Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Gary Green bude pracovat na plné integraci knihovny Openchange do KDE PIM. Znamená to, že KMail a další programy KDE získají podporu MAPI a budou moci spolupracovat se servery Microsoft Exchange tak, jako to už teď umí např. Evolution.
Tiskni
Sdílej:
To je dobrá zpráva, konečně bych mohl v práci přeinstlaovat počítač na Linux a dát klid svým těžce zkoušeným nervům.
Zas tak moc bych se toho nebal, co jsem koukal tak vyvojari oepnchange si davaj velkyho majzla. Docela se tesim, az dozraje Samba 4 a Openchange, konecne zase pujde michat Linux a Windle v jedny siti s jednou spravou.
Pak stačí už jen tu serverovou část nahradit nějakou svobodnout alternativou a MS se může jít klouzat. To je asi musí pěkně štvát, když takhle dají světu protokoly a časem přijde serverová i klientská implementace od open source vývojářů :-P
Zas tak moc bych se toho nebal, co jsem koukal tak vyvojari oepnchange si davaj velkyho majzla.Jak to muzou implementovat a davat si majzla, kdyz samotny fakt, ze to implementujou bez licence, je problem...? Nebo pro implementaci klientske casti neni licence potreba? Ja myslim, ze je. Tusim, ze Apple si ji kvuli Snow Leopardu taky musel opatrit.
A koho zajímá nějaký Knesmysl(tm)?
Mě třeba.
Evolution to odjakziva co to zkousim neumi ...
vzhledem k tomu, ze jsem to zkousel i v te minulosti, kdy jeste exchange 2007 neexistoval, tak neumi
anebo stejne jako dnes neumel s tehdy soucasnou verzi, kazdopadne nikdy jsem se nedobral vysledku
Podpora pro exchange 2007 byla přidána v poslední verzi evolution, hledejte "evolution-mapi"...
No minimalne bysme se mohli shodnout na to ze to slibuje. Jestli se to da realne pouzivat, tak to by bylo na delsi debatu.