a nebude zbytečně dlouhý. Beru to jako takové neformální koření, které může občas zpestřit kód a zpříjemnit atmosféru.
BTW: Viděl jsem i Američany v jedné firmě o tomhle vtipkovat a přijde mi, že to v praxi (když to nikdo nenahrává, nefotí a nezůstává o tom stopa na internetu) sklouzává k jakémusi švejkování a lidi ta pravidla zlehčují a dělají si z nich legraci, takže to v praxi zase tak horké není. Tak se ptám, jestli máme tohle vůbec zapotřebí -- proč sami sobě zavádět nějaká pravidla, když si z nich stejně budeme dělat legraci a nebudeme je brát moc vážně? Tohle přece není nějaká direktiva EU, kterou nám někdo vnutí a my proti ní pak budeme švejkovat. Tohle je něco, co na sebe uvalujeme sami -- tak můžeme říct, že to nechceme a že se dokážeme chovat slušně a přátelsky i bez toho.
Prostě z toho nebudu mít hysterický záchvat a nevypnu znechuceně počítač, neodejdu z projektu...Zatímco když to někdo odstraní, tak záchvat dostaneš a z projektu odejdeš. Jsi jen jinak tvarovaná sněhová vločka..
Neumíš číst, viz druhý odstavec v #78
Prostě z toho nebudu mít hysterický záchvat a nevypnu znechuceně počítač, neodejdu z projektu...Na druhou stranu tady predvadis sileny zachvat, kdyz nekdo rekne, ze vulgarismy do kodu nepatri. Pricemz to neni otazka slusnosti, ani jinych citu, ale ciste technicka vec, ze do kodu rozumneho projektu zadne nadbytecne blbosti nepatri.
Pokud taková slova používá špatný programátor, tak o něm budu mít o něco málo horší mínění, než kdyby je nepoužíval. Pokud je používá dobrý programátor, tak je mi to jedno.Nastupujes uplne na stejnou linku jako SJW, kdy je podstatnejsi, kdo kod vytvarel, nez jaky kod vytvoril. (A komentare jsou soucasti kodu.)
Ale pak se z toho stane zase poměrně suchá a nudná záležitostTo je u vetsich projektu docela zadana vlastnost.
Ale pak se z toho stane zase poměrně suchá a nudná záležitost a vytratí se z toho ta původní neformálnost, která tam v počátcích byla a která možná někomu chybí.Pokud to mas jako hobby projekt, klidne s par kamaradama, neni to problem. Vetsi problem je to v pripade, kdy ten projekt preroste urcitou mez a zacnou do nej prispivat i lide, co te neznaji.
Takže ano, místo "fuck" bych raději uvítal, kdyby tam byl občas nějaký vtip nebo kulturní reference,To je snad jeste horsi. Vulgarismy clovek snadno pochopi, ale vtip nebo kulturni reference je bez znalosti kontextu pouze nadbytecny blabol, ktery nicemu neprospeje, jen muze jineho programator zmast.
Tohle přece není nějaká direktiva EU, kterou nám někdo vnutí a my proti ní pak budeme švejkovat.Oni uz zrusili volby do Evropskeho parlamentu i do Parlamentu CR?
místo aby ten čas využili k tvorbě nebo alespoň k diskusi o něčem zajímavém -- např. jaké nové vlastnosti a funkce v Jádru poslední dobou přibyly.
Např. tohle je daleko zajímavější změna: plánovač BFQ low_latency.
a místo 300MB rozbalených
300 MB? To už je hodně dávno…
budu při každé aktualizaci tahat ze sítě MB balastu ego trotlů
Kolik MB to tak asi bude, smím-li se zeptat? Zkusil jste se aspoň zběžně podívat, jaký je skutečný rozsah toho "problému"? V aktuálním stromu je přesně 39 výskytů řetězce fuck na 27 řádcích - a z toho 24/12 je v jednom souboru. Vezměte v úvahu, že část z těch komentářů tam stejně bude muset i po očištění zůstat, protože mají informativní hodnotu, a zkuste si odpovědět na otázku, kolik MB asi tak ušetříte při stahování komprimovaného tarballu. (A možná i nad tím, že jestli stahujete ten tarball stahujete často, bude možná praktičtější začít používat git.)
Možná ještě jeden námět k zamyšlení: zkuste si pustit
git grep --name-only fuck | while read f; do git blame "$f" | grep -i fuck; done
a podívat se na data (s tím, že tam, kde řádek začíná stříškou, je ve skutečnosti původ ještě starší).
jakou to ma souvislost s maturitou?Ze srovnavas komentare ve zdrojovych kodech s filmy Q. Tarantina.
je potreba se na pripadne vulgarismy divat jinak nez kdyz by byli v dokumentaciJe to nechapu. Protoze zdrojaky nevidi bezni uzivatele, tak nevadi, kdyz jsou tam vulgarismy? Protoze ostatni programatorum to (z nejakeho duvodu) nevadi? Zopakuji svou predchozi otazku, na kterou jsem stale nedostal odpoved: Videls v jinem inzenyrskem oboru (napr. elektro, strojirenstvi, stavitelstvi), ze by se v dokumentaci/planech/schematech/podkladech/jinych vystupech vyskytovaly vulgarismy nebo podobne citove zabarvene vyrazy? A pridam jeste jednu otazku, resp. vyzvu. Ukazte mi zdrojak/komentar, kde pouziti vulgarismu bylo ku prospechu veci a nedalo se bez nej obejit.
nepouzit vulgarni slovo a pritom delat z lidi blbceObavam se, ze to neni mou zasluhou.
