abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:11 | Nová verze

    Coppwr, tj. GUI nástroj pro nízkoúrovňové ovládání PipeWire, byl vydán v nové verzi 1.6.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:33 | Nová verze

    Byla vydána dubnová aktualizace aneb nová verze 1.89 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že v terminálu lze nově povolit vkládání kopírovaného textu stisknutím středního tlačítka myši. Ve verzi 1.89 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 21:22 | Nová verze

    Proton, tj. fork Wine integrovaný v Steam Play a umožňující v Linuxu přímo ze Steamu hrát hry určené pouze pro Windows, byl vydán ve verzi 9.0-1 (𝕏). Přehled novinek se seznamem nově podporovaných her na GitHubu. Aktuální přehled her pro Windows běžících díky Protonu také na Linuxu na stránkách ProtonDB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 19:33 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.78.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání na GitHubu. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Bezpečnostní upozornění

    Služba Dropbox Sign (původně HelloSign) pro elektronické podepisování smluv byla hacknuta.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 11:00 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8.0 textového editoru GNU nano (Wikipedie). Podrobný přehled novinek a oprav v oznámení v diskusním listu info-nano nebo v souboru ChangeLog na Savannah. Volbou --modernbindings (-/) lze povolit "moderní" klávesové zkratky: ^C kopírování, ^V vložení, ^Z vrácení zpět, … Tato volba je aktivována také pokud binárka s nano nebo link na ni začíná písmenem "e".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    1.5. 23:22 | IT novinky

    Před 60 lety, 1. května 1964, byl představen programovací jazyk BASIC (Beginners' All-purpose Symbolic Instruction Code).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    1.5. 22:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 12.0 minimalistické linuxové distribuce (JeOS, Just enough Operating System) pro Kodi (dříve XBMC) a multimediálního centra LibreELEC (Libre Embedded Linux Entertainment Center). Jedná se o fork linuxové distribuce OpenELEC (Open Embedded Linux Entertainment Center). LibreELEC 12.0 přichází s Kodi 21.0 "Omega".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    1.5. 12:55 | Nová verze

    Microsoft vydal novou velkou aktualizaci 2404.23 v září 2019 pod licencí SIL Open Font License (OFL) zveřejněné rodiny písma Cascadia Code pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    1.5. 05:33 | Nová verze

    OpenTofu, tj. svobodný a otevřený fork Terraformu vzniknuvší jako reakce na přelicencování Terraformu z MPL na BSL (Business Source License) společností HashiCorp, bylo vydáno ve verzi 1.7.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci. Vypíchnout lze State encryption.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (13%)
     (29%)
     (38%)
     (21%)
    Celkem 24 hlasů
     Komentářů: 5, poslední dnes 12:22
    Rozcestník

    Read-only podpora ZFS v jádře?

    KernelTrap píše o nápadu implementovat ZFS do jádra (pouze ke čtení), a to na bázi GPLv2 kódu, který uvolnil Sun pro GRUB. Není však zájem toto rozvinout na plnohodnotnou podporu, protože Sun nepovolil použití patentovaných technologií, a to ani přes několik žádostí. Alan Cox se na to dívá tak, že Sun je otevřený podle toho, jak se jim to zrovna (ne)hodí.

    23.7.2008 12:59 | Luboš Doležel (Doli) | Zajímavý článek


    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    23.7.2008 14:54 JoHnY2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Read-only podpora ZFS v jádře?
    Skoro bych rek, ze by bylo divny kdyby SUN pomahal s portovanim ZFS do linuxu. Vzdyt by daval konkurenci klice od know-how ktery ho stalo nemaly penizky.
    23.7.2008 15:08 .
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Read-only podpora ZFS v jádře?
    Cox to na tom kerneltrapu pěkně říká: zfs je poslední věc která může solaris udržet v datacentrech.
    andree avatar 23.7.2008 15:25 andree | skóre: 39 | blog: andreeeeelog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Read-only podpora ZFS v jádře?
    tiez mi pride ako dost blby napad, davat na server solaris len preto ze tam je zfs :-D to aby sme si podavali vsetci windows, lebo ntfs je vyborny fs :o)))
    23.7.2008 16:38 anicka | blog: ze_zivota
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Read-only podpora ZFS v jádře?
    No já bych hlavně vzhledem k tomu, co jsem zatím četla o ZFS, dost váhala nad tím, jestli ho chci mít na serveru - problémy by se našly (už to vlastně umí aspoň kvóty?), výhody skoro žádné. Ale chápu, ZFS je prostě v módě :-)
    ^D
    Drom avatar 23.7.2008 17:11 Drom | skóre: 24 | Kdyne
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Read-only podpora ZFS v jádře?
    V mode nebo ne, ja bych si ho rad zkusil, proste proto, ze existuje, ale stavet si extra pocitac kvuli dalsimu systemu nebudu (kdyz ted nemam ani jeden :D).
    23.7.2008 17:12 mato
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Read-only podpora ZFS v jádře?
    oficialnejsie howto

    nemyslim, ze dovod na vyuzivanie ZFS je preto, ze `je v mode` ..

