Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
V dubnu 2014 byl představen první Raspberry Pi Compute Module aneb první zmenšený jednodeskový počítač Raspberry Pi vhodný nejenom pro průmyslové využití. V lednu 2017 následovala varianta Raspberry Pi Compute Module 3 a v lednu 2019 varianta Raspberry Pi Compute Module 3+. Dnes, šestnáct měsíců od představení Raspberry Pi 4, byl představen Raspberry Pi Compute Module 4 (YouTube).
Tiskni
Sdílej:
Hmm, s tou PCIE si viem predstaviť nejakú conversion board s veľkou PCIE a použiť to povedzme na nejaké výpočty na GPU, pri ktorých nie je dôležitá prenosová rýchlosť.
USB adaptérů je spoustu.USB adaptéry jsou dobré tak leda k tiskárně, ale na tohle se nehodí. Když už, tak PCI karty. Ale v tom není jádro pudla - LPT a FDD řadič je i na relativně nových deskách.
Přece kvůli připojení LPT a FDD nepotřebuješ 486kuMy jsme to zkoušeli, snažili jsme se nabídnout aspoň nějaké to Pentium MMX, ale zákazníci se toho bojí. V nových CPU jsou prý backdoory a někdo by jim mohl ukrást jejich plány nebo jim je dokonce pozměnit a stroj by pak vyráběl zmetky (mají podezření, že se to někdy v minulosti už stalo). Nevím, nakolik je to opodstatněná obava (backdoory v těch nových procesorech zřejmě jsou - ale zneužívají se běžně? i tady v ČR?), ale přes to nejede vlak. V podstatě jediná modernizace, která se nám u nich povedla, byl přechod z MS DOSu na OS/2, ale i to klaplo až poměrně nedávno a po dlouhém přemlouvání. Řekněme, že někteří zákazníci jsou poněkud konzervativní... Ale zase dobře platí, tak si moc nestěžujeme. To Raspberry Pi by nějakou šanci mělo, protože to je ARM. To je pro ně sice trochu UFO technologie, ale aspoň to nemá tak špatnou reputaci (nemá to žádnou reputaci). Nejvíce poplašných zpráv vychází o chybách Intelu a AMD - takže ti mají prostě stopku, o tom ani nemá cenu se s nimi bavit. Ta jejich aplikace je psaná v céčku a Turbo Pascalu. Co jsme tak sondovali, tak x86 assembler tam prý nemají (ale člověk nikdy neví... slyšel jsem, že se dá i "inlajnovat" a to se pak těžko hledá), takže by to mohlo jít i portovat na GNU/Linux a ARM.