Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Trojková řada Pythonu je nyní výchozí v Arch Linuxu. Řada 2.x existuje dále pod "python2". Všechny nástroje Arch Linuxu, které jsou postaveny na Pythonu, byly patřičně upraveny, ale například některé balíčky z AURu můžou zlobit kvůli nekompatibilitě 2.x a 3.x řady Pythonu. (oficiální zpráva)
Tiskni
Sdílej:
Jen tak mimochodem, „knižní“ výrazy mohu a mohou celkem běžně používám a použité můžou mne okamžitě praštilo do očí. Je to podobná chyba často používaným výrazům by jsme nebo bysme (správně bychom).Jsem si vědom toho, že v naší zemi existují určité kulturní rozdíly.
Je to podobná chyba často používaným výrazům by jsme nebo bysme (správně bychom).Podle mě to píšeš z nedostatku znalostí i pochopení. Sám se nemůžu honosit nějakou detailní znalostí jazykových norem a už vůbec ne jejich dodržováním, ale... Když už mluvíme o chybách, tak největší chybou je, že nerozlišuješ následující: můžou -- pokud vím, zcela spisovný a zavedený tvar bysme -- nespisovný tvar s velkou šancí na kodifikaci by jsme -- všeobecně považováno za chybu A druhá velká chyba je, že nerozlišuješ hovorovou a nespisovnou češtinu, což jsou dvě dost odlišné věci.
Možná, že za 10 či 20 let bude výraz můžu/mohou spisovný.udělal zásadní chybu, když jsem prakticky dané výrazy označil za nespisovné. A pravda také je, že srovnání s bysme bylo chybné, i když možná za pár let už bude odpovídající. (Navíc teď vidím, že jsem se i upsal, když jsem chtěl napsat můžu/můžou, a napsal jsem /mohou.) Ale přesto si stojím za tím, že ani spisovná hovorová čeština by se neměla používat v psaném projevu, pokud se nejedná o přepis rohovoru.
Ale přesto si stojím za tím, že ani spisovná hovorová čeština by se neměla používat v psaném projevu, pokud se nejedná o přepis rohovoru.Tak na tom se určitě neshodneme. Jako extrémní příklad můžu uvést přátelské maily či jabber (alternativně ajsíkjů/fejsbůk). To je taky psaný projev. Zprávičky by měly být o něco lépe upravené než osobní komunikace... ale IMO nemusí, zvlášť na technickém portálu, být ukázkou vyššího literárního stylu.
Jako extrémní příklad můžu uvést přátelské maily či jabber (alternativně ajsíkjů/fejsbůk)Vždyť v předchozím příspěvku jsem psal i o diskuzích, akorát jsem to zase nechtěl rozepisovat. Ano, diskuze, komunikátory, maily (ani nemusí být přátelské, klidně i úřední) jsou všechno psané podoby rozhovoru, tudíž je tam hovorová čeština na místě.
juchů sonata v řiti...snad to poladěj
bash: /usr/bin/sonata: /usr/bin/python2: chybný interpretr: Adresář nebo soubor neexistuje
ln -s /usr/bin/python2.7 /usr/bin/python2 to vyřěšilo..ale proč vám to jede a mě nejelo..divný
hmm asi nějaká chybka u mě..já to měl v aktualizacích dnes mezi hromadou dalších balíčků..tak to se omlouvám za první příspěvek..