Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Jak jsme mohli zapomenout?! Včera, 25. srpna 2010, bylo 19. výročí první zmínky o Linuxu (i když tenkrát ještě neměl název 'Linux'). 22letý student Helsinské univerzity Linus Torvalds oznámil na usenetu ve skupině comp.os.minix, že začal pracovat na (svobodném) operačním systému pro počítače PC AT. Nemělo to prý být nic velkého a profesionálního jako GNU.
V době oznámení už měl na svůj nový systém portovány programy bash a gcc. Systém prý nebylo možné portovat na jiné architektury než 386 a Linus také nepředpokládal, že by systém mohl někdy podporovat něco jiného než AT harddisky, protože nic jiného neměl po ruce... Mohl se však pochlubit vícevláknovým souborovým systémem. 5. října 1991 poslal Linus Torvalds další, již mnohem konkrétnější a obsáhlejší informace o nově vznikajícím operačním systému. Odtud také pochází památná věta, kterou Linus celou zprávu začal: "Stýská se vám po těch pěkných dnech minixu 1.1, když muži byli muži a psali své vlastní ovladače?" Více o začátcích Linuxu se dočtete v článcích Jaderné noviny - historie Linuxu.
Tiskni
Sdílej:
Systém prý nebylo možné portovat na jiné architektury než 386 a Linus také nepředpokládal, že by systém mohl někdy podporovat něco jiného než AT harddiskydalsi dukaz toho, ze idealni zpusob, jak zacit uspesny projekt, spociva v tom nedelat si velke iluze o uspechu a proste si neco naprogramovat/zbastlit. :-]] v mem pripade se jeste osvedcilo davat projektum, ty nejpitomejsi jmena... cim pitomejsi jmeno, tim vetsi uspech.
>>> Tehdá však patenty nefrčeli :D
Protoze nebyla amerika.