Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Oba nejpoužívanější grafické frameworky – Qt a GTK – podporují Wayland, stejně tak desktopová prostředí GNOME a KDE Plasma dnes dokáží běžet nativně na Waylandu. Úplně to ale neplatí, když spustíte Qt aplikace v GNOME běžícím na Waylandu. Kvůli problémům popsaným v článku na Mojefedora.cz se stále spustí na XWaylandu. To by mělo být ve Fedoře 31 minulostí.
Tiskni
Sdílej:
Zde přichází na scénu QGnomePlatform, které se ve Fedoře používá pro lepší integraci Qt do GNOME a které v tomto případě bude vykreslovat dekorace oken Qt aplikací tak, aby odpovídalo výchozímu tématu vzhledu GNOME – Adwaita. A to včetně přepínání mezi různými verzemi Adwaity (světlá, tmavá, s vysokým kontrastem) a zapínání tlačítek pro maximalizaci a minimalizaci.
A když budu mít v Gnome nastavený jiný vzhled, tak Qt aplikace budou mít pořád dekorace Adwaita?
To by znamenalo, že místo QGnomePlatform by se mělo spíš upravit Gnome, aby ne-GTK aplikacím přidávalo dekorace (a tentokrát v tématu, které má uživatel skutečně nastavené), ne?
Předně bych se zamýšlel nad tím, zda je nutné mít zaplácanou/využitou celou plochu okna, každý pixel. A pak se teprve případně zamýšlet, jak1 to udělat. Za sebe říkám: ne – nutné ani žádoucí mi to nepřijde. Jednak z grafického/estetického hlediska hrají volné plochy významnou roli.2 A z hlediska použitelnosti taky není dobrá příliš vysoká hustota ovládacích prvků a jejich umístění až do krajů.
[1] když už, tak to může být obecné API nezávislé na GUI frameworku, které umožní přidat třeba další tlačítko vedle těch standardních tří nebo třeba novou nabídku či ikonu do hlavní lišty
[2] pro inspiraci doporučuji se podívat na dobře udělané knihy, plakáty, cedule atd.