Protoze zdrojaky nevidi bezni uzivatele, tak nevadi, kdyz jsou tam vulgarismy? Protoze ostatni programatorum to (z nejakeho duvodu) nevadi?
Myslím, že ten problém má víc rovin a ty řešíš stále dokola jen tu jednu.
a) Vadí někomu relevantnímu1 vulgarismy v kódu? Způsobují nějakou reálnou škodu (např. ztratíme zákazníka, vývojáře, sponzora)? Nebo jsou naopak užitečné (jiný programátor pochopí, že tohle je opravdu problematická část kódu a bude si tam dávat větší pozor)?
b) Měly by se opravovat zpětně, měl by se revidovat starý kód jen kvůli těmto komentářům? Nebo stačí mít pravidla pro nové komentáře a starý kód nechat na pokoji (a neriskovat, že se tam zbytečně zanese chyba)?
c) Kdo by to měl opravit?
A už na začátku jsem tu psal, že mi přijde neslušné, aby někdo přepisoval cizí komentáře osobní povahy a měnil jejich význam.
Když už si myslíš, že ty osobní komentáře tam nepatří, tak je můžeš buď smazat, a nebo říct autorovi, že se to nehodí a přepsat je pak může on (případně to může na někoho delegovat). Ještě bych to dokázal pochopit v případě, že původní autor už není k zastižení, ale i tam by se s tím mělo nakládat citlivě (a pak je spíš menší zlo ten komentář smazat, než měnit jeho význam v té pocitové/osobní rovině).
[1] tzn. ne nějaká uřvaná skupinka aktivistů často mimo projekt, ale myslím tím významnou část vývojářů nebo významné vývojáře, kteří odvádí celkově velký kus práce, nebo významná část zákazníků/uživatelů
Myslím, že ten problém má víc rovin a ty řešíš stále dokola jen tu jednu.Ty problemy, ktere tu resis, jsou druhotne a zalezi na nastaveni kazdeho projektu. Neni to nic, co by neslo vyresit vhodnou politikou, jak se na tam dohodnou jednotlivi programatori nebo maintaineri.
Když už si myslíš, že ty osobní komentáře tam nepatří, tak je můžeš buď smazat, a nebo říct autorovi, že se to nehodí a přepsat je pak může on (případně to může na někoho delegovat).Myslim, ze tam nepatri, protoze to neni ku prospechu veci (zatim jsem tedy nevidel protipriklad). Pro me je primarni kvalita kodu (i jeho souvisejici dokumentace). Brat ohled na neci city v tomto smeru je kontraproduktivni, cil by mel byt stejny -- kvalitni kod a kvalitni aplikace. Nebo si take myslis, ze by se mely brat ohledy na to, ze nekdo ma treba oblibenou funkci, se kterou stravil mnoho hodin, kdyz ji programoval, a proto by se mu do ni nemelo zasahovat?
Je to nechapu. Protoze zdrojaky nevidi bezni uzivatele, tak nevadi, kdyz jsou tam vulgarismy? Protoze ostatni programatorum to (z nejakeho duvodu) nevadi?ano, uz to chapes...
prijde mi ze srovnavas nesrovnatelne...Proc? Mas treba projektovou dokumentaci k domu. Konecny uzivatel domu ji nevidi, vidi ji jen par lidi, kteri jsou z oboru, tem by to prece vadit nemelo. Myslis, ze je normalni, aby se ta vyskytovaly emocinalne ladene informace od projektanta?
Ty komentáře uvnitř kódu mají většinou povahu nějakých interních poznámek, něco jako poznámky, které sis sám pro sebe nebo nejbližší kolegy napsal tužkou na okraj výkresu. Kdežto té tvojí projektové dokumentaci odpovídá specifikace softwaru a popis veřejného API (tzn. to, co zajímá uživatele a nebo konzumenty či implementátory nějakého protokolu/formátu). A tam se AFAIK osobní projevy natož vulgarity nevyskytují, nebo je to maximálně trochu neformální jazyk/vtip, ale nebývá to nic urážlivého nebo sprostého.
ano, uz to chapes...A proc to tem programatorum nevadi? Proc jim nevadi, ze jejich kolega misto vecne dokumentace ke kodu pridava jeste sve emocinalni vylevy?
upozornit ze se chovas hure nez to co kritizujesCelou dobu tady kritizuji spatne napsane komentare, ale to jsou staticke entity, ty se nemohou nejak chovat. Toto prirovnani kulha snad jeste vic nez to s Pulp Fiction.
To spíš napíši něco jako (a to ani nebylo ve zdrojáku): Go @#$%& yourself. We are pretty old school hackers and we enjoy our green screen terminals!No tak s tebou bych fakt chtěl pracovat, vážně profesionál. Proč musí být všichni ti hlasití obhájci “svobody” vždycky hulváti? Viz třeba Jakl nebo SSO. Že se nenajde někdo na úrovni, kdo by tyhle ideály prosazoval, aby se to nestočilo k nadávání různým skupinám a přehnanému machismu, protože to je zajisté gró svobody.
Musel bys znát kontext, bylo to myšlené jako vtip a nemířilo to na nikoho konkrétního ;-)
/* * IOC3 is hugging hugged beyond belief ... Don't even give the * generic PCI code a chance to look at the wrong register. */o_O
goto oh_my_gawd;
Nebo by mohli použít nějaké slovo z jiného jazyka, které nemá vulgární význam. Třeba "šukat" ze staré češtiny.