Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Na Slashdotu se objevila otázka Proč je výdrž baterie notebooku s Linuxem stále slabá? Kromě návrhu na vypnutí kompilační volby jádra RANDOMLY_DISCHARGE_BATTERY jsou v diskusi i skutečné rady, jak docílit nižší spotřeby a lepší výdrže na baterii.
Tiskni
Sdílej:
Žbirka onehdy řekl na dotaz, jak to dělá že pořád vypadá tak nějak stejně dobře ve svým věku: "Treba na začiatku vypadat strašne zle."
;)
Mam noťas cca od dubna 2006 a stav ...
design capacity: 51840 mWh last full capacity: 25570 mWh battery technology: rechargeable design voltage: 10800 mV design capacity warning: 1278 mWh design capacity low: 200 mWh capacity granularity 1: 1 mWh capacity granularity 2: 1 mWh model number: IBM-92P1087 serial number: 10751 battery type: LION OEM info: SANYOna druhou stranu, koupil jsem si k tomu ještě 9-článkovou baterku a ona stárne spíš nepoužíváním = ta původní nestárne tak rychle, abych si nemyslel, že jsem udělal blbost.
Třeba Inspirony jsou na tom údajně podobně (ale Latitudy ne). Podle mě je to o levných modelech, do kterých se dávají "šetrné" baterie. Svoji roli nejpíš hraje i teplota stroje a odběr, takže žravější cpu a dedikované grafiky životnost zkrátí...
tohle je u me po 3 letech
present: yes
design capacity: 4800 mAh
last full capacity: 125 mAh
battery technology: rechargeable
design voltage: 11100 mV
design capacity warning: 480 mAh
design capacity low: 145 mAh
capacity granularity 1: 48 mAh
capacity granularity 2: 48 mAh
model number: DELLUD2657
serial number: 1914
battery type: LION
OEM info: SM
A to šlo lineárně (bez skoků) k takovýhle nule? Vyhýbání se zimě, horku bylo? V tom případě je ta moje polovina po 42 měsících skoro zázrak?
strasne dlouho drzela asi 2.5 roku a pak vzuuum a je tuhle. sice je to notebook ale 99% casu byl na stole takze zima a horko moc nebylo.
BTW: jedna se o dell inspiron 6400
No, to já se k němu chovam jak barbar, taham ho kdekoliv, jednou jsem si myslel, že jsem ho nechal uspat, vyndam z batohu a je zaplej, jedu vlakem, horko, noťas přežil. Noo, na Slunci jsem ho nikdy dlouho nenechal se péct a nepromrz. Ale jinak si docela užívá.
na Slunci jsem ho nikdy dlouho nenechal<rejp>Ty jsi byl na Slunci? Jaké to tam je? Až našetřím, taky bych si tam chtěl zaletět.</rejp> Jinak Acer po roce a půl provozu převážně ze sítě na 80% kapacity.
present: yes design capacity: 50200 mWh last full capacity: 52530 mWh battery technology: rechargeable design voltage: 10950 mV design capacity warning: 250 mWh design capacity low: 100 mWh capacity granularity 1: 10 mWh capacity granularity 2: 10 mWh model number: ASMB016 serial number: battery type: LION016 OEM info: DPON016
Vo windows 7 mam o 2W menej a neviem zistit cim to je. Rozdiel vo vydrzi je hodina a daco :(.
To jste asi vyjimka, baterie v linuxu jsou pekelna slabota. Mit vsude Linux, museli bychom postavit dalsi jadernou elektrarnu. Ruku na srdce.....
V mém případě je průměrná spotřeba elektrické energie při práci v Linuxu o 7 až 10% menší než při práci v oknech.
Když to nejde líp nastavit, můžeš napsat třeba patch pro jádro, určený na snížení spotřeby.
Svůj kód si můžeš vydat pod kolika licencemi chceš současně. Takže samozřejmě svůj kód můžeš vydat pod GPL i použít jej ve svém uzavřeném programu. Jenom bych chtěl vidět, jak svůj patch do jádra snižující spotřebu použiješ ve svém programu, aniž bys nepoužil kód jiných vývojářů pod GPL.
Bohužel bych patch pak musel vydat pod GPL, to je pro mě nepřijatelné.To není pravda. Můžeš si svůj patch nechat pro sebe nikomu ho nedávat k použití. Pak nebudeš muset použít žádnou licenci. Mimochodem jestli je pro tebe nepřijatelné dát kód pod GPL, co děláš tady? Neměl bys sem z principu chodit a už vůbec bys neměl používat ani Linux, ani GNU.
