Na stránkách Evropské komise, na portálu Podělte se o svůj názor, se lze do 3. února podělit o názor k iniciativě Evropské otevřené digitální ekosystémy řešící přístup EU k otevřenému softwaru.
Společnost Kagi stojící za stejnojmenným placeným vyhledávačem vydala (𝕏) alfa verzi linuxové verze (flatpak) svého proprietárního webového prohlížeče Orion.
Firma Bose se po tlaku uživatelů rozhodla, že otevře API svých chytrých reproduktorů SoundTouch, což umožní pokračovat v jejich používání i po plánovaném ukončení podpory v letošním roce. Pro ovládání také bude stále možné využívat oficiální aplikaci, ale už pouze lokálně bez cloudových služeb. Dokumentace API dostupná zde (soubor PDF).
Jiří Eischmann se v příspěvku na svém blogu rozepsal o open source AdGuard Home jako domácí ochraně nejen před reklamou. Adguard Home není plnohodnotným DNS resolverem, funguje jako DNS forwarder s možností filtrování. To znamená, že když přijme DNS dotaz, sám na něj neodpoví, ale přepošle ho na vybraný DNS server a odpovědi zpracovává a filtruje dle nastavených pravidel a následně posílá zpět klientům. Dá se tedy používat k blokování reklamy a škodlivých stránek a k rodičovské kontrole na úrovni DNS.
AI Claude Code od Anthropicu lépe rozumí frameworku Nette, tj. open source frameworku pro tvorbu webových aplikací v PHP. David Grudl napsal plugin Nette pro Claude Code.
Byla vydána prosincová aktualizace aneb nová verze 1.108 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.108 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Na lasvegaském veletrhu elektroniky CES byl předveden prototyp notebooku chlazeného pomocí plazmových aktuátorů (DBD). Ačkoliv se nejedná o první nápad svého druhu, nepochybně to je první ukázka praktického použití tohoto způsobu chlazení v běžné elektronice. Co činí plazmové chladící akční členy technologickou výzvou je především vysoká produkce jedovatého ozonu, tu se prý podařilo firmě YPlasma zredukovat dielektrickou
… více »Patchouli je open source implementace EMR grafického tabletu (polohovací zařízení). Projekt je hostován na GitLabu.
Český Nejvyšší soud potvrdil, že česká právní úprava plošného uchování dat o elektronické komunikaci porušuje právo Evropské unie. Pravomocným rozsudkem zamítl dovolání ministerstva průmyslu a obchodu. To se teď musí omluvit novináři Českého rozhlasu Janu Cibulkovi za zásah do práv na ochranu soukromí a osobních údajů. Ve sporu jde o povinnost provozovatelů sítí uchovávat údaje, ze kterých lze odvodit, kdo, s kým a odkud komunikoval.
Google bude vydávat zdrojové kódy Androidu pouze dvakrát ročně. Ve 2. a 4. čtvrtletí.
Linux Loop ukazuje ve svém blogu informace o výkonu Linuxu a Windows XP na ASUS Eee PC. Porovnává rychlost spouštění a vypínání systému a spouštění Firefoxu. Linux se v těchto úkolech ukázal být mnohonásobně rychlejší.
Tiskni
Sdílej:
Na slabsich PC (coz bezesporu Asus Eee je) se to pozna nejlepe.
Nehledě na to, že určitě není vůbec zajímavé, hestli je to třeba ta samá verze firefoxu...
Řek bych, že na článek, kterej je velmi pravděpodobně založenej na tom, že autor měřil to, co viděl na videu, opravdu není až tak nutné linkovat
The popularity of nLite is the result of the computer users' wish to have a clean, light operating system that does not contain bloatware or unnecessary files.2lm&GEDIK: Tak buď neumíte číst vy nebo já, nebo víte něco, co já nevím. Tak sem s tím.
Dva právníci, tři názory, znáte to, ne?
Ale fakt bych se toho nebál.
je-li to nezbytné k využití oprávněně nabyté rozmnoženiny počítačového programu, činí-li tak při zavedení a provozu počítačového programu nebo opravuje-li chyby počítačového programu. Nejsem si jistý, zda ořezání operačnímho systému, protože mi startuje pomalu, je krok, bez něhož by program nefungoval, nebo se jedná o odstranění chyby.
Reagoval jsem na příspěvky, podle kterých _je_ optimalizací odstranění nepotřebných souborů a úspora místa na disku. Taky jsem si chtěl nejdřív ujasnit pojem optimalizace. Ale IMHO pokud apriorně nepotřebuji definici typu "je to něco, co s windousama nejde dělat, zatímco s Linuxem jo", tak bych za optimalizaci (na úrovni OS) v širším smyslu slova považoval jakoukoli úpravu, která mi umožní na daném HW provozovat OS (+ aplikace pod ním) efektivnějí, než by se dalo bez té úpravy. A v tom by měl AFAIK nLite poněkud pomoci. Dovoluji si odkázat na můj první příspěvek v tomto vláknu + příspěvek, na který jsem reagoval a v jejichž kontextu tuhle debatu vedu.
Reagoval jsem na příspěvky, podle kterých _je_ optimalizací odstranění nepotřebných souborů a úspora místa na disku.Sorry, tak fakt neumím číst já
Trochu jsem se do té debaty zapletl.
), tak XP se (zřejmě) testovala v plné kráse. A pokud rychlost startu a shutdownu má být projevem lépe navrženého systému, tak IMHO ty XP neměly tak úplně spravedlivé podmínky. Pokud jsem zmátl pojmy, tak se omlouvám.
) je mi doba startu systému u ř*ti
, mezi distribucemi jsou velké rozdíly a na notebooku mi hibernace funguje.
cdr.cz dokazuje, ze suspend/hibernace je na linuxovym eee nepouzitelna.V tom případě to mám rozbité, protože mě funguje, jenom je trochu pomalá. Nicméně Pavel Machek má taky jeden, takže je možné, že bude líp.
Nicméně Pavel Machek má taky jeden, takže je možné, že bude líp.To zní jako reklama.
The version of Xandros on the Eee PC 4G uses the KDE environment. The desktop has been customized to make it as easy as possible to use. For instance, the initial screen consists of a set of four tabbed pages: Internet, Work, Learn, and Play. On each page you'll find the appropriate icons for that page's set of applications.Navic, kdyz by se GTK knihovny tahaly do pameti, prodlouzi to zase oproti windows boot.
Navic, kdyz by se GTK knihovny tahaly do pameti, prodlouzi to zase oproti windows boot.Což by tolik nevadilo, neb Xandros má v disciplíně "startup" dostatečný náskok.