OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Oznámení, že Ubuntu od vydání 19.10 nebude distribuovat 32bitové balíčky (ani multilib) a uživatelé mohou použít virtualizaci či kontejnery LXD, se setkalo s vlnou nevole, mj. protože i řada 64bitových aplikací využívá 32bitový instalátor. Vývojáři Wine a Steamu oznámili, že zřejmě přestanou Ubuntu od vydání 19.10 podporovat. Diskuze na Redditu: [Wine], [Steam].
Tiskni
Sdílej:
Archlinux , trochu se BFU naučí a po instalaci YAY budou mít v OCTOPI podobné aplikace co v Ubuntu ale rolling. Zrovna na Arch je docela dost informací na webu.
Na takovou otázku se nedá jednoduše odpovědět, protože neznáme potřeby běžného uživatele. Každý běžný uživatel používá trochu jinou sadu služeb a programů. Někomu stačí prohlížeč a YouTube. Jiný potřebuje k tomu kancelářský balík, software na úpravu nebo třídění fotek atd..
Nicméně další jednoduše nainstalovatelné distribuce jsou:
Fedora
Elementary OS
Opensuse
Openmandriva
Elive
Je jen už na BFU, co vyzkouší (před vyzkoušením vše zálohovat) a co mu bude vyhovovat.
PCLinuxOS
Je vůbec jistota že časem i např. Debian s podporou knihoven neskončí?Není, osobně si ale myslím že ještě tak 3-4 verze vydrží. Následně ještě několik verzí nebude problém mít starý systém v chrootu (u jednoho zákazníka to takhle kvůli starému Wine mám, nechtělo se mi řešit jak rozjet konkrétní verzi Wine ve které daná aplikace fungovala v novém systému) a řekněme že tak v roce 2030 bude potřeba začít uvažovat o přechodu do virtuálu.
Já si jen pamatuju na doby, kdy začínaly mobilní telefony. Patřilo k folklóru příslušných webů, že tam někteří diskutující nejméně jednou týdně vykřikovali, jak už jim s jejich operátorem došla trpělivost a jak okamžitě odcházejí k jinému…
Pokud by to z těch hlasujících opravdu udělala aspoň desetina, byl bych tím velmi překvapen.