Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Poděkování vývojářům svobodného softwaru: Zavraždím tě (curl). Vaše rodiny si zaslouží hladovět na ulici (VLC).
Tiskni
Sdílej:
It took me a minute to absorb and realize it was actually meant as a direct physical threat.
Zavraždím tě (curl)
Není mi z toho jasné, zda byl dotyčný napaden skrze chybu v CURLu nebo pomocí CURLu. V prvním případě platí, že svobodný software je poskytován bez jakýchkoli záruk (kdo chce záruky a podporu, musí za to zaplatit – a pak platí podmínky, které si dohodl ve smlouvě – dotyčný zjevně žádnou smlouvu s autorem CURLu nemá). V druhém případě je to podobné jako u zbraní nebo aut nebo čehokoli jiného – odpovědnost nese ten, kdo tu věc použil ke způsobení škody, nikoli výrobce té věci.
Vaše rodiny si zaslouží hladovět na ulici (VLC)
Jsem rád, že VLC respektuje nastavení systému resp. desktopového prostředí a nesnaží se vypadat jinak. Když budu chtít tmavý vzhled, tak si ho nastavím v DE a ne abych ho nastavoval v každé aplikaci zvlášť, to je hovadina. A mimochodem, tmavý vzhled není až tak bezva, jak si mnozí asi myslí. Užitečnější bývá přizpůsobit si jas, kontrast a teplotu barev okolním podmínkám, než číst bílý text na tmavém pozadí.
Tak to chápu, taky jsem někdy koukal, co tam lidi melou za ho*na. To fakt nemá cenu řešit. Je to docela kulturní šok, když člověk z prostředí vývojářů svobodného softwaru (kteří jsou někdy třeba zvláštní, ale většinou nadprůměrně inteligentní) vleze mezi průměrnou populaci (a ještě k tomu na internetu).
Tak že by nějaký autor SW (ať už komerčního, či opensource) měl "viset za koule v průvanu" si čas od času asi myslí většina lidí zde (včetně mě), ale to ještě neznamená, že jim to budou psát... Tohle jsou prostě psychicky nemocní lidé, jak už tady někdo psal. A nebude jich asi naštěstí zas tak moc, když to musí být SW dosahu curlu/VLC aby se něco takového našlo.
Na druhou stranu, samotný názor, že každej trouba z davu může rozhodovat co by měl autor OS SW dělat (bez toho dovětku, že by jeho rodina měla hladovět na ulici) je rozšířenej víc než by bylo zdrávo...