OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Příjmy Mozilly rostou, jak bylo včera oznámeno, v roce 2007 byly 75 milionů dolarů oproti 67 milionům v roce 2006. Výše příjmů bohužel nekoresponduje s růstem uživatelské základny a zvýšily se náklady na provoz. Navíc se objevily obavy z kontroly finančního úřadu, která je právě v začátcích. Čtěte InternetNews.com.
Tiskni
Sdílej:
Tak vzhledem k tomu, že ocenění i počet uživatelů Firefoxu roste nejrychleji ze všech, tak se Mozille vývoj kvalitního prohlížeče daří. Pozornost linuxové verzi odrážífakt, že Linux používá jen kolem procenta uživatelů. I tak ale lepší prohlížeč s použitelnějším jádrem na linuxu neexistuje, protože na co mi je Konqueror, se kterým se nedostanu do bankovnictví, nezměním nastavení kolejní sítě (nutné) apod.?
A pokud jde o tvůj příměr - chtěl bych vidět výkonnější současný prohlížeč v Linuxu než je Firefox ve Windows. Prostě když už jsi sem zatáhl Windows a meleš o tom, jak Mozilla neumí udělat kvalitní produkt, a jak je nepoužitelný, tak jsem si dovolil tě upozornit, jak meleš úplné hovadiny. V žádném jiném produktu na Linuxu nejde prohlížeč řadu klíčových věcí.
Tak vzhledem k tomu, že ocenění i počet uživatelů Firefoxu roste nejrychleji ze všech, tak se Mozille vývoj kvalitního prohlížeče daří.takze tomu neni jeste tak dlouho, co byl kvalitnim prohlizecem internet explorer a mezi nejlepsi hudebniky patri karel gott a dalsi popove sracky, chapu to dobre? :)
Pozornost linuxové verzi odrážífakt, že Linux používá jen kolem procenta uživatelů.jestli to nebude naopak :) kdyby to nebyla takova sracka, mozna by byl na linuxu pouzivanejsi :)
kterým se nedostanu do bankovnictví, nezměním nastavení kolejní sítě (nutné) apod.tak zrovna bankovnictvi mi funguje jak v opere tak i v konqueroru :) v opere funguje vsechno, co jsem zatim zkousel, obcas i vyrazne lepe nez ve firefoxu
jak Mozilla neumí udělat kvalitní produktneumi, je to sracka, a netvrdim to jen ja
V žádném jiném produktu na Linuxu nejde prohlížeč řadu klíčových věcí.tuhle vetu neumim zpracovat
tuhle vetu neumim zpracovatAsi chtel tim rict, ze je firefox na linuxu nejkompatibilnejsi. Jen se zamotal do tech marketingovych recicek.
Možná by neškodilo upozornit na to, co z toho, co jsem psal, se podle tebe neshoduje s fakty. Tady jsem se jen přepsal. č->t
Ano, dokud se podíl Mozilly/Firefoxu nepřehoupl přes pár procent a nezačli získávat ocennění z těch nejprestižnějších míst, tak to tak bylo.
Ale já mluvil o používanosti linuxu, troubo. Asi je to sračka, když ho používá jen procento lidí.
To s tou Operou jsou lži. Nejlepší kompatibilitu má Firefox a to ti potrvdí každej, kdo tomu aspoň trochu rozumí. Kolik to bylo let jen co si vzpomenu na internetová bankovnictví, google apps a další věci, které v Opeře nešly vůbec nebo dost blbě.
Tak že si někdo jako ty myslí, že Firefox je sračka, budiž. Oproti těmto jsi jedno velké nic:
http://www.mozilla.com/en-US/press/awards.html
Ano, ale až si nahraješ Kubuntu nebo Fedoru s KDE, kde ten Firefox není, a nedostaneš se ani na kolejní stránky, aby sis mohl aktivovat stovou kartu a jelo to, tak je ti celá Opera k hovnu, protože není open source a není v distribuci. S bankovnictví byl problém celé dlouhé roky a je to dobrý příklad na ilustraci kompatibility Opery. Prostě prohlížečem, který používá celosvětově 0,7 % lidí, se tvůrci webů z logiky věci nemusí zabývat tak jako s prohlížeči, které má pětinu trhu (Firefox) a tři čtvrtiny (IE). V Česku je to podobné. IE/Firefox má/může mít každý a když web nefunguje jinde, tak to není konec světa.
Léta letoucí nešla pužívat Opera pro banking a Google Apps. Opera, piece of shit.
kez by mel firefox javascript rychly jako ie6 :(
Myslím, že jste zbytečně začal flame. Ono tvrdit, že je něco sračka, a mít jen jeden pseudoargument (že je to sračka), je celkem směšné. Firefox pod linuxem není nic moc, ale důležité je, že se chytá ve světě Windows a díky tomu má Mozilla finance na rozvoj tohoto prohlížeče, který pocítí i linuxoví uživatelé (v uvozovkách). Pokud vám firefox nevyhovuje, nikdo vás nenutí ho používat. Pokud budete dělat nějaký web, tak jsem si ale celkem jist, že velmi rád zapnete tento prohlížeč a všechny ty nesmysly, o kterých mluvíte, najednou, jako by nebyly :)
Tak vzhledem k tomu, že i na Linuxu je Firefox nejpoužívanější prohlížeč ze všech, je vidět, jaká hovna kyknos mele. Takže to asi taková sračka nebude. Už proto, že obstojně podporuje standardy a stejně tak má nejlepší kompatibilitu s reálnými weby tak, jak se dělají. Příklady Google Apps nebo ycollege.skm.muni.cz jsem uváděl.
Firefox má v linuxu jeden velký zápor - rychlost. Nechápu, jak je to možné, ale firefox pod linuxem je snad ve všem pomalejší než Windows verze.
Toto není na flame, snad všichni víme, že to tak je, já se jen občas snažím pochopit, proč tomu tak je:( .
Tak lidi asi nepochopili, že jakkoliv mi Firefox vyhovuje, tak budu první, kdo bude jásat, až bude na Linuxu ještě rychlejší než dosud. Ale když někdo tvrdí, jak je k ničemu, a přitom je nasazován do většiny districí a používán většinou uživatelů (dobrovolně), tak to asi takovej šmejd nebude. I kdyby se kyknos proti té většině na hlavu stavěl.