OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Vyšlo PulseAudio 5.0. Nová verze tohoto zvukového serveru přináší kromě řady oprav například podporu BlueZ 5 (pouze A2DP) a systemd-journal (volitelná závislost).
Tiskni
Sdílej:
GNOME made also a decision, possibly misinformed one, to drop support for BlueZ 4 in their last release, which means that upgrading to the current GNOME version (3.10) has one of two problems depending on the BlueZ version in the system: with BlueZ 4, the GNOME UI for managing Bluetooth won't work, and with BlueZ 5 the headset audio functionality will be crippled.
The BlueZ project also decided to drop support for the HSP and HFP profiles, which were the profiles responsible for handling telephony audio.Integrace se da dodelat, vyjmuti profilu je problem.
Nová verze tohoto zvukového serveru přináší ... systemd-journal
Hurááá, přesně tohle jsem od zvukového servery vždycky potřeboval...
Dobře, zopakuji otázku přesněji: bude pětkové PA schopné logovat i bez přítomnosti systemd(-journal)?Nevím, vyzkoušej.
Třeba na mém Gentoo s OpenRC a rsyslogd?Já zatím funguju bez PA.
Nevím, vyzkoušej.Zatím není ebuild a navíc nerad instaluju "nestabilní" balíčky když je nutně nepotřebuju. Ale za to "nevím" díky.
Teď nemyslím přímo tebe nebo přímo uživatele PA.Tím ale celé sdělení ztrácí kontext.
Kde je ta svoboda výběru?Tak jako tomu bylo vždycky, tam, kde si ji my, co o ni máme zájem, uděláme.
zypper remove pulse-audio
, resp. něco ekvivalentního? A ani jsem si nevšiml, že by něco nefungovalo, ba naopak; je-li n počet nových funkcí dostupných díky Pulse, pak počet problémů tím způsobených je snad ~ exp(n). A počet stížností od ostatních ve smyslu "nefunguje přehrávač", "nefunguje Skype", "nefunguje LinPhone" atd. je zásadně zredukován.
Ale dnes uz si myslim, ze je to zbytecne - o PA ani nevim, ze ho mam.to jsou ti šťástnější ... dneska jsem dorazil blbej postgres, takže zítra si třebas najdu chvíli času zareportovat bug, anžto mi jaksi nevyhovuje, že aktuálně jediný způsob, jak si v práci pustit hudbu do sluchátek, je ve stylu
mplayer -af volume=-35 -ao alsa:device=hw=0.0 *
(sranda je, že poslední update byl někdy 18. prosince, a projevilo se mi to minulý týden ...)
zítra si třebas najdu chvíli času zareportovat bugtak nezareportuju ... jak bug přišel, tak zase odešel skvělý, miluju programy, co se chovaj nedeterministicky - co takhle ty Lennartovy výtvory používat místo generátoru náhodnejch čísel?