Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Vyšlo Qt 4.7.0 Tech Preview (ukázková verze) a Qt Creator 2.0 alpha. Novinkou v Qt je Quick (Qt UI creation kit) umožňující vývoj dynamických uživatelských rozhraní ve skriptovacím jazyce QML. Rozšířena byla podpora multimédií. Nový Creator přináší podporu Quick a umožňuje vyvíjet programy pro Symbian a Maemo.
Tiskni
Sdílej:
Kdepak, budoucnost je v heliu!
$result = "";Proste asi deset trivialnich ifu hned za sebou. V tomto pripade je pouziti tohoto zpusobu zapisu naprosto v poradku (jinak je to IMHO parasarna). Pokud se nepletu, v Pythonu bych na to potreboval 3x tolik radku. IMHO se pri diskusich o citelnosti a prehlednosti kodu casto zapomina na to, ze jednim z nejdulezitejsich faktoru je delka kodu. V tomto Python casto ztraci.
if($a == 5) $result .= "A"; if($a > $c) $result .= "B"; if(strlen($d) == 0) $result .= "C";
result = "" if a == 5: result += "A"; if a > c : result += "B"; if len(d) == 0: result += "C";
list<Trieda> zoznam;
netuším, čo mi vráti zoznam.begin();
? Kedysi boli šablóny pre dopĺňanie horor - pretože sa s nimi dajú robiť rôzne kraviny a proste parsery boli dosť biedne, ale teraz už máme nástroje ako clang, ktoré to hravo zvládnu. Mimochodom ako zistím v kóde def funkcia(nejakyArgument):
akého typu je nejakyArgument? Žiaden superiteligentný parser mi nezistí akého typu to bude kým sa program nespustí. Okrem toho nemám istotu, že pri ďalšom spustení bude zase toho istého typu.
Blbosť, u šablón človek vie, aký typ obsahujú v dobe prekladu. Alebo mi niekto chce nahovoriť, že uNemyslím, že je to blbost. Když to ví (při běhu) interpret pythonu tak se to určitě dá udělat přinejmenším tak, že by se to spustilo. Navíc vzhledem k duck typingu si nemyslím, že by byl takový problém prostě odfiltrovat to, co danému typu neodpovídá.list<Trieda> zoznam;
netuším, čo mi vrátizoznam.begin();
? Kedysi boli šablóny pre dopĺňanie horor - pretože sa s nimi dajú robiť rôzne kraviny a proste parsery boli dosť biedne, ale teraz už máme nástroje ako clang, ktoré to hravo zvládnu. Mimochodom ako zistím v kódedef funkcia(nejakyArgument):
akého typu je nejakyArgument? Žiaden superiteligentný parser mi nezistí akého typu to bude kým sa program nespustí. Okrem toho nemám istotu, že pri ďalšom spustení bude zase toho istého typu.
def foo(param): # @type param str ... ...Netbeans pak automaticky doplnuje metody u vestavenych typu i vlastnich trid. Problem vsak samozrejme nastava, pokud si dynamicky za behu pridavate nove metody tridy - na to uz je doplnovani kratke. Zalezi tedy na ukaznenosti programatora. (ve smyslu spis "Ceckar" nez rozezny "skriptak)
#!/usr/bin/env python import sys s = "ahoj" if len(sys.argv)>1: s = 123; @@@ print sMuzete s jistotou rict, jakeho typu bude promenna 's' v miste oznacenem '@@@'?
def foo(param): param ### tadyVzdejte to, v Pythonu, vzhledem k jeho podstate, automaticke doplnovani udelat nejde
hmm a co by se melo doplnit v tomhle pripade?Cokoliv, protože tam cokoliv být může.