    co sa tyka qouota-y, tak napr.:

    zfs set quota=1G pool/home
    
    24.7.2008 09:27 happy barney | skóre: 34 | blog: dont_worry_be_happy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Read-only podpora ZFS v jádře?
    to dopadne ako s javou ... pomalé, o ničom, ale bude tomu rozumieť každý druhý manager :-D
    CIJOML avatar 24.7.2008 10:07 CIJOML | skóre: 58 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Read-only podpora ZFS v jádře?
    ZFS je velmi dobry "filesystem". On to totiz neni filesystem, ale i LVM v jednom. Neco co ma uz roky Digital UNIX a jeho nasledovnici.

    ZFS ma diky kontrolnim souctum mnohem mensi pravdepodobnost selhani ext3 tusim 1/2^17, zfs 1/2^98? Ty cisla asi nejsou presny, ale je videt ta velka radovost. Diky tomu v ZFS neni treba fsck. Dalsima moznostma sou snapshooty, kdy proste nedelas zalohy, jen udelas pred upgrade snapshoot, provedes upgrade zjistis chodi/nechodi a pripadne obnovis nebo zahodis po zaloze snapshoot. Technologie je to vyborna, jen bohuzel neni kompatibilni s GPL.

    Ja osobne si myslim, ze nez implementovat ZFS RO, je lepsi upravit zdrojaky AdvFS, ktery je GPLv2 a navic je lety praxe ozkouseny a umi to same co ZFS. AdvFS ja osobne povazuju za nejlepsi filesystem vsech dob. Kdo s tim mel moznost delat, vi o cem mluvim.
    24.7.2008 11:51 Jary | skóre: 30 | blog: Jary má blog | Dům
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Read-only podpora ZFS v jádře?
    Tak 1) čem je výhodnější mít filesystém a LVM v jednom? Takhle si můžu zvolit kterýkoliv FS a o virtualizaci se stará LVM. Každý dělá to své.

    2) LVM umí snapshoty taky - myslím, že ale jen na úrovni virtual-groups. Opravte mě.
    .sig virus 3.2_cz: Prosím, okopírujte tento text do vaší patičky. GitHub
    24.7.2008 12:26 Petr Adámek | Znojmo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Read-only podpora ZFS v jádře?
    1) Především proto, že I/O plánovač filesystému přesně zná fyzickou topologii disků a může tak mnohem efektivněji plánovat I/O operace. Z pohledu architektury je i u ZFS zpool od vlastního filesystému pečlivě oddělen, ale používá se sofistikovanější API, než je obyčejné blokové zařízení u klasického LVM. Další výhodou je fakt, že zpool má přesnou informaci o tom, který blok je alokován a který ne, takže může řadu operací provádět efektivněji (např. při vytváření snapshotů nebo synchronizaci RAIDu). Osobně se mi také zdá, že správa svazků a souborových systémů je u ZFS jednodušší a pohodlnější, než u klasické kombinace RAID/LVM/filesystem.

    2) Ale je tam větší režie (časová i prostorová), než u ZFS.
    24.7.2008 13:49 Vskutečnosti Saýc | skóre: 7
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Read-only podpora ZFS v jádře?
    LVM je na pest.

    Modelova situace.

    Mam ZFS. vyrobim 50 GB volume a nasdilim ho. Zabrane misto, 0. Ulozim na nej 10 GB. Zabrane misto 10 GB. Udelam snapshot. Zabrane misto 10 GB. Zmenim 5 GB dat. Zabrane misto 15 GB. Udelam snapshot. Zabrane misto 15 GB.

    Mam LVM. Vyrobim 50 GB volume a nasdilim ho. Zabrane misto, 50 GB. Ulozim na nej 10 GB. Zabrane misto, 50 GB. Udelam snapshot. Zabrane misto 100 GB. (*) Zmenim 5 GB dat. Zabrane misto 100 GB. Udelam snapshot. Zabrane misto 150 GB.

    docela rozdil, ne?

