Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Oba nejpoužívanější grafické frameworky – Qt a GTK – podporují Wayland, stejně tak desktopová prostředí GNOME a KDE Plasma dnes dokáží běžet nativně na Waylandu. Úplně to ale neplatí, když spustíte Qt aplikace v GNOME běžícím na Waylandu. Kvůli problémům popsaným v článku na Mojefedora.cz se stále spustí na XWaylandu. To by mělo být ve Fedoře 31 minulostí.
Tiskni
Sdílej:
Zde přichází na scénu QGnomePlatform, které se ve Fedoře používá pro lepší integraci Qt do GNOME a které v tomto případě bude vykreslovat dekorace oken Qt aplikací tak, aby odpovídalo výchozímu tématu vzhledu GNOME – Adwaita. A to včetně přepínání mezi různými verzemi Adwaity (světlá, tmavá, s vysokým kontrastem) a zapínání tlačítek pro maximalizaci a minimalizaci.
A když budu mít v Gnome nastavený jiný vzhled, tak Qt aplikace budou mít pořád dekorace Adwaita?
To by znamenalo, že místo QGnomePlatform by se mělo spíš upravit Gnome, aby ne-GTK aplikacím přidávalo dekorace (a tentokrát v tématu, které má uživatel skutečně nastavené), ne?
Předně bych se zamýšlel nad tím, zda je nutné mít zaplácanou/využitou celou plochu okna, každý pixel. A pak se teprve případně zamýšlet, jak1 to udělat. Za sebe říkám: ne – nutné ani žádoucí mi to nepřijde. Jednak z grafického/estetického hlediska hrají volné plochy významnou roli.2 A z hlediska použitelnosti taky není dobrá příliš vysoká hustota ovládacích prvků a jejich umístění až do krajů.
[1] když už, tak to může být obecné API nezávislé na GUI frameworku, které umožní přidat třeba další tlačítko vedle těch standardních tří nebo třeba novou nabídku či ikonu do hlavní lišty
[2] pro inspiraci doporučuji se podívat na dobře udělané knihy, plakáty, cedule atd.