OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Na serveru Phoronix.com se objevily výsledky testů výkonu nových vydání oblíbených distribucí Ubuntu 9.04 a Fedora 11. Testována byla mimo jiné rychlost kompilace, šifrování, práce s diskem nebo výkon web serveru Apache. Výsledky většiny benchmarků byly velice vyrovnané. V těch, kde se objevily větší rozdíly, byla častěji úspěšnější Fedora.
Tiskni
Sdílej:
Lidi, proberte se! Já používám Ubuntu, ale nevidím důvod, proč se kvůli tomu hádat s někým, kdo používá Fedoru. Jestli je Fedora lepší, tak hurá, Linux se vyvíjí a je stále použitelnější. A o to jde, ne?
1. emerald to najde hned, 2. neumíš hledat s apt-em, 3. tvůj projev je k smíchu
No az na to ze nevyhrala ani tak Fedora jako EXT4, ktere je volitelne i v Ubuntu :-P.
Ja mam trosku ine skusenosti na PS3. Fedora bola unusable a nez sa spustilo GNOME, bola tak v swape, ze za chvilku OOMkiller zauradoval. Ubuntu (rovnako velky swap, rovnako cista cerstva instalacia) nabehlo v pohode, spustil som firefox, aj openoffice (zaroven!!!) a v zasade sa to dalo pouzivat, hoci gnash + par tabov neskor spravia svoje a clovek proste cakal na swap. (toto som neskor riesil swapom na vga)
Pricinu takeho rozdielu som nezistil, pravdupovediac pri fedore som myslel, ze moderne distro na 256RAM jednoducho nepojde a Ubuntu ma fakt prekvapilo..
Já mám nainstalováno ubuntu a slitaz, ubuntu používám na sledování filmu, internet nebo hudbu a hry a slitaz na programování, s oběma jsem nadměrne spokojenej