PHC je dobra vec, ale na setreni baterie nepodstatna, jelikoz kdyz jedes na baterku, tak si tak ci tak nastavis nejnizsi takt procesoru (nejnizsi nasobic) a u nej uz nejde jit s voltazi niz nez je default, protoze to maji procesory locknute. Me osobne se povedlo na mobilnim cpu dostat pri 2Ghz z puvodnich 1,25V na hezkych 1.025V, minimalni voltaz je pak 0.95V a pod tu se nedostanes. Takze tech minimalnich 800Mhz bude mit spotrebu stale stejnou, co vsak muzes je to, ze vyssi nasobic nastavis na stejnou voltaz... me 1066Mhz beha tez stabilne na 0.95V, to ale nema uz s vyssi vydrzi nic spolecneho. Jde pouze o vyssi vykon pri stejne spotrebe.
Ani si nevies predstavit, ako som ti vdacny, ze si nieco ako PHC spomenul.Powertop mi ukazoval spotrebu okolo 25W. Teraz je to, po nahradeny povodneho acpi-freq modulu modulom phc-intel, len 14 az 15 W. To je nieco neuveritelne :D. Dakujem. A ono su tam urcite este rezervy, BT ide, wifi tiez a nie je treba po vacsine casu atd. Keby chcel niekto stiahnut: http://aur.archlinux.org/packages.php?ID=24980 pre kernel od 2.6.27 (vratane) az po 2.6.31 (vratane).
Zabudol som dodat, ze sa jedna o Dell XPS 1530, t5800 (T7250 bez VT), NV 8600GT, wifi 3945, BT, sata disk a 9 clankova bateria. Je na cca 87% svojej povodnej kapacity po roku a ukazuje mi okolo 5 hodin a 20 minut. Co ale neviem, ci je nieco realne. Ale aj tak je to od tych cca okolo 3 hodin (skor menej nez viac) podstatne lepsie.
Mně to žere přes 30W, průměrně kolem 35W. A to jsem zkoušel už tolik věcí... Bootnul jsem i do Visty a ta mi žere přibližně stejně, takže tipuju, že to prostě jinak ten noťas nedává (Lenovo N200 s gr. kartou nVidia). Co mi vadí, že víc jak 1,5 hodiny to prostě nedá.
Až tak? Bez usb, wifiny, jen v textovém režimu?
Fajn, když detaily, dostal jsem se asi na 13W spotřebu u r51e (CelerM 1.5GHz, cpu_family 6, model 13) s odebranym modulem pro usb a wifinu a sníženým jasem + ondemand nastaveným na min=375MHz (=druhá nejnižší hodnota). Tedy "cpufreq-set -d 375M"
Muj Ausus (A8Sc) na baterku vydrzi svou hospodskou dvou a pulhodinku a nejak se to moc za ty dva roky nemeni... (Samozrejme v Linuxu, Windows 7 tam tezko kdy budou.)
Tak powermanagementu jsem se na svém IBM R60 věnoval možná až moc. Od klasických věcí typu laptop_mode, přes nějaké ty parametry HDD, conservative cpufreq, veškeré sysctl, alsa power save, vypnutý poll u CD mechaniky, scsi link power management policy (AHCI), dirty writeback, dpms, vypínání tvout a DVI, unloadování usb1 modulů, vypínání wake on lan + snížení rate (ethernet) na 10mbps, už nevím, co ještě.
Napsal jsem si na to pěkný skript, co featura, to speciální funkce, v "main()u" jsem je pak volal s on/off. Paradoxem bylo, že po skončení skriptu mi powertop ukazoval o asi 25 probuzení / sec navíc - způsobeno právě tím skriptem, který už dávno neběžel. Když jsem totéž provedl ručně na konzoli, tak tam to navýšení nebylo. Nevím, co si o tom mám myslet, ale co už.
Nejníž jsem dostal asi 4-5 probuzení z C3 za sekundu, v textovém režimu, měřeno powertopem, běžely mi normálně všechny standardní služby (cron, udev, ...), bez připojení k síti. Žralo to asi 10W s nejnižším podsvětlením displaye. WindowsXP 8W bez jakéhokoli lazení. Fakt by to s tím Linuxem chtělo něco dělat .. přiznávám, že konfigurovat vlastní jádro se mi v ten okamžik vyčerpání nechtělo (tedy to v žádném okamžiku, kdy jsem powermanagement svého lappyho řešil), možná bych to s undervoltage patchem dotáhl na těch 8W ..
Nějaké podklady by byly? Články, wikiny i moje praxe (dělání nečeho jiného, než zírání do powertopu) tvrdí spíš opak ...
Subjektivně mi přijde ondemand taky lepší/živější než conservative.
Me staci kdyz vlezu mozillou na idnes.cz a je tam prouzek se trema obrazkaka cca 80x80px. Javascript ty obrazky rotuje a posunuje dostrany. V takovym pripade mi jede CPU na 100%, vetrak se toci na plny pecky a batarka jde do haje. Dokonce i kdyz cely okno mozilly prekreju jinym oknem tak mozilla zere 50% CPU( zbylych 50% sebere Xorg).