Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Na kde.news vyšel rozhovor s Aaronem Seigem o tom, proč termín KDE označuje komunitu a nikoliv produkt, který vyvíjí. Rozhovor komentuje starší článek o změně chápání značky KDE.
Tiskni
Sdílej:
/sarkazmus
Jj. taky jsem nějak očekával, že KDE trochu pročistí, zeštíhlí a zmodularizují.
No to sme si mysleli viacerí hlavne v súvislosti s tým, že jednou zo základných technológii je DBus. Vypadnúť by tak mohli redundantné služby ako dcop (DBus stačí), knotify (máme štandarndé notifikácie, nie je potrebné štartovať), artsd ...
A ja som myslel ze KDE je odstrasujuci ucebnicovy priklad ako dojebat funkcny opensource projekt.Výstižné a smutné.
tak s timhle se ztotoznuji
ja mam tedy v praci jeste visty a jen par lidi, kteri dostali novy compy uz maji 7icky.
a co me rozesmalo nevic bylo, pri pokusu stahnuti dat z urciteho software do xls souboru s nutnosti prepsat stavajici soubor se objevi dialogove okno s informacemi:
soubor jiz existuje, prejete si jej prepsat?
a jako moznost je jedno jedine tlacitko "NE"
to uz si z nas asi fakt delaj prdel
tak zkus slackware, me v nem proste funguje vsechno
a pokud neco nefunguje, vsichni tady vime, kde je problem
neni to o postaveni si sam
ve slackware jsou nastroje, ktere ti konfiguraci usnadni (nektere totozne s jinymi distribucemi, jine vlastni prave Slackware)
ja napriklad na slackware zacinal a dalo se to, opravdu. a to bez vaznych problemu. vetsi problem pro me byl linux, jako takovy (naucen z woken na pismenne oznaceni disku a podobne), nez-li samotna konfigurace cele distribuce.
Radši budu řešit 1-několik konkrétních problémů ve Fedoře
to je rec. zni to lip, netrha to usi a neni to blabol, jako
To nad widlema nemusím
Není to blábol, na widlích to totiž prostě funguje, takže není potřeba nic řešit.a co znamená "to"? - pokud "to" = "nějaká webkamera řady SpaceCam", tak to jsem viděl docela nedávno, jak na Windows "prostě fungovala" tak, že ji systém po jednom bootu ani nezdetekoval, i když předtím šla v pohodě ... a správce zařízení nebo jak se ta mrdka jmenuje ani nebyl schopen vypsat usb id, aby si člověk vygooglil ovladač nebo postup zprovoznění pro konkrétní typ (neb výrobce se neobtěžuje na ten krám vyrazit nějaké rozumné typové označení a v řadě stejného vzhledu dodává dva tucty různých chipsetů)
Mám tady na mysli především grafiku a zvuk - s tím u Windowsů opravdu nebývají problémy, zatímco u Linuxu není nenaběhnutí grafiky nebo notorické problémy se zvukem (vč. věcí jako zvuk jen do jednoho sluchátka atd.), které navíc můžou nastat následkem normální pravidelné aktualizace systému, nic neobvyklého.jo, myslíš něco jako když jsem se před nějakými snad sedmi lety ještě pokoušel provozovat dualboot, a poslední kapkou k likvidaci Windows bylo, když jsem upgradoval počítač na Athlon 64, k tomu jsem měl nějakou noname grafiku s Radeonem 7500, a Wokna to zaboha nebyly schopný rozjet jinak než v nějakým strašným VESA režimu, kde při posunu obsahu okna člověk viděl pomalu jak se překresluje každej jednotlivej řádek, zatímco na Linuxu jsem mohl pařit Quake Arena na nejvyšší detaily ...
Je to momentálně jediný konkurent windows 7 co se týká přitažlivosti. A co si budeme povídat, ta je u spousty lidí až na prvním místě.Mně teda GUI windows 7 moc hezké nepřijde. Všade akorát rozmazaná průhlednost...
Pokud chcete rozšířit Linux mezi lidi, dejte na mě a vsaďte na KDE.Osobně znám (kromě sebe) jen 2 lidi, kteří na domácím PC používají/používali Linux. Oba používali KDE 3.5. Oba poté, co jim byla verze 3.5 „sebrána“, KDE opustili. Jeden ke Gnome, druhý k Windows. Nevymlouval jsem to ani jednomu.
Je to momentálně jediný konkurent windows 7 co se týká přitažlivosti.Jo, to je pravda, naprosto souhlasím. Nic strašnějšího není ani od MS, ani ve světě OSS…