    (*): snapshot se da udelat mensi. jenze, snapshot kteremu alokuji prilis malo mista (tj. mene nez staci na ulozeni zmen od hlavni verze) tak se zrusi a nejde pouzit. Takze jediny zpusob jak zarucit, ze mi, dejme tomu, nezmizi zalohy je delat stejne velke snapshoty.
    24.7.2008 17:15 Jary | skóre: 30 | blog: Jary má blog | Dům
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Read-only podpora ZFS v jádře?
    To zní docela dobře. Napadlo mě pohrát si s velikostí snapshot LV u LVM a zjistil jsem, že se zmenšovat i zvětšovat dají (narozdíl od ZFS se to musí dělat manuálně), ale jak jednou ukazatel plnosti Snap% v lvs ukáže 100% ukazuje 100% pořád, i když ho zvětším. Takže, samozřejmě, jednou přeplněný snapshot je vhodný už snad jen pro lvremove, protože obsahuje asi poškozená, nebo nekompletní data.

    Pořád si ale myslím, že snapshoty v ZFS nejsou záloha. Myslím, že pokud se poškodí souborový systém, můžu mít poškozen i snapshot. Snapshoty v LVM mohou jako záloha zřejmě fungovat lépe, protože je nějaké poškození nezajímá, je to zkrátka jiná úroveň. Katastrofa ovšem nastane, pokud Snap% dojde až do oněch 100%, žehož se snad dá vyvarovat tak, jak jsi řekl.

    A ještě BTW: ani ten snapshot z LVM bych nepovažoval za zálohu. Umožní to, stejně jako ZFS zálohovat online.
    .sig virus 3.2_cz: Prosím, okopírujte tento text do vaší patičky. GitHub
    CIJOML avatar 24.7.2008 17:33 CIJOML | skóre: 58 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Read-only podpora ZFS v jádře?
    Uz sem psal, ze poskozeni ZFS diky krizovym kontrolnim souctum je prakticky nemozny
    24.7.2008 18:07 Vskutečnosti Saýc | skóre: 7
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Read-only podpora ZFS v jádře?
    Jasne. Zaloha na pasce nebo jinem stroji je neco jineho nez zaloha kdyby si klient neco rozbil a chtel se vratit k predchozi verzi (chtelo by to mit na kazdou vec jine slovo).
    24.7.2008 11:13 Petr Adámek | Znojmo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Read-only podpora ZFS v jádře?
    Mohla bys být trochu konkrétnější? Na Solaris jsme přemigrovali několik serverů, na většině z nich ZFS používáme a jsme s tím naprosto spokojení. A troufám si tvrdit, že většina uživatelů ZFS jej nepoužívá proto, že by bylo v módě, ale proto, že jim opravdu přináší výhody. Administrátor, který by na enterprise systému nasadil něco jenom proto, že je to v módě, by byl hodně špatný administrátor.
    24.7.2008 17:41 anicka | blog: ze_zivota
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Read-only podpora ZFS v jádře?
    Administrátor, který by na enterprise systému nasadil něco jenom proto, že je to v módě, by byl hodně špatný administrátor.

    Eh. V naší firmě nám tihle enterprise administrátoři berou jednu funkční aplikaci po druhé a nahrazují je drahými, nefunkčními, neskutečně pomalými... a moderními, reklamu na ně najdete v každém internetovém plátku zaměřeném na manažery. A pokud vím, v žádném případě v tom nejsme sami a je spíš kumšt najít větší firmu, kde je to jiné. (Ono když to pak nechodí, tak má tenhle enterprise admin skvělou výmluvu a jeho šéf taky - vlastně je chápu.) Takže Vám nevěřím ani půl slova :-)

    Spokojenost s používáním ZFS Vám přeju, ale ty jeho výhody zatím nějak nevidím :-) Což je taky důvod, proč jsem to doopravdy nikdy nezkoušela, jen jsem o tom ledacos přečetla... a minimálně všechny benchmarky, co jsem potkala, vypadaly dost nepřesvědčivě. A to zcela pomíjím neobyčejně perverzní spojení souborového systému a LVM...

    Ale vážně: Z jakého důvodu Vám stálo za to přejít na ZFS? Já zatím neslyšela nic než "přešel jsem na ZFS, protože je skvělé" což nezní zrovna přesvědčivě.
    ^D
    24.7.2008 21:53 Petr Adámek | Znojmo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Read-only podpora ZFS v jádře?
    U vás rozhodují o výměně aplikací administrátoři a ne manažeři? Je smutným faktem, že manažeři (zejména pokud nejsou zodpovědní za IT) mnohdy prosadí nasazení nové aplikace přesně podle scénáře, který popisujete. Ale pochybuji, že by manažeři administrátorům mluvili do toho, jaký nasadí souborový systém. A pokud je administrátor příčetný a nese za svůj systém odpovědnost, určitě tam nebude dávat něco jenom proto, že je to v módě. Zvlášť, když to může navíc znamenat migraci z jednoho operačního systému na jiný. (I když je pravda, že množství administrátorů, u nichž lze o příčetnosti pochybovat, je větší než malé :-).)

    Nevím, co přesně jste o ZFS četla a přiznám se, že jsem doufal, že budete v této věci trochu konkrétnější. Co se týče benchmarků, také jsem jich několik viděl a výsledky byly různé podle konkrétního scénáře použití. Je nesporný fakt, že v určitých případech má ZFS horší výkon než tradiční systémy, ale v jiných případech je ten výkon naopak větší. Jsem dalek tomu, abych tvrdil, že je ZFS vždy vhodná volba. Faktorů, které zde hrají roli, je celá řada, a hodně také záleží na konkrétním nastavení. Dlouho jsem se například domníval, že se ZFS vůbec nehodí pro databáze. Ale byl jsem pak překvapen, jakých solidních výsledků se dá dosáhnout se správným nastavením velikosti bloku (zfs set recordsize=<blocksize> <filesystem>) a umístěním WAL (Write-Ahead Log) na samostaný disk s tradičním systémem typu ext3 nebo UFS. Obecně mám pocit, že výhody ZFS v oblasti výkonu se projeví zejména na exponovaných systémech s velkými diskovými poli.

    Co se týče perverzního spojení souborového systému a LVM, již jsem se k tomu vyjadřoval výše. Především bych rád připomněl, že i v ZFS je volume manager (zpool) důsledně oddělen od vlastního souborového systému (zfs). Pouze pro komunikaci mezi sebou nepoužívají tradiční rozhraní ve formě blokového zařízení, ale sofistikovanější abstrakci, která se podobá spíše principu alokování operační paměti. Tato změna přístupu umožňuje mnohem efektivněji plánovat I/O operace, vytvářet velmi efektivní (časově i prostorově) snapshoty a klony souborového systému, výrazně zrychluje obnovení degradovaného pole po výměně vadného disku, umožňuje realizovat RAID-5 bez write hole, umožňuje velmi efektivně sdílet volný prostor mezi více souborovými systémy, hlídat konzistenci dat a v případě jejich poškození rozhodnout, která kopie je správná a tuto použít, apod.

    Co se týče přechodu na ZFS, tam byly u každého systému důvody různé. Mnohdy nešlo jenom o ZFS, ale i o jiné důvody pro přechod na Solaris, kdy ZFS byl pouze příjemným doplňkem, který by sám o sobě pro přechod nebyl dostatečným argumentem. Pokud se omezím pouze na případy, kdy se přecházelo kvůli ZFS, hrála roli zejména snadná správa, která se mi jeví jako jednodušší, pohodlnější a blbuvzdornější než v případě linuxového RAID/LVM/FS. Klíčovou vlastností je hlídání konzistence dat pomocí kontrolních součtů na úrovni systému. Už se mi bohužel několikrát stalo, že se data na discích a diskových polích poškodila, aniž by systém hlásil jakoukoliv chybu. K tomuhle by u ZFS nemělo dojít. Dalším důvodem bylo rychlé zotavení degenerovaného RAID pole po výměně vadného disku. U našeho datového skladu (datawarehouse) hrálo roli i snadné přidávání dalších disků do pole bez nutnosti rekonfigurace souborového systému a sdílení volného místa mezi jednotlivými systémy. U serveru s méně kritickými aplikacemi běžícími nad MySQl a Postgresql jsme potřebovali možnost snadného zálohování bez nutnosti pozastavit běh služby, což velmi elegantně řeší snapshoty (mám konzistentní kopii dat, kterou pak mohu v klidu zabalit a odložit na pásku nebo jiné zálohovací zařízeni, zatímco služba vesele běží dál).

    Na počítači u mne doma jsme na Solaris a ZFS přešel proto, že jsem si chtěl udělat malé diskové políčko a chtěl jsem si ZFS vyzkoušet (ano, to je možné označit jako módní důvod :-)). Hodně mne láká přechod na Solaris a ZFS i na mém notebooku, kde by se mi hodně líbilo zálohování a synchronizace dat pomocí snapshotů a příkazů zfs send/receive, které umožňují velmi efektivní inkrementální synchronizaci souborových systémů. Ale bohužel v práci používám programy a nástroje, které v Solarisu nejsou oficiálně podporovány (např. Lotus Notes, VMWare, apod.) a i kdyby se mi je povedlo zprovoznit, nemohu si dovolit je používat bez záruky spolehlivého provozu. Takže na notebooku zatím zůstávám u svého oblíbeného OpenSuse :-).
    23.7.2008 19:16 Vskutečnosti Saýc | skóre: 7
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Read-only podpora ZFS v jádře?
    Pro zacatek, ntfs neni dobry filesystem ;)

    Krom toho, solaris se zfs umi pekne veci. Linuxovy raid s lvm je proti tomu vysmech adminum (videli jste nekdo ty snapshoty?). A jsou lidi kteri si vybiraji (a pak propaguji, pac se jim to libi) podle vlastnosti, ne podle ideologie, nebo podle toho co jim jejich zamestnavatel prikaze.
    23.7.2008 19:35 Field
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Read-only podpora ZFS v jádře?
    Aniz bych chtel vyvolavat flame, jake jsou vase vyhrady proti NTFS?
    23.7.2008 21:12 JoHnY2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Read-only podpora ZFS v jádře?
    NTFS patri k tomu nejlepsimu co MS kdy vytvoril(vylepsil). Ve spouste veci je NTFS dal nez jeho bratrici, ktery bezne pouzivame v linuxu.

    Co bych NTFS vytknul je jeho fragmentace a nejasnosti s kompatibilitou (za to muzou spis widle nez samotnej FS. Zkratka vubec neni dobrej napad hrabat se starisma widlema v partitione s vistou. Skoro urcite prijdete o system restore a vsechny shadow copy co mate v partitione mate. Vivat MS, tagle mrvit tak krasnou vec kvuli neochote updatovat podporu NTFS ve starsich verzich widli.)
    24.7.2008 13:22 Field
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Read-only podpora ZFS v jádře?
    No takhle nejak jsem to taky myslel, jenze predchozi pisatel bude prave patrit spis mezi ty, kdo se namisto vlastnosti rozhoduji spis podle ideologie :-)
    23.7.2008 15:08 Mak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Read-only podpora ZFS v jádře?
    Zato brat si know-how ho penizky nestoji. To je jasne.
    23.7.2008 15:52 VM
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Read-only podpora ZFS v jádře?
    Nejsou SW patenty nahodou platne pouze v USA? Pokud ano, nestalo by zato naimplementovat to pro zbytek sveta?
    23.7.2008 16:27 Václav HFechs Švirga | skóre: 26 | blog: HF | Kopřivnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Read-only podpora ZFS v jádře?
    Jestli to chápu dobře, tak implementovat to jde i teď, ale nikomu se do toho nechce, protože je dostupná hotová implementace (od sunu), která je ovšem pod nekompatibilní licencí (tedy nejde použít ani mimo usa, protože nejde o patenty, ale licenci)...
    Baník pyčo!
    23.7.2008 19:41 Majkls
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Read-only podpora ZFS v jádře?
    Spíš by bylo fajn, kdyby tam zadrátovali ten packardí souborák. Ten je dokonce i pod GPLv2. Takže tady už by byly pouze dvě výmluvy => zájem a lenost. Řada fičur je zajímavých, ale na druhou stranu, umíme žít i bez snapshotů, kvůli správě úložišť taky nikdo moc nekrvácí. A segment, který teď linux bere ve velkém (nejrůznější "krabičky"), to stejně moc nezajímá.
    Není umění napsat 10000 řádků, ale napsat na 10 řádků, co by jiný psal na 1000 řádků.
    23.7.2008 19:45 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Read-only podpora ZFS v jádře?
    Ten packardí souborák je dneska sám o sobě (tak jak je) v podstatě k ničemu. Hodí se spíš jako vzor, podle kterého se lze inspirovat.
    Quando omni flunkus moritati
    24.7.2008 13:24 Field
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Read-only podpora ZFS v jádře?
    Digital Equipment, kdyz uz mluvime o tvurci. Ani HP, ani Compaq, ale DEC. Komu cest, tomu cest :-)

    Založit nové vláknoNahoru